Nynější posilování koruny už s efektem konce roku nesouvisí

Názor
V nedávných Ranních restartech jsem nadhodil možnost, že koruna po novém roce posiluje mimo jiné i v reakci na poptávku po ní ze strany investorů, kteří se jí zbavili před koncem roku, aby se vyhnuli dodatečným poplatkům uvalovaným bankami, které se tak snaží snížit základnu pro výpočet příspěvku do rezolučního fondu.
Nynější posilování koruny už s efektem konce roku nesouvisí. Foto: Depositphotos.com

Nuže ať už koruna počátkem roku z tohoto důvodu posilovala, nebo ne, tento příběh skončil: Vklady bank u České národní banky (ČNB) jsou zpátky na úrovni lehce přes 2800 miliard korun (na Silvestra byly o 400 miliard nižší) a vklady zahraničních klientů v ČNB jsou zpátky na úrovni kolem deseti miliard (na Silvestra byly o 130 miliard vyšší). Posilování po 10. lednu už tedy takto „technicky“ vysvětlit nelze.

Jen pro úplnost dodejme, že do bank se vrátily i koruny, které se přes Silvestra „schovaly“ na vládních vkladech v ČNB: Tyto vklady byly 10. ledna zpátky na úrovni pozorované 10. prosince (tedy kolem čtyř miliard), zatímco na Silvestra činily 292 miliardy.

Vývoj kursu koruny vůči euru od počátku prosince 2019. Zdroj: Bloomberg

Nynější posilování koruny je tak nejspíš dáno očekáváním (vzbuzeným asi hlavně nečekaně vysokou prosincovou inflací), že centrální banka přece jen brzo zvýší úrokové sazby. Toto očekávání kontrastuje s tím, že trhy donedávna předpokládaly u ČNB spíš naopak snižování sazeb.

A kontrastuje taktéž s komunikací samotné centrální banky: Guvernér Jiří Rusnok a člen bankovní rady Tomáš Holub (který na posledních dvou jednáních hlasoval pro zvýšení sazeb) se v posledních dnech vyjádřili, že důvody pro zvyšování sazeb teď jsou podobně silné jako důvody pro stabilitu – což si jako silný příslib brzkého zvýšení sazeb můžeme vykládat jen s velkou dávkou fantazie.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trumpův projev v Davosu pomohl koruně k dalšímu zpevnění

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.