O nastavení dolarových sazeb rozhodne trh práce v USA

Před měsícem obchodníky na finančních trzích vystrašila zveřejněná data z amerického trhu práce za červenec. Počet nově vytvořených pracovních míst totiž dosáhl pouze 114 tisíc oproti očekávaným 175 tisícům.
Snížení dolarových úrokových sazeb ze strany americké centrální banky je na spadnutí. Ilustrační foto: Pixabay.com
Snížení dolarových úrokových sazeb ze strany americké centrální banky je na spadnutí. Ilustrační foto: Pixabay.com

O 111 tisíc směrem dolů byla pak revidována tvorba pracovních míst za předchozí dva měsíce. A v neposlední řadě nečekaně vzrostla míra nezaměstnanosti, a to na 4,3 z červnových 4,1 procenta. To znamenalo spuštění tzv. Sahmova pravidla indikující nadcházející recesi v americké ekonomice (Přesněji řečeno jde o Sahmové pravidlo vyvinuté ekonomkou Claudií Sahmovou, pozn. red.).

Podle tohoto pravidla recese přichází, pokud rozdíl tříměsíčního klouzavého průměru míry nezaměstnanosti a minima tohoto ukazatele za posledních dvanáct měsíců překročí hodnotu 0,5 procentního bodu. Po červencových datech se Sahmové pravidlo nachází na hodnotě 0,53 procentního bodu.

Reakce finančních trhů na uvedená data byla téměř panická – viděli jsme výprodej na amerických akciových trzích, propad tržních úrokových sazeb i globální výprodej amerického dolaru. Novinové články se předháněli v katastrofických titulcích.

S měsíčním odstupem můžeme konstatovat, že situace je výrazně klidnější, a to zejména při pohledu na americké akciové indexy, které se téměř vrátily na historicky nejvyšší úrovně. V posledním týdnu je navíc patrné, že i dolar získává opět půdu pod nohama, tržní rokové sazby ale příliš nevzrostly. Snížení dolarových úrokových sazeb ze strany tamní centrální banky je totiž na spadnutí.

Prezident americké centrální banky, Fedu, Jerome Powell se na nedávném sympoziu v Jackson Hole zdržel jakýchkoliv náznaků pro zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC), které se bude konat 18. září.

Nicméně další představitelé Fedu indikovali preferenci postupných kroků, což je v souladu s naší prognózou snižování sazeb o 25 bazických bodů za čtvrtletí počínaje právě zářijovým zasedáním FOMC. Pravděpodobnost snížení o 50 bazických bodů hodnotíme jako velmi nízkou. A důvodem je právě trh práce.

Očekáváme totiž, že za srpen bylo vytvořeno solidních 175 tisíc nových pracovních míst, což by znamenalo pokles míry nezaměstnanosti na 4,2 procenta. Průměrné hodinové výdělky by pak měly zaznamenat meziměsíční vzestup o více než slušné 0,3 procenta. Již v pátek odpoledne by tedy mělo být jasněji, to totiž budou zmiňovaná data z amerického trhu práce za srpen zveřejněna.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB