O prázdninách dají řidiči za litr benzínu 33 korun, za litr nafty 31 korun

Názor
Benzin i nafta Česku v uplynulém týdnu opět zdražovaly. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od poloviny loňského ledna, tedy od doby ještě před propuknutím pandemie, nafta pak od poloviny loňského března. Nafta zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
O prázdninách dají řidiči za litr benzínu 33 korun, za litr nafty 31 korun, předpovídá ekonom Lukáš Kovanda. V Praze jde o běžné ceny už v tomto týdnu. Foto: FAEI.cz

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,38 koruny, před týdnem byl o devět haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 30,32 koruny za litr, o devatenáct haléřů více než před týdnem.

Pohonné hmoty v ČR v příštím týdnu dále zdraží, v rozsahu do dvaceti haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích totiž nadále roste. Včera se barel ropy Brent prodával až takřka za 75 dolarů za barel, tedy za nejvyšší cenu od 25. dubna 2019.

Americká Citibank podpořila růst cen svojí analýzou, podle níž barel Brentu letos v létě zdraží nad 80 dolarů za barel, poprvé od října 2018. Cenu ropy žene vzhůru sílící poptávka po palivech související s postpandemickým ekonomickým zotavováním.

Při růstu ceny nad 80 dolarů za barel by se benzín v ČR prodával za zhruba 33 korun za litr, vyjdeme-li z předpokladu, že kurs koruny k dolaru zůstane poměrně stabilizovaný. Nafta by se v takovém případě prodávala za zhruba 31 korun za litr. K těmto cenovým úrovním tedy cena pohonných hmot o prázdninách pravděpodobně vystoupá.

PSALI JSME:
Cena ropy se dostala nejvýše za poslední více než dva roky

Další růst cen ropy může narušit signalizace utahování měnové politiky v USA, pokud by jej trh vyhodnotil jako příliš důrazné nebo předčasné. Po včera skončeném měnověpolitickém zasedání americké centrální banky došlo k přechodnému poklesu cen ropy.

Centrální banka signalizovala, že zahájí debatu o započetí utlumování své současné extrémně expanzivní měnové politiky a také dvě zamýšlená zvýšení své základní úrokové sazby v časovém horizontu před koncem roku 2023.

Dopad zlevnění ropy do cen pohonných hmot v ČR by však v takovém případě tlumilo posilování dolaru vůči koruně, jež by v důsledku vyhlídky přísnější měnově politiky USA nastalo. Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech zdražovat i v dalších evropských zemích.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín dále zdražuje. Cena ropy je nejvýše za poslední dva roky

Zavřít reklamu ×
  1. Tak to je hodně optimistická prognóza…..Už nyní je benzín za 32.7 kč tady na Zlísku.Já odhaduji cenu na 36 kč koncem července.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru