Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Za největší nešvar spojený s chovem psů a koček jsou označovány tzv. množírny, kde jsou v často nevyhovujících podmínkách rozmnožována oblíbená plemena. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nedávno se v televizi vyjádřil policista, který denně odchytává psy a kočky, kteří se svým páníčkům, co rovněž měli na začátku tento dobrý nápad, zatoulali – chcete slyšet nejlepší radu při pořízení si domácího mazlíčka? Nic takového nedělejte! A když už se zdáte pevně rozhodnuti, tak si nejdřív ujasněte, proč to děláte a zda si opravdu potřebujete přidělávat hromadu starostí a výloh.

Šetří se na pojištění

V počtu domácích zvířat sice patříme k evropské špičce, s odpovědností jejich majitelů to však slavné není. Jen zhruba každý pátý má uzavření pojištění občanské odpovědnosti, z něhož mj. může hradit škody způsobené zvířetem.

Tyto škody vůči třetí osobě mohou v případě poškození majetku (např. automobilu, pozn. aut.) nebo dokonce zranění narůst do desetitisíců.

Nejsou to však zdaleka jediná vydání spojená se zvířetem v domácnosti. Navíc se ty vstupní (pelíšek, klec, terárium a jejich vybavení) a především průběžné (strava, veterinární péče) týkají každého majitele zvířátka.

Navíc přes polovinu z nich uvádí, že za operaci domácího zvířete jsou ochotni jednorázově utratit více než 10 000 Kč.

Zpřísnění chovu psů

Za poslední zhruba rok došlo v oblasti chovu zvířat k několika legislativním změnám. S účinností od února 2021 platí novela zákona na ochranu zvířat proti týrání (č. 501/2020 Sb.), který se mj. týká zpřísnění chovu vybraných druhů šelem a lidoopů, umisťování a financování týraného zvířete do předběžné náhradní péče obecním úřadem nebo propadnutí týraného psa.

V roce 2020 prošel hned dvěma novelami tzv. veterinární zákon, který mj. zpřísňuje podmínky chovu psů. Pokud nebude pes označen mikročipem, bude se na jeho očkování proti vzteklině (je povinné) nahlížet jako neplatné.

Pokuta za neočipovaného psa se zvýšila z 20 000 Kč na 50 000 Kč a štěňata musejí mít mikročip už od tří měsíců věku. Od příštího roku má vzniknout centrální evidence označených psů a jejich chovatelů a majitelů, kterou bude spravovat veterinární správa.

PSALI JSME:
I psí přátelství něco stojí

Nešvarem jsou množírny

Za největší nešvar spojený s chovem psů a koček jsou označovány tzv. množírny, tedy chovná zařízení, kde jsou v často nevyhovujících podmínkách, hraničících s týráním, rozmnožována oblíbená plemena. Drastické snížení nákladů na provoz množíren generuje majitelům co největší zisk.

Poptávka po zvířatech z množíren je však vyvolána zájmem zprvu nadšených chovatelů, kteří si však chtějí mazlíčka pořídit co nejlevněji jako hračku pro děti nebo společníka na procházky a je pro ně vedlejší pátrat po původu nabízených zvířat. Takto si často pořídí štěně či kotě odstavené a prodané v nízkém věku, což pro mládě znamená nebezpečí nemocí, problémy se socializací a hygienickými návyky.

Už od tří fen

V rámci boje proti nelegálním (nenahlášeným) množírnám došlo ke zpřísnění zákona, podle něhož musejí majitelé nahlásit chov už počtu tří fen starších 12 měsíců, zatímco dříve měli tuto povinnost až od pěti. Ohlašovací povinnost je do sedmi dní na státní veterinární správu, kde se chovatel při poklesu počtu zvířat také odhlašuje.

Je jasné, že problém je především s nenahlášenými chovy v množírnách, které se snaží vyhnout kontrole veterinářů, ale obvykle neujdou pozornosti sousedů. Každý má možnost na týrání zvířete upozornit, případně mu zabránit.

PSALI JSME:
Za nalezení zatoulaného psa Češi platí až desítky tisíc

Zakročit může i policie

Svědci bezprostředního týrání zvířete se mohou obrátit na Policii ČR, která smí vstupovat na pozemek v případě důvodného podezření, že se tam nachází týrané zvíře (do obydlí policie může vstoupit jen při podezření, že jde o trestný čin). Oznamovatelé či svědci budou patrně vyzváni k výpovědi a mají právo požádat, aby byli do 30 vyrozuměni o provedených opatřeních.

