Nůžky mezi cenou piva v hospodě a piva doma se stále rozevírají

Názor
Češi stále častěji pijí alkohol doma. Tento trend podpořila už pandemie a související „garážové party“ v době zavření gastronomických podniků a nyní jej podporuje rapidní inflace. Podporuje jej ale také a konkrétně stále narůstající rozdíl mezi cenou piva v hospodách a restauracích, a cenou piva v obchodech, tedy piva k domácí konzumaci, třeba právě při „garážových party“.
Do ceny piva v hospodě se více promítne obecná inflace, tedy růst cen energií, nájmů, mezd apod. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za posledních deset let vzrostla průměrná cena lahvového piva dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) poměrně nepatrně, a sice z 10 korun na 11,30 Kč. Jenže zatímco před deseti lety bylo možné pořídit pivo v hospodě či restauraci za dvojnásobek jeho ceny v obchodě, tj. za cenu kolem dvaceti korun, dnes už se pivo v hospodách v ČR prodává za ceny nejčastěji v pásmu od 30 do 60 korun.

To znamená, že místo jen dvojnásobné ceny vykazuje dnes pivo v hospodě či restauraci cenu minimálně zhruba trojnásobnou v porovnání s cenou piva v obchodě.

Rozevírání nůžek mezi pivem v hospodě, a pivem v obchodě probíhá v podstatě od roku 1990. V době pádu komunismu totiž pivo v hospodě stálo zhruba stejně, jako pivo v obchodě. Lidé tak mnohem jednoznačněji než dnes dávali přednost čepovanému pivu právě v hospodě, které většině Čechů chutná více.

PSALI JSME:
Místo hospod garáže. Zavřít lidi doma prostě nejde, je to nereálné

Mnohem častější než dnes byl před rokem 1990 fenomén chození do hospody pro pivo se džbánkem. V posledních více než třiceti letech však klesá cenová atraktivita čepovaného piva, navíc se díky lepším technologickým postupům zlepšují chuťové vlastnosti piva baleného, prodávaného v obchodech.

Letošní rapidní inflace v ČR, nejvýraznější od 90. let, pospaný trend posílí. Pivo v hospodě nebo restauraci bude muset podražit více, než pivo v obchodě, včetně piva z e-shopu. To proto, že do ceny piva v hospodě se více, než do piva z obchodu, promítne obecná inflace, tedy růst cen energií, nájmů, mezd atp.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdravější pivo? Unikátní česká technologie naráží na předpisy EU

Zavřít reklamu ×
  1. Můj komentář byl o tom,že já vypiju za měsíc pár(dvě nebo tři) lahví vína. Právě proto nechápu pivaře co vypijí piva za měsíc desítky litrů…..Asi tak!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

E-shopy na Black Friday letos (skoro) nepodváděly

Na tradiční slevovou akci Black Friday se letos poprvé vztahovala nová pravidla podle novelizovaného zákona o ochraně spotřebitele. Obchodníci tak musí počítat slevu z nejnižší ceny, jakou měl výrobek za posledních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.