bool(false)

Nových hospod rekordně přibylo. Paradoxně za to může EET

V uplynulém roce vzniklo přesně 2 226 nových firem, které podnikají v oblasti stravování a pohostinství. Je to nejvíce za posledních pět let a o 75 procent více v roce 2015. Vyplývá to z údajů společnosti Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

Nových hospod přibylo. Foto: Pixabay

Bezprostředně po prosincovém zavedení elektronické evidence tržeb (EET) pro hospody a restaurace oznámily podle několika průzkumů stovky provozovatelů, že raději zavřou, než aby zaváděly tyto „Babišovy“ pokladny. Jenže podle údajů společnosti Bisnode je realita taková, že v loňském roce vzniklo více než dva tisíce firem zaměřených na stravování a pohostinství. A paradoxně je za tím nejspíš právě „proklínané“ EET. Jak je to možné?

„Jedním z důvodů extrémního přírůstku nových firem může být zavedení EET od prosince 2016, kdy někteří podnikatelé účelově zakládali nové firmy, aby zakryli nápadné skokové výkyvy v tržbách, které by díky EET odhalily finanční úřady. Tuto spekulaci potvrzuje také to, že polovina firem, které vznikly v loňském roce, byla do obchodního rejstříku zapsána v posledních třech měsících roku, tedy těsně před a těsně po spuštění EET,“ řekla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Dodala, že absolutně nejvíce nových firem bylo zaregistrováno v listopadu.

Aktuální data podle Štěpánové zatím nenaznačují masové ukončování podnikatelských aktivit, o nichž se v souvislosti se zaváděním EET hovoří. Za necelých pět měsíců letošního roku vzniklo 708 nových firem. Pokud by toto tempo vydrželo až do prosince, zaregistrovaly by úřady druhý nejvyšší počet společností za posledních šest let. V porovnání s předchozími lety naopak klesá počet nových živnostníků.

„Hlubší analýza dat Bisnode ukázala, že u zhruba pětiny firem, které byly založeny v roce 2016, je majoritním vlastníkem fyzická osoba, která v předchozích letech již ve stravování a pohostinství podnikala na živnostenský list. Přes dvanáct procent nově založených společností ovládá majitel, který kontroluje další podnik nebo podniky se stejným předmětem činnosti,“ sdělila Štěpánová, podle níž se v některých případech adresy všech těchto firem shodují.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubrik: [S] Opening a Podnikání

Levné byty došly již i v Brně

Za první čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo jen 88 nových bytů, zájem byl především o dispozici 1+kk. Lidé vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách a na trhu tak zůstávají jen ty dražší, …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru