Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíkovázdroj: Exekutorská komora

O práci exekutora není zájem a vymahatelnost klesá

Za prvních osm měsíců letošního roku Exekutorská komora ČR zaevidovala již 11 soudních exekutorů, kteří se rozhodli ukončit svou činnost. Oproti loňskému roku, kdy skončili tři exekutoři, je to několikanásobný nárůst.

Za zvýšeným počtem odcházejících exekutorů jsou dle Exekutorské komory (EK ČR) nepříznivé podmínky pro výkon tohoto povolání. Exekutorům totiž přibývají nové povinnosti, zvyšují se nároky na jejich práci a proti tomu se neustále snižuje vymahatelnost, uvedla komora tento týden ve své tiskové zprávě.

Už v dubnu letošního roku portál FAEI.cz informoval o tom, že úspěšnost exekucí se dramaticky zhoršila. Dnes se vymůže se jen 30 procent pohledávek. Když soukromí exekutoři v roce 2001 začínali, a pak následujících dalších deset let, vypáčili z dlužníků i přes 60 procent dluhů. Dnes se poměr otočil. Sedmdesát procent soudem schválených závazků dlužníků končí bezvýsledně.

Tlak na tarif

V poslední době se k tomu přidal intenzivní tlak Ministerstva spravedlnosti, které podle komory prosazuje nesystémové snížení exekučního tarifu. „Snížení exekučního tarifu avizuje ministr spravedlnosti v době, kdy vlivem zahajování dalších exekucí na neustále se opakující notorické dlužníky rapidně klesá průměrná vymahatelnost pohledávek. Náklady na exekuční vymáhání takových nevymahatelných pohledávek nikdo nehradí, a jsou tudíž dotovány exekutory,“ uvedla prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková.

Komora se obává, že hromadné rezignace exekutorů budou pokračovat a nastane problém s předáváním běžící exekuční agendy. O uvolněné exekutorské úřady totiž není dlouhodobě zájem. Do výběrových řízení na uvolněné úřady se hlásí stále méně zájemců a některé úřady se nedaří obsazovat vůbec.

„Zvýšení počtu rezignací exekutorů po ohlášení plánů ministra spravedlnosti na výrazné snížení tarifu je odrazem skutečnosti, že řada exekutorských úřadů stojí již nyní ekonomicky na hraně a v případě dalšího snížení tarifu exekutoři náklady na provoz svých úřadů neunesou a svůj úřad opustí,“ upozornila Fučíková.

Signály, nezájem a nejistota

„Máme bohužel signály o tom, že řada dalších soudních exekutorů zvažuje podat rezignace. Upřímně však nevím, jak tyto uvolněné úřady obsadíme, když zájemců o účast na výběrových řízeních je nedostatek a již nyní máme 22 dlouhodobě neobsazených úřadů,“ dodala. Podle ní největší problém představuje zajištění kontinuity exekutorských úřadů a exekučních řízení.

Zatímco dříve se do výběrového řízení na obsazení úřadu přihlásili třeba čtyři uchazeči, dnes je situace zřetelně odlišná. Z celkového počtu 23 výběrových řízení v letech 2013–2016 se přibližně v polovině případů nepřihlásil nikdo či pouze jeden uchazeč.

Exekutorská profese podle komory nyní žije ve velké nejistotě. „Zhoršené atmosféře mezi soudními exekutory nepřispěly ani časté legislativní změny, které oslabují pozici věřitele a umožňují dlužníkům unikat z plnění povinností či skrývat exekučně zabavitelný majetek. Tyto změny navíc ztěžují orientaci v exekučním řízení nejenom jeho účastníkům, ale i exekutorům a exekučním soudům,“ tvrdí Fučíková.

Podle analýzy Ministerstva spravedlnosti by jeden exekutorský úřad měl ročně zpracovat 2400 exekucí, se skutečnosti však na jeden úřad připadá více než dvojnásobek nových řízení ročně.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *