O co jde ve sporu Fincentra s bývalými zemskými řediteli? Šéf Broker Trustu přilil olej do ohně

Kauza
Napětí mezi Fincentrem, které se necelý rok od akvizice sloučilo k prvnímu září s evropskou finanční skupinou Swiss Life, a jejími čtyřmi bývalými zemskými řediteli roste. Zmapovali jsme vývoj kauzy, do níž včera „přilil olej do ohně“ Zdeněk Sluka, majitel a generální ředitel společnosti Broker Trust, kam čtyřlístek bývalých vrcholových manažerů Fincentra zamířil.
Filip Duchoň, generální ředitel společnosti Fincentrum. Foto: Fincentrum

Fincentrum tvrdí, že ukončilo spolupráci s celkem čtyřmi zemskými řediteli, jejichž „divize“ podle některých zdrojů tvořily více než polovinu obratu firmy, poté, co vyšlo najevo, že jednali proti jeho zájmům, když se pokoušeli odvést část poradenské sítě do vlastního projektu. Jako první skončil 6. června René Borovička. Co se stalo, vysvětloval den poté Filip Duchoň, generální ředitel společnosti Fincentrum, v rozhovoru pro portál Investujeme.cz.

„Absolutně nechápu, jak si může někdo, kdo na prodeji Fincentra finančně participoval, obhájit, že ho paralelně začne novým majitelům rozebírat pod rukama. Jsou přece věci, které se v byznysu nedělají. Nebo je uděláte jen jednou,“ řekl bývalý šéf společnosti Petr Stuchlík v rozhovoru pro server Peníze.cz. Ten naznačuje, že řeč je o bývalém spolumajiteli Fincentra Martinu Nejedlém. Foto: Fincentrum

„René nám na centrálu poslal v kopii e-mail, kde s koordinátorem možných dodavatelů rozebírají otázky nákupu infrastruktury do nové poradenské společnosti. Zřejmě omylem, i když nechápu, jak by k takovému omylu mohlo dojít. Někteří mí kolegové si myslí, že to mohl být záměr, abychom s ním ukončili spolupráci a udělali z něj tak oběť. Nevím. Každopádně jsme na základě toho zjistili, že připravuje odchod z Fincentra s celou svou strukturou,“ řekl Duchoň v rozhovoru.

„S Reném jsem se sešel, potvrdili jsme si, že mail je reálný, bavili jsme se o tom, co se děje a jaká by mohla být budoucnost Reného ve Fincentru. Tvrdil mi, že odejít nechce, že dál zůstává ve Fincentru, ale nedokázal věrohodně vysvětlit důvod mailové komunikace. Hlavně navíc bohužel nebyl schopen mi poskytnout žádné hmatatelné záruky, že k pokusu odejít se svou strukturou v blízké budoucnosti nedojde,“ dodal generální ředitel společnosti Fincentrum.

O necelé dva měsíce později se objevila informace, že ve Fincentru končí další tři zemští ředitelé. Konkrétně: Martin Kovář, Tomáš Martinovský a Josef Bittner. A redakce webu Finsider.cz pár dnů poté (začátkem srpna) zveřejnila materiál, jehož autenticitu vyhodnotila jako pravou. Šlo o interní video Fincentra, které už bohužel není na webu k dispozici, protože Fincentrum si nárokuje autorská práva.

Fincentrum: Férové podmínky pro všechny

„Ukončení spolupráce (k 31. 7. 2019 – pozn. aut.) s kolegy, kteří se větší či menší měrou podíleli na růstu Fincentra v posledních letech, mě lidsky velmi mrzí. Nemůžeme však akceptovat snahu o dosažení krátkodobého zisku malé části obchodní sítě na úkor poradců, kteří se snaží každý den hledat ta nejlepší řešení pro naše klienty. Je naší odpovědností vůči klientům, ostatním poradcům i našim obchodním partnerům nastavit podmínky tak, aby byly férové pro všechny,“ oficiálně komentoval Duchoň další tři ukončení spolupráce.

Začátkem srpna se pak na trhu začaly objevovat informace o tom, že čtyřlístek bývalých zemských ředitelů Fincentra míří do konkurenčního Broker Trustu. A současně, že Broker Trust je na prodej. Zdeněk Sluka, majitel a generální ředitel firmy to dementoval – společnost není k prodeji a ani se k němu nepřipravuje. A co je zároveň velmi důležité, na společnost „není vyvíjen žádný tlak na rozvázání spolupráce ze strany producentů“.

Tlak je ale bezesporu vyvíjen na bývalé zemské ředitele. Fincentrum vůči nim uplatnilo nároky v hodnotě téměř 72 milionů korun. Pohledávky za bývalými spolupracovníky potvrdil 23. srpna generální ředitel společnosti Fincentra Filip Duchoň. „Jsem přesvědčen, že díky ručení osobními směnkami naše nároky snadno a rychle vymůžeme,“ podotkl. Podle již zmíněného Reného Borovičky je postup společnosti Fincentrum v rozporu s právními předpisy.

PSALI JSME:
Swiss Life dokončila nákup Fincentra

Očerňující kampaň a nevysvětlený e-mail

Borovička o den dříve (22. srpna) kontaktoval redakci FAEI.cz se svým „vyjádřením k ukončení spolupráci se společností Fincentrum. Celý text přinášíme na jiném místě. Podle Borovičky došlo k ukončení spolupráce po „deseti letech vzájemně korektních vztahů, kdy jsme spolu s kolegy z mé struktury přinesli společnosti zisky přesahující sto padesát milionů korun“.

