Nových exekucí zase přibylo

Po určité stagnaci v předchozích dvou letech začal opět narůstat počet nových exekucí. Navzdory tolika programům na podporu finanční gramotnosti. Asi to nebude jen o ní, ale i o tom, že mnozí lidé prostě nemají na to, aby zaplatili vše, co mají.

Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. Foto: Exekutorská komora

Celkem bylo v prvním pololetí 2017 nařízeno 355 774 nových exekucí, což je o sedm procent více než v předchozím pololetí, a meziročně o tři procenta více.

Nejvíce jich bylo nařízeno v Praze, kde došlo k 17procentnímu nárůstu oproti konci minulého roku. Dále v Ústeckém kraji a kraji Středočeském. Nejméně již tradičně na Zlínsku a Vysočině. V Jihočeském kraji počet nově nařízených exekucí o dvě procenta klesl.

Celkový počet běžících exekucí se zvýšil o zhruba 10 tisíc řízení oproti konci roku 2016, tedy na 4 464 000. Počet osob v exekuci rovněž mírně vzrostl.

„Zajímavé je, že povinných fyzických osob je v zásadě stejně, zatímco počet povinných osob právnických osob se zvýšil o 2 000, tedy o dvě procenta,“ uvedla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

Co se v pololetním porovnání ale nezměnilo, a co jen potvrzuje, že se situace nadále nezlepšuje, jsou tzv. vícečetné exekuce. I v polovině roku 2017 statistiky potvrzují, že 49 procent povinných má na sebe vedeno čtyři a více exekucí; 17 procent dokonce deset a více exekucí.

Počet nových exekucí narůstá, zato počet exekutorských úřadů klesá, úřady se nedaří obsazovat, protože být exekutor už není taková zlatá žíla jako ještě před pěti a více lety.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Obchodní válka vyvolává velký zmatek

Hlavní měny měly začátkem tohoto týdne řadu nepříjemných otřesů: Americký dolar od konce minulého týdne dvakrát změnil směr a japonský jen udělal to samé během jediného dne poté, co se prezident Trump opět nechal …

Sucho trápí i vinaře, ale hroznů je dost

Největším letošním problémem domácích vinařů jsou extrémně vysoké teploty a dlouhodobé sucho, kvůli němuž zaznamenali značný úbytek kyselin v hroznech. Zvláště mladší vinice se s těmito podmínkami vyrovnávaly hůře. …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru