bool(false)

Nových exekucí zase přibylo

Po určité stagnaci v předchozích dvou letech začal opět narůstat počet nových exekucí. Navzdory tolika programům na podporu finanční gramotnosti. Asi to nebude jen o ní, ale i o tom, že mnozí lidé prostě nemají na to, aby zaplatili vše, co mají.

Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. Foto: Exekutorská komora

Celkem bylo v prvním pololetí 2017 nařízeno 355 774 nových exekucí, což je o sedm procent více než v předchozím pololetí, a meziročně o tři procenta více.

Nejvíce jich bylo nařízeno v Praze, kde došlo k 17procentnímu nárůstu oproti konci minulého roku. Dále v Ústeckém kraji a kraji Středočeském. Nejméně již tradičně na Zlínsku a Vysočině. V Jihočeském kraji počet nově nařízených exekucí o dvě procenta klesl.

Celkový počet běžících exekucí se zvýšil o zhruba 10 tisíc řízení oproti konci roku 2016, tedy na 4 464 000. Počet osob v exekuci rovněž mírně vzrostl.

„Zajímavé je, že povinných fyzických osob je v zásadě stejně, zatímco počet povinných osob právnických osob se zvýšil o 2 000, tedy o dvě procenta,“ uvedla prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková.

Co se v pololetním porovnání ale nezměnilo, a co jen potvrzuje, že se situace nadále nezlepšuje, jsou tzv. vícečetné exekuce. I v polovině roku 2017 statistiky potvrzují, že 49 procent povinných má na sebe vedeno čtyři a více exekucí; 17 procent dokonce deset a více exekucí.

Počet nových exekucí narůstá, zato počet exekutorských úřadů klesá, úřady se nedaří obsazovat, protože být exekutor už není taková zlatá žíla jako ještě před pěti a více lety.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Kybernetická kriminalita: Stále se málo chráníme

V ochraně svých počítačů nebo mobilních telefonů je početná část Čechů nepoučitelná a útok hackerů tak může být úspěšný. Nemění přístupová hesla, PIN kódy, zapomíná na ochranu mobilu. Takzvaný Index bezpečnosti …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru