Nový web ČNB: Rady pro ty, kteří nechtějí mít dluhy

Jak si sestavit měsíční i dlouhodobý rozpočet? Kolik opravdu stojí půjčka? Jak se vypočítává důchod? To jsou některé z otázek, na které najdou zájemci odpověď na novém webu České národní banky. Ten míří především na ty, kteří začali vést vlastní domácnost, založili rodinu, nebo „jen“ nevycházejí s penězi.
K průvodci rozpočtem na novém webu ČNB budete bohužel potřebovat blok a tužku. Ilustrační foto: Pixabay

Naučit především mladé lidi naučit hospodařit, to je cíl nového webu Peníze na útěku, který zprovoznila Česká národní banka (ČNB). Nenabízí žádné zázračné recepty, ale srozumitelně a stručně popisuje všechny důležité oblasti, se kterými se musí naučit vycházet ten, kdo opustil rodičovské obydlí a postavil se na vlastní nohy. Kvalifikovanějšího rádce v tuzemsku není. Navíc rady ČNB neprovázejí žádné osobní komentáře nebo úšklebky, jak tomu může být, když je dává někdo známý. O rodičích nemluvě.

Hlavní stránka nabízí deset základních oblastí, které potřebuje zvládnout každý, kdo platí své účty. Jsou to: Jak na rozpočet, pojištění, půjčky, spoření, důchod, rodina, bydlení, auto, peníze, dluhy. Návdavkem na hlavní stránce najdete také Slovníček (finančních) pojmů slovník a Finanční desatero. Z hlavního menu na horní liště si ještě můžete spustit jednoduchý tříúrovňový test vašich znalostí. Již ten váš může upozornit na to, kde máte mezery ve znalostech.

JAK NA ROZPOČET

novy-web-cnb-screenshotNejvětší prostor na stránce zabírá odkaz s heslem „Víte, kolik peněz jste utratili minulý měsíc?“ Po kliknutí na tlačítko „Jak na rozpočet“ se dostanete k průvodci rozpočtem osobním či celé domácnosti. Potřebujete k němu ještě blok a tužku (!), abyste si mohli rozpočet hned sestavit (v době online kalkulaček na internetu je to opravdu dlouhý krok zpět – pozn. red.). Vše je jen obyčejná matematika, ale kdo ji jen tak, sám od sebe pro rozpočet své domácnosti využívá? Tady každý snadno zjistí, že to bez počítání prostě nejde.

Návod pracuje s měsíčními kolonkami Pravidelné měsíční výdaje (nájem, elektřina, telefon, internet, pojištění apod.), Proměnlivé měsíční výdaje (jídlo, oblečení, benzín, nákupy atd.) a třemi kolonkami v dlouhodobém výhledu. Jde o „Fondy na známé věci“, tedy přípravu na to, o čem se ví (servisní prohlídky, plánovaný lékařský zákrok), pak jsou „Fondy na neznámé věci“, což jsou například všemožné opravy, nákupy oblečení a podobně. Poslední položkou je „Rezerva“. Ta by měla dosáhnout výše alespoň jedné měsíční mzdy. (Pro případnou ztrátu zaměstnání je dobré mít rezervu alespoň ve výši tří platů.)

FAKTA A PRAKTICKÉ RADY

Bez toho, že byste pro porozumění museli často překlikávat do slovníčku pojmů, můžete procházet jednotlivé sekce webu. Každá z nich nabízí výčet faktů i praktické rady. Přesně to, co leckomu chybí, když si například bere půjčku, nebo hypotéku. Tvůrci webu v této části upozorňují, že jít na nejvyšší možné měsíční splátky může být výhodné jen s ohledem na rychlost splacení úvěru. Protože s ohledem na možné nepředvídané události a tedy nepředvídaná vydání, je vždy lepší splácet takovou částku, která stále ještě umožňuje vytvářet rezervu domácího rozpočtu.

V sekci Rodina jsou přehledně uvedeny finanční dávky, na které má rodina nárok. Jsou v ní ale také všeliká upozornění na to, co mnohdy partneři nebo manželé přehlížejí. Který majetek je společný a který je jen jednoho z manželů? Čí jsou případné dluhy? Je zde i jasný názor na výhodnost předmanželské smlouvy či základní body ke společnému hospodaření manželů. Obdobně jsou koncipovány i ostatní oddíly webu Peníze na útěku.cz.

VÁŽNĚ JEN PRO MLADÉ?

Cílem projektu je srozumitelnou formou vzdělávat mladé lidi zejména ve věku 18–35 let. Chceme jim tímto nejen pomoci zacházet s rodinným rozpočtem, ale i zvýšit jejich povědomí o funkci ČNB jako hlavní bankovní autority v zemi a nezávislého garanta finanční gramotnosti,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Potenciál webu je však pravděpodobně podstatně širší.

Ten, kdo si již roky vydělává na živobytí, nebo vychovává děti, sice tuhle stránku možná nebude chtít navštívit, protože to všechno už přeci zná. Jenže i takový člověk může zjistit, že něco dělá špatně nebo že o něčem vůbec nemá tušení.

Ten, kdo je „po uši“ v dluzích, na webu centrální banky spásu nenajde. Ale pokud to myslí se svou záchranou vážně, najde tam vodítka, bez kterých se stejně neobejde. Souhrnné rady nabízejí stránky i pro toho, kdo si chce poprvé koupit auto, nebo si jej prvně pořídit na leasing, kdo si chce spočítat důchod atd. Takže nový web ČNB je vlastně úplně pro každého.

„Do budoucna počítáme v oblasti finančního vzdělávání s rozšiřováním našich aktivit,“ řekl při spuštění stránek ředitel odboru komunikace ČNB Marek Zeman. Jestli se centrálním bankéřům podaří alespoň udržet nastavenou laťku, nemělo by jít o vyhozené peníze.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.