Když si všimnete dlouhodobého špatného zacházení se zvířaty, nevyhovujících podmínek jejich chovu apod., podáváte podnět k prošetření na veterinární správu.

A tresty za týrání zvířat? Až 50 000 Kč v případech, kdy nedojde ke zranění zvířete (nebude o něm vedena evidence, dojde k jeho úniku), ale až půl milionu, když týrání povede k následkům na zdraví zvířete, a půjde tedy o trestný čin. Pokud týrání dosáhne velké intenzity, hrozí viníkovi trest odnětí svobody na rok až pět let. Dalšími tresty mohou být propadnutí zvířete či zákaz chovu až na 5 let.

Povolena neškodná zvířata

Jak je to s omezením domácích zvířat v pronajatých bytech, nebo rodinných domech? V dřívějších nájemních smlouvách bylo omezování chovu zvířat běžnou praxí. Nyní podle občanského zákoníku může nájemce chovat zvíře, pokud nepůsobí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě.

PSALI JSME:
Máme rádi zvířata: V českých domácnostech žije více než milion koček. Téměř polovina z nich je z útulku

Při posuzování této nepřiměřenosti záleží na tom, kde je obydlí situováno (město, vesnice), na druhu zvířete, náročnosti a nebezpečnosti chovu, počtu zvířat a vytvářeném hluku či zápachu. Pronajímatel může pobyt zvířete v pronajímaném bytě zakázat až při vzniku nepřiměřených poměrů, ale jeho požadavek na úhradu zvýšených nákladů za např. úklid společných prostor je záležitost obvyklá a má oporu v zákoně.

Pozor na nepřiměřené obtěžování

Pokud již v bytě bydlíte a zvíře si i bez souhlasu majitele pořídíte, nemůže vám v tom nikdo zabránit, i kdyby byl tento zákaz uvedený v nájemní smlouvě. A dokonce to nemůže ani být důvod k výpovědi. Když se ale ucházíte o pronájem nemovitosti, kde chcete chovat zvíře, můžete být odmítnuti, protože majitel má právo při výběru nastavit kritéria, která jsou pro něj důležitá a nejsou z hlediska lidských práv diskriminační.

Bez omezení není ani existence zvířat ve vlastním bytě či domě, protože ani v tomto případě nesmíte souseda obtěžovat tzv. imisemi. Podle občanského zákoníku nesmí na jeho pozemek (do jeho bytu) vnikat mj. odpad, pach, hluk ani samotná zvířata. Zatímco přímé imise (např. odpad, pobíhající zvířata) jsou zakázané vždy, ty nepřímé (pach, hluk) jen v případě, kdy překračují přiměřenou míru a souseda podstatně omezují v obvyklém užívání jeho nemovitosti.

PSALI JSME:
Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

Jak pohřbít domácího mazlíčka?

Až do roku 2014 bylo možné ostatky domácího mazlíčka pohřbívat prakticky kdekoli na svém pozemku. V tomto roce však vyhláška č. 82/2014 Sb., o kadáverech zvířat v zájmovém chovu pravidla podstatně zpřísnila, takže na většině nemovitostí je v podstatě nemožné zvíře pohřbít bez porušení vyhlášky.

Na vlastním pozemku je totiž možné pohřbít ostatky jen na místě vzdáleném nejméně 200 metrů od vodního zdroje, 100 metrů od obydlí a pozemní komunikace (vyjma příjezdové komunikace) a 50 metrů od hranice sousedního pozemku.

Nezaměnitelně označený hrob

Pro ostatky zvířete do 100 kg je předepsáno vyhloubit hrob hluboký nejméně 50 cm, nad 100 kg nejméně metr hluboký. V každém případě je nutné zvíře posypat vápnem či jinou dezinfekcí a tlecí doba musí být minimálně deset let.

Hrob musí být nezaměnitelně označen s uvedením data uložení a zajištěn proti vniknutí zvířat.

Na cizích pozemcích je možné zvíře uložit, nebo jeho popel rozptýlit, jen se souhlasem majitele pozemku. Bez komplikací se tedy jeví především uložení ostatků na zvířecím hřbitově, nebo jejich zpopelnění při kremaci a uložení v urně.

PSALI JSME:
Co dělat, když zemře váš čtyřnohý přítel? Víme, kde jsou v Česku zvířecí hřbitovy

Zavřít reklamu ×
  1. Nudí se tak možná v Praze na homeoffice….Tady v pohraničí makáme,Covid neznáme a doma čeká starý dům a dvě stará auta na údržbu svépomocí.Tady se nikdo nenudí.Maximálně staré báby co jsou přes 30 roků v důchodu!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB