Nový guvernér ČNB zavelí k „holubičímu“ obratu: Lidem zlevní hypotéky a zdraží dovolené

Jmenováním Aleše Michla guvernérem České národní banky (ČNB) dává prezident Miloš Zeman signál, že je přesvědčen o tom, že české ekonomice nyní prospěje více „holubičí“ přístup k monetární politice – případně méně „jestřábí“ přístup –, než jaký zastává bankovní rada pod vedením končícího guvernéra Jiřího Rusnoka.
Jmenováním Aleše Michla guvernérem ČNB dává prezident Miloš Zeman signál, že je přesvědčen o tom, že české ekonomice nyní prospěje více „holubičí“ přístup k monetární politice. Foto: ČNB

Je tak pravděpodobné, že další personální obměny, které prezident v bankovní radě provede letos a příští rok, budou tento signál potvrzovat. Tedy prezident Zeman jmenuje odborníky zastávající rovněž spíše „holubičí“ pohled na současné dění v ekonomické oblasti.

V praxi to znamená slabší než dosavadní důraz na razantní, tedy „jestřábí“ zvyšování úrokových sazeb. Ostatně sám Michl dnes po jmenování uvedl, že bude usilovat o to, aby základní úroková sazba po nějaký čas zůstala na úrovni, kde ji zanechá bankovní rada pod Rusnokovým vedením.

Devizoví obchodníci na takové prohlášení, a pochopitelně rovněž v reakci na uvedené signály, jež vysílá hlava státu, reagují přehodnocením svých sázek na další utahování měnové politiky ČNB. V důsledku tohoto přehodnocení dnes znatelně oslabuje koruna, vůči euru až o dvě procenta.

Část devizového trhu tedy zjevně do poslední chvíle nebyla přesvědčena, že prezident Zeman Michla skutečně jmenuje, přestože spekulace uplynulých několika dní na něj ukazovaly poměrně jednoznačně.

Zeman, zdá se, se ztotožňuje s názorem části ekonomů a politiků, že současná rapidní inflace v České republice, nejvyšší za takřka třicet let, je z velké části dovezená. Proti takové nemá příliš cenu uplatňovat „jestřábí“ politiku, v jejíž moci logicky není ovlivnit děje, jež mají svůj původ v zahraničí, ať jde o válku na Ukrajině, související sankce, nebo pandemii.

Michl tento názor sdílí. Od loňského roku svým hlasováním v bankovní radě totiž vystupoval konzistentně disentně, když soustavně hlasoval proti zvyšování úrokových sazeb. Ke zvyšování přesto docházelo, neboť pro něj vždy byla většina sedmičlenné bankovní rady.

V tuto chvíli to tedy vypadá tak, že letos a také ještě příští rok sestaví prezident Zeman nakonec takovou bankovní radu, jež je většinově přesvědčena, že současná inflace je z velké, zřetelně převažující části dovezená, a že za ni tedy nijak zásadně nemohou tuzemští politici.

Tím se bankovní rada ovšem může dostat do jistého střetu s vládou Petra Fialy, která propaguje názor, že současná inflace naopak je hlavně „vyrobená doma“, a sice předchozí vládou Andreje Babiše. Tento názor sdílel také končící guvernér Rusnok, resp. převážná část jím vedené stávající bankovní rady.

Názoru, že inflace je z velké části dovezená, ovšem nahrává reálný vývoj posledních měsíců. ČNB zvyšuje svoji základní úrokovou sazbu jedním z nejdramatičtějších temp ve světě, přesto inflace dále citelně zrychluje, byť z podstatné míru pod vlivem války na Ukrajině a souvisejících sankcí, které prostě třeba ještě začátkem letoška prakticky nebylo možné předpokládat.

Z hlediska řadového občana lze říci, že nový guvernér bude prosazovat kroky, které povedou k menšímu zdražování hypoték v příštích měsících. Hypotéky by tak měly být o něco levnější, než pokud by u kormidla zůstala Rusnokova bankovní rada. Zároveň ovšem, jak už dnes vidíme, je třeba počítat se slabší korunou, než jaká by byla za Rusnoka. Slabší koruna může lidem prodražit dovolené nebo zdražit dovážené zboží.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. Pavel

  Tohle nevypadá vůbec dobře. Cožpak celá léta netiskli nekryté peníze a nevytvářeli obří devizové rezervy? Místo, aby to v době inflace vzali zpět, tak inflaci ještě podpoří. Společnými silami s Fialou.

  Část inflace je jistě dovezená. S tím co Rusové vybombardovali nic nenaděláme. Ale za část může Fialova vláda tím, že se poslušně a bez kompenzací přidala k protiruským sankcím. Nic nedělá proti vysokým cenám plynu a elektřiny.

  Místo, aby ČNB inflaci ubrala páru, Babišův člověk se postará, aby kotel nevyhasl. Babišův marketing to proti Fialovi využije beze zbytku. (Jako kdyby Green Deal, podepsaný Babišem, ke zdražování energií neměl vést také, jen pomaleji.) Pak koblihář vyhraje volby a jeho „zodpovědná“ politika to celé dorazí. Jihoamerický scénář.

 2. Radomil Šamaj

  Michl je jeden ze sedmi, kteří rozhodují ,a i když bude guvernér nic to neznamená. Jediný kdo to, bohužel, může změnit je Zeman. Některým bankéřům končí období ještě za prezidentování Zemana.

 3. František

  Část je dovezená, část domácí. To vem čert. Inflační tlaky je prostě nutné zkrotit. Sazby musí vyrůst, měnová intervence taky musí zesílit. Takovou situaci jsme neměli ani v 90kách. Na co čekají? Teď je čas na experimenty?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB