Nový šéf na pracovišti? Jak ho hned nenaštvat

Mít dobrý vztah s nadřízeným se určitě vyplatí. V Česku dokonce tak, že to může přinést až bezmála o pětinu vyšší plat. Ale nový vedoucí, ředitel či šéf oddělení vždy přináší do pracovního týmu jisté napětí. Jak se správně uvést v roli šéfa nového týmu? A jak by nového vedoucího měli přijmout jeho podřízení?
Mít dobré vztahy se šéfem se vyplatí. Foto: Pixabay

Nový šéf by měl předstoupit před své kolegy a začít vlastním představením. „Je vhodné říct proč a s jakými cíli do firmy přichází a seznámit tým se svými očekáváními,“ říká Tomáš Surka, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire.

Brzy po nástupu má přijít na řadu osobní setkání s každým členem týmu. Díky tomu si lze rychle zmapovat, jakou má kdo roli v oficiální i neoficiální rovině. Taková schůzka novému vedoucímu prozradí například také to, co koho baví nebo kam by chtěl do budoucna směřovat. Zároveň odhalí potenciální slabiny týmu.

Pokud šéf nepřichází na nové místo s úkolem krizového manažera, není dobré sahat ihned po zásadních změnách. Mnohdy je důležité zachovat kontinuitu dobře zavedeného týmu. Ani taková role však nemusí být jednoduchá. Zvláště když je pro člověka vedoucí role nová. „Je důležité zůstat sám sebou a netlačit se do nějaké strojené pózy. Časem stejně kolegové zjistí, jaký šéf ve skutečnosti je. Od začátku se vyplatí sázet na přirozené chování,“ radí Surka.

Někdy se nový šéfem stává osoba, kterou lidé dobře znají. Jindy na šéfovskou pozici nastupuje člověk zvenčí. Jeho role bývá složitější v tom, že ho teprve čeká důkladné poznávání firmy, jejích procesů a samotného týmu. Na druhou stranu přichází se zkušenostmi z jiného prostředí, netrpí tak zvanou provozní slepotou a může si hned od začátku nastavit vztahy tak, jak mu to vyhovuje.

PSALI JSME:
Hýčkejte si svého šéfa, dostanete výrazně vyšší plat

Nový šéf pocházející z týmu, který nově vede, sice na jednu stranu má přehled o dění ve firmě, ale na druhou stranu pro něj může být obtížné změnit zažité vztahy se svými kolegy, s nimiž byl dlouhou dobu na stejné úrovni.

A jak by naopak měli na svého nového šéfa reagovat jeho podřízení? „Není dobré přistupovat ke změně s předsudky a zaujímat negativní pozici. Lepší je šéfovi pomoct, aby se rychle ve svém novém působišti zorientoval. Zároveň by podřízení měli otevřeně přinášet své názory a nápady do budoucna,“ říká Tomáš Surka.

A pokud přece jen šéfa naštvete, doporučujeme přečíst si naši poradnu. Důležitější rada, než že při kritice, i té sebeabsurdnější, je třeba zachovat klid, podle našeho mínění patrně neexistuje. Zachování klidu nám dává mnoho výhod. Jsme schopni lépe argumentovat, slyšíme nejen sebe, ale i partnera a dokážeme rozdělit obsah a formu kritiky.

PSALI JSME:
Při kritice od šéfa je nutné především zachovat klid

Určitě se ale vyplatí mít s šéfem dobré vztahy. Portál Platy.cz vloni zveřejnil výsledky průzkumu, do něhož se zapojily více než 52 tisíce pracovníků z jedenácti zemí včetně Česka. Součástí průzkumu bylo rovněž hodnocení přímých nadřízených a to, jaký vliv mají vztahy se šéfem na platové ohodnocení „obyčejného“ zaměstnance.

„Přátelský vztah se šéfem deklarovalo v České republice 63 procent respondentů. Zajímavým zjištěním je, že lidé, kteří mají přátelský vztah se šéfem, mají v Česku v průměru o 18 procent vyšší plat než ti, kteří mají s nadřízeným rezervovaný nebo nepřátelský vztah,“ uvedl Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz, propojeného s Platy.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.