Vedení společnosti Fincentrum v souvislosti s odchodem Borovičky prý spustilo „očerňující kampaň založenou na nepravdivých tvrzeních“. „Uvědomuji si, že ukončení naší spolupráce bylo s nejvyšší pravděpodobností nevyhnutelné vzhledem k vzájemně odlišným pohledům na fungování a budoucnost finančního trhu,“ napsal Borovička.

Stojí za zmínku, že Borovička se ve svém textu nikde nezmiňuje o e-mailu, který zřejmě v centrále nikdy číst neměli, o němž se v rozhovoru zmínil Borovičkův bývalý šéf Filip Duchoň. A úsměvné je i to, jak se Borovička i Duchoň zmiňují porušených o gentlemanských dohodách, každý ale o nějaké jiné…

V každém případě však musíme dát za pravdu Borovičkovi ohledně neobvyklého jednání společnosti Fincentrum: „Po odchodu dostala celá moje rodina dopis, že je nesmím jako poradce kontaktovat. Stejný dopis, že nesmím kontaktovat sám sebe, jsem dostal i já. V opačném případě mají všichni informovat Fincentrum, že jsem jim volal. Mým klientům přišel dopis, že moje jednání i rada je může finančně poškodit. S takovým jednání jsem se na trhu ještě nesetkal a hodně mě to mrzí.“

PSALI JSME:
Po odchodu z Fincentra dostala celá moje rodina dopis, že jako poradce je nesmím kontaktovat

Přesuny poradců jsou na trhu běžné

Včera redakci FAEI.cz poskytl obsáhlé vyjádření Zdeněk Sluka, majitel a generální ředitel společnosti Broker Trust. Celý text přinášíme na jiném místě. „Přesuny poradců jsou na trhu běžné a každá firma s tím musí počítat. Stabilní a zdravě fungující společnost takový odchod ustojí, a především se z něho poučí, aby své služby zlepšila. Naprosto krátkozraké – a v konečném důsledku poškozující celý trh – je ale házet poradcům klacky pod nohy, zpochybňovat jejich práci a do toho všeho zatahovat i koncové klienty,“ uvedl Sluka.

Současně informoval, že aktuálně se stovky finančních poradců rozhodly odejít ze společnosti Fincentrum a že řada z nich jedná o navázání spolupráce právě s Broker Trustem. „Způsob, jakým Fincentrum na tento exodus reaguje, na českém trhu už dlouho nepamatuji,“ tvrdí Sluka. „Pro poradce, kteří do Fincentra vstupovali s ujištěním, že jsou zákazníky společnosti a klienti jsou zase jejich zákazníky, to musí být těžké rozčarování. Zjevně se ale ve Fincentru po odkupu skupinou Swiss Life změnily dlouho zavedené poměry,“ domnívá se šéf Broker Trustu.

„Neměl bych potřebu přilévat olej do ohně a k této situaci se veřejně vyjadřovat, ale Fincentrum do své sítě rozesílá i sdělení ohledně toho, jak máme (Broker Trust – pozn. aut.) nastavenou spolupráci s našimi partnery, a to včetně jejich klientského kmene. Prý ani u nás nikdo nemá svůj klientský kmen garantovaný. Dovolím si k tomu jen říci, že v Broker Trustu máme jasno. Jednou z našich základních hodnot je, že klientský kmen patří našemu partnerovi. Tečka. Broker Trust je tady pro finanční poradce a ti zase pro jejich klienty,“ napsal Sluka.

Šéf největší servisní organizace pro nezávislé finanční poradce na českém trhu připomíná, že takto byly v minulosti převedeny kmeny tisíců klientů z Broker Trustu k jiným společnostem a desetitisíce klientů do Broker Trustu, když se k němu připojili noví partneři. „Že něco podobného nejde, může říci jen někdo, kdo s tím nemá zkušenosti, nebo někdo, kdo překrucuje skutečnost,“ říká Sluka.

PSALI JSME:
Agresivní nátlak na klienty ničí důvěru v celé finanční poradenství

Poznámka redakce:

Se zveřejněním vyjádření Reného Borovičky k ukončení spolupráce se společností Fincentrum redakce FAEI.cz váhala. Už s ohledem na informace, které zveřejnil před třemi měsíci generální ředitel společnosti Fincentrum Filip Duchoň. Nakonec jsme se ale rozhodli zveřejnit jej společně s aktuálním komentářem šéfa společnosti Broker Trust Zdeňka Sluky a tímto „doprovodným textem“. Společnost Fincentrum naší redakci žádné vyjádření k této kauze v průběhu posledních tří měsíců neposkytla.

Pro dokreslení: Skupina Fincentrum byla založena v roce 2000, v současnosti má v Česku a na Slovensku více než 2500 poradců a její obrat přesahuje 1,6 miliardy korun. Zakladatel, spolumajitel a bývalý ředitel Fincentra Petr Stuchlík byl jedničkou kandidátky hnutí ANO do komunálních voleb v Praze. Ve firmě skončil loni v září, po prohraných pražských volbách skončil i s Babišovým hnutím (kandidoval na primátora).

Finanční skupina Swiss Life získala potřebná regulatorní schválení v České republice a na Slovensku k nákupu Fincentra a od prvního září se tak stává lídrem v oblasti nezávislého finančního poradenství v Česku a na Slovensku s obratem ve výši téměř dvě miliardy korun.

Broker Trust v České republice působí od roku 2001 a spolupracuje s více než 2000 aktivními poradci. V roce 2017 překonal hrubý provizní obrat firmy 1,2 miliardy korun. Na rozdíl od akciové společnosti Fincentrum & Swiss Life Select firma doposud nezveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok.

PSALI JSME:
Jak si vybrat finančního poradce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.