O střešní fotovoltaice uvažuje polovina majitelů domů

Více než polovina majitelů rodinných domů v Česku uvažuje o tom, že si koupí fotovoltaické panely na střechu svého domu, a případně je doplní i bateriemi. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos na vzorku 1050 respondentů