Nový územní plán Prahy odblokuje stavební plochy a povede ke zlevnění nových bytů

Názor
Desetileté výročí si tento rok připomíná hlavní město. Přesně před deseti lety začala příprava nového územního plánu, který získal přezdívku metropolitní. Nyní se zdá, že se práce na tomto tolik potřebném dokumentu mohly konečně blížit do cíle.
Nedostatek pozemků v Praze a neúměrné průtahy nové byty výrazně prodražují. Ilustrační foto: Pixabay.com

V dubnu začne veřejné projednání a vedení pražského magistrátu by nový územní plán chtělo schválit do konce příštího roku. Konečně by se tak vyřešil nevyhovující stav, kdy se všichni investoři staveb musí řídit podle územního plánu z roku 1999, což v konečném důsledku mimo jiné prodražuje nové byty.

Současný územní plán platí od roku 2000 (schválen byl v roce předchozím, pozn. aut.) s tím, že po deseti letech mělo dojít k přijetí nového územního plánu a vytvoření nové zásoby rozvojových ploch pro novou výstavbu. To se ale nestalo a veškeré stavební záměry se dosud řídí podle zastaralého a vyčerpaného územního plánu. Stalo se očekávané a logické – pozemky vhodné pro novou výstavbu došly.

Na novou bytovou výstavbu to má významné dopady. V podstatě se vyčerpaly dostupné volné pozemky. Platný územní plán už nenabízí vůbec žádné a de facto tak neumožňuje novou bytovou výstavbu.

PSALI JSME:
Praha dominuje výstavbě bytových domů, v regionech převažují rodinné domy

Developerům, kteří přesto chtějí stavět, nezbývá než pro každý projekt žádat o dílčí změnu územního plánu. To ale přípravu stavby prodlužuje v řádu mnoha let. Obojí, jak nedostatek pozemků, tak neúměrné průtahy, přitom nové byty výrazně prodražují.

Jasným úkolem nového územního plánu hlavního města je připravit dostatek rozvojových ploch vhodných pro stavbu velkých rezidenčních projektů.

Jen to povede k lepší dostupnosti bydlení, protože developeři už nebudou odkázaní jen na pár posledních předražených pozemků a nižší ceny přinesou také úspory z rozsahu při výstavbě. Nové byty tak budou dostupné většímu množství zájemců než nyní. Škoda jen, že si na nový územní plán ještě počkáme.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Role městské části je v územním plánování, do povolování staveb už zasahovat nemá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.