Nový průzkum nálad potvrzuje další zesílení inflačních očekávání

Názor
Zatímco tvrdá data nám teprve se zpožděním ukážou, jak dopadá válka na Ukrajině a s ní částečně spojená současná inflační vlna na českou ekonomiku, průběžné soft ukazatele potvrzují zhoršená očekávání průmyslových firem, naproti tomu optimismus ve službách a vzrůstající obavy spotřebitelů z dalšího vývoje ekonomiky i jejich vlastní finanční situace.
Určitá korekce výhledů je zřejmá i v největším tuzemském oboru – automobilovém průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Asi takto jednoduše by se daly shrnout tento týden zveřejněné podrobné březnové výsledky podnikatelských a spotřebitelských nálad za ČR zjišťované v rámci celoevropského průzkumu Evropské komise.

Z nejnovějších konjunkturálních dat můžeme vyčíst, že v průmyslu sice u zakázek nepanuje nějaká všeobecná nouze, nicméně firmy i tak na další měsíce zhoršují výhledy své produkce a současně předpokládají pomalejší růst zaměstnanosti.

Určitá korekce výhledů je zřejmá nejenom v gumárenském a plastikářském průmyslu nebo ve výrobě kovových výrobků, ale i v největším tuzemském oboru – automobilovém průmyslu.

To, na čem se v průmyslu firmy takřka jednoznačně shodnou, je další růst cen. Inflační očekávání v celém odvětví – s několika málo výjimkami – dál posiluje. Ve větší míře nyní rostou i zásoby hotových výrobků, především pak v automobilovém průmyslu, který stojí i nadále před problémem dodávek zahraničních komponent.

Ve službách je situace, pokud jde o vyhlídky do blízké budoucnosti, z měsíce na měsíc optimističtější. Zejména HORECA předpokládá výrazný nárůst poptávky, nabírání zaměstnanců, ale podobně jako většina ostatních služeb také další růst cen.

Firmy věří, že se opět rozběhne cestovní ruch, i když třeba přímo u cestovních kanceláří nejsou poslední výsledky nijak přesvědčivé. Je třeba dodat, že výsledky jsou sezónně očištěné, a tedy i srovnatelné za jednotlivé měsíce. Z březnových soft ukazatelů zatím přímo nevyplývá, že by česká ekonomika už nyní čelila prudkému ochlazení, i když část firem dál čelí logistickým problémům.

Vysoká inflace vyvolaná přetrvávajícím negativním nabídkovým šokem na komoditních, respektive energetických, trzích však (nejenom) českou ekonomiku už brzo přibrzdí. Zvlášť když ani současná vysoká spotřebitelská ani výrobní inflace zatím ještě nekulminovala.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku: Válka na Ukrajině vystrašila především domácnosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.