O předvánoční brigády není zájem, firmy hledají mezi cizinci

Na tradiční předvánoční nápor se již chystá většina firem. Zejména obchodníci a logistické společnosti potřebují posílit své týmy, bojují však s nedostatkem brigádníků. Vyplývá to z šetření personální agentury Grafton Recruitment.
Firmy zatím letos marně hledají brigádníky na předvánoční sezónu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Řešení podle ní firmy hledají u agenturních pracovníků, mezi cizinci a také motivují své zaměstnance k přesčasům. Některé firmy tuto situaci předvídaly, a proto již dříve začaly s hledáním sezónních brigádníků v zahraničí.

Stejně jako v loňském roce bojují i letos podniky s nedostatkem zájemců o předvánoční brigády. Uchazeče nedokáže v mnoha případech přilákat ani vyšší mzda. Důvody jsou však letos jiné než v dřívějších letech.

„Studenti se po delší odmlce vrátili zpátky do škol a na brigády nemají ani čas, ani chuť, užívají si teď společnosti svých vrstevníků. U lidí v důchodovém věku zase rostou obavy z nákazy covidem-19, což jen umocňuje aktuálně se zhoršující situace,“ řekl Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment.

Dodal, že zájem o brigády pak nemají ani lidé ze sektoru automotive, mnozí z nich totiž kvůli omezování výroby mají volno, a stačí jim kompenzace od státu.

PSALI JSME:
Nejsou lidi. Na českém trhu práce chybí 120 tisíc zaměstnanců

Mzdy podle regionů

Odměny brigádníkům se tradičně liší v závislosti na regionu a také podle oboru. Zatímco v Praze si brigádníci v retailu a logistice vydělají průměrně 150 korun za hodinu, za brigádu v kanceláři dostanou 180 až 200 korun. Motivační mzda se však v hlavním městě pohybuje až kolem 200 korun za hodinu.

V Olomouci si mohou brigádníci přijít na 130 až 160 korun a v Plzni na 130 až 170 korun. Oproti loňskému roku jde o mírný nárůst. Navýšení mezd však nedostatek lidí úplně neřeší.

„Na trhu je letos tak málo kandidátů, že navýšení mzdy znamená pouze přesun pracovní síly z jedné firmy do druhé. Celkový problém to tedy z pohledu celého pracovního trhu neodstraní,“ vysvětlil Malo.

Přesčasy a cizinci

Nedostatek uchazečů se proto firmy snaží řešit motivací svých současných zaměstnanců k přesčasům, za což jim nabízí speciální bonusy či jiné odměny. Stále častěji se obrací také na personální agentury, aby využily agenturních zaměstnanců, anebo se spoléhají na cizince.

PSALI JSME:
„Růstem platů, ani přetahováním zaměstnanců noví pracovníci nevzniknou,“ říká šéf personální agentury

„Mnohé firmy tušily, že letošní rok bude složitý a lokálních uchazečů bude nedostatek, a proto již v létě zahájily nábor pracovníků ze zahraničí. Často jde o pracovníky ze zemí mimo Evropskou unii, především z Ukrajiny, které zaměstnávají na základě krátkodobých víz,“ dodal Martin Malo.

Zaměstnávání cizinců je podle něj z důvodu vyřízení víz a dalších dokumentů potřeba připravovat zhruba tři měsíce před začátkem sezóny. Někdy to ale trvá mnohem déle, jak nedávno na sněmu Svazu průmyslu a dopravy upozornil jeho prezident Jaroslav Hanák.

„Trh práce neexistuje, je to největší problém české ekonomiky. Nás nezajímá, kolik procent je nezaměstnanost, ale zajímá nás, kolik těch lidí reálně chce pracovat, nebo zda chtějí být na dávkách a zároveň v šedé ekonomice. Problém je, že tady třicet tisíc seniorů odejde do důchodu a nemá je kdo nahradit. A jediným řešením je jasná politika pro přijímání zahraničních pracovníků,“ prohlásil Hanák.

Zatímco v Dánsku je podle něj možné zaměstnat cizince do měsíce, v České republice to celé trvá i devět měsíců. Hanák označil za problematické rovněž české školství, které podle něj „nikdo neřeší“. Tvrdí, že jeho úroveň naprosto neodpovídá požadavkům firem ve 21. století.

PSALI JSME:
Bolehlav pro zaměstnavatele: Česko má historicky rekordní počet neobsazených pracovních míst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Petr Fejk: Pražská ZOO byla jako lágr a podobala se socialistickému skanzenu

Rozhovor
Z železářství a betonových kobek, zanedbané a zadlužené instituce vybudoval někdejší ředitel pražské ZOO Petr Fejk moderní zahradu, která respektuje životní prostředí a vychovává lidi k lásce k přírodě a zvířatům. Pracovní návyky, hospodaření i zacházení s lidmi a se zvířaty se podobaly socialistickému skanzenu, říká v rozhovoru.