Nutit pronajímatele odložit nájem je špatný nápad

Názor
Firmy nemohou prodávat své zboží a služby, tržby jim ze dne na den klesly na nulu. Tatáž vláda, která kvůli boji proti koronavirové nákaze nařídila podnikatelům okamžitě zavřít své provozovny, přichází s nápadem, jak jim výpadek příjmu vynahradit.

Bohužel však na úkor další velké skupiny soukromníků, tentokrát majitelů nemovitostí. Jedním z léků pro firmy, jak přežít karanténu a zákaz prodeje, by mělo být odložení povinnosti platit nájem až o půl roku. To ale povede ke krachům spousty dalších firem, zavlečení infekce platební neschopnosti do dalšího podnikatelského sektoru a prohloubení krize celé ekonomiky.

Ohroženy tímto nedomyšleným nápadem budou hlavně tisíce malých pronajímatelů, kteří na úplatném poskytování vlastní nemovitosti mají založený svůj byznys. Nyní reálně hrozí, že přijdou o svůj jediný zdroj příjmů, a to až na půl roku.

Dokáže si vůbec někdo představit, že by byl dlouhých šest měsíců bez peněz? A to dokonce hrozí, že za své nájemce budou po tuto dobu dokonce doplácet.

PSALI JSME:
Tisíce vlastníků investičních bytů v panice zvažují prodej a nabízejí nájmy za hubičku

Stále totiž není jasné, jak to bude s placením záloh za energie a jiné služby. Jestli se osvobození týká i těchto plateb nebo ne. Pokud by nájemce nemusel platit ani tyto pravidelné platby, přešla by tato povinnost nejspíš na vlastníka nemovitosti. Dodavatelé energií určitě nebudou tak benevolentní, aby dodávali elektřinu, plyn či vodu půl roku zdarma.

Stejný problém budou mít i větší pronajímatelé, typicky například vlastníci nákupních center. Odložení výběru nájemného je tak může dostat do ohromných problémů a v nemálo případech může dokonce vést až k platební neschopnosti.

Odložení splatnosti nájmu by vedlo k tomu, že by každý přestal platit každému. Všichni by se snažili držet nějaké peníze pro případ ještě větší krize. Pokud by jim tedy ještě vůbec nějaké finance zbyly.

PSALI JSME:
Pandemie koronaviru ohrožuje nájemníky i vlastníky investičních bytů

Jde také o velký morální hazard. Jakýkoliv dlužník by nyní mohl argumentovat, proč má splácet své závazky on, když jiná velká skupina lidí platit nemusí.

Současný stav je opravdu mimořádný a přijmout opatření k omezení šíření koronavirové nákazy je nutné. Nelze ale tuto krizi zneužívat a přijímat řešení, jejichž dopady nejsou domyšlené. Mohou totiž vést k úplnému kolapsu celé ekonomiky a pádu do dlouhé a těžké krize.

Pokud jde o nájmy, měl by stát ponechat dohodu pouze na pronajímatelích a jejich nájemcích. Každý rozumný pronajímatel dobrého nájemce nezadusí a pokusí se mu vyjít vstříc. Musí však jí o oboustrannou dobrovolnou dohodu a ne jednostranný vládní diktát.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Majitel domu má povinností nad hlavu

×
  1. Všechny kroky jsou jasná podpora nadnárodních firem !!! Kde se denně vystřídají desetitisíce lidí !!!!! V těchto obchodech se prodává vše od potravin, textilu,bot,salátu, zahradní techniky atd !!!! A našinec musí mít obchůdek o rozloze 60 metru zavřenou a vice zavřeno !!!!To je asi řízená likvidace malých prodejen nebo co ???? Sklenářství s hypermarketu funguje i když tam chodí desítky tisíc lidí !!Ale sklenář kterému přijde deset zákazníku za den mohl otevřít až dnes !!!To nebere rozum !!Napřed likvidace hospod kdy stát ZAKÁŽE V SOUKROMÉM MAJETKU KOUŘIT PODÁVAT GULÁŠ NA DRUHY DEN KDY JE NEJLEPŠÍ ATD !!!! Proč stát netlačí na na bohaté proč pan kníže pan a další co mají dům o rozloze vice jak 60 m čtverečních na osobu povinnost ubytovat ve svém domě chudé rodiny a bezdomovce ??? Proč jen buzerujete chudé a střední třídu ???

    • Hyper a Super obchody jsou dítko ODS a jejich vládních spojenců topný,KduČsl. Máme jejich třikrát víc než na západě a bez krvavých náhrad za zmařené investice se jich nezbavite.Druhým problémem je,že díky nadbytku těchto obchodů dochází k deformaci cen,aby neskončily v červených číslech. A nadbytek též poškozuje na menších a středních městech veškeré ostatní podnikání. Příklad Česká Lípa 8H+S obchodů Roudnice nad Labem 4H+S

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Hospody a restaurace bojují o každou hodinu

Sektor gastronomie už letos přišel na tržbách minimálně o 30 miliard korun. Podnikatelům v pohostinství vadí, že vláda s nimi předem nekonzultuje zaváděná restriktivní opatření a nehledá kompromisní řešení, které by …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru