Nových exekucí zase přibylo

Po určité stagnaci v předchozích dvou letech začal opět narůstat počet nových exekucí. Navzdory tolika programům na podporu finanční gramotnosti. Asi to nebude jen o ní, ale i o tom, že mnozí lidé prostě nemají na to, aby zaplatili vše, co mají.

Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. Foto: Exekutorská komora

Celkem bylo v prvním pololetí 2017 nařízeno 355 774 nových exekucí, což je o sedm procent více než v předchozím pololetí, a meziročně o tři procenta více.

Nejvíce jich bylo nařízeno v Praze, kde došlo k 17procentnímu nárůstu oproti konci minulého roku. Dále v Ústeckém kraji a kraji Středočeském. Nejméně již tradičně na Zlínsku a Vysočině. V Jihočeském kraji počet nově nařízených exekucí o dvě procenta klesl.

Celkový počet běžících exekucí se zvýšil o zhruba 10 tisíc řízení oproti konci roku 2016, tedy na 4 464 000. Počet osob v exekuci rovněž mírně vzrostl.

„Zajímavé je, že povinných fyzických osob je v zásadě stejně, zatímco počet povinných osob právnických osob se zvýšil o 2 000, tedy o dvě procenta,“ uvedla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

Co se v pololetním porovnání ale nezměnilo, a co jen potvrzuje, že se situace nadále nezlepšuje, jsou tzv. vícečetné exekuce. I v polovině roku 2017 statistiky potvrzují, že 49 procent povinných má na sebe vedeno čtyři a více exekucí; 17 procent dokonce deset a více exekucí.

Počet nových exekucí narůstá, zato počet exekutorských úřadů klesá, úřady se nedaří obsazovat, protože být exekutor už není taková zlatá žíla jako ještě před pěti a více lety.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Stavební práce zdražují nejvýrazněji od roku 2008

Stavebnictví i v říjnu pokračovalo v letošním silném oživení po dvou letech útlumu. Za celý rok 2018 poroste více než desetinovým tempem, což bude ovšem částečně dáno poměrně nízkou srovnávací základnou loňského roku. 

Český zahraniční obchod je na tom stále hůř

Český zahraniční obchod i v říjnu pokračoval ve svém letošním trendu. Tím je meziročně nižší jeho kladná bilance. Objem vývozu i dovozu roste pomaleji než v loňském roce, jak dokládají čerstvé údaje Českého …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Další zdražení elektřiny se blíží, varuje energetický expert

Rozhovor
Domácnosti se musí připravit na ohlášené zdražení elektřiny od nového roku. Další skokový růst cen by mohl následovat poměrně brzy. „Na evropském trhu se pomalu blížíme k deficitu výkonu, který zřejmě vyvrcholí v letech 2021 až 2022 v souvislosti s odstavením německých jaderných elektráren. A to ceny zase ´nakopne´ vzhůru,“ řekl v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Jiří Gavor, výkonný …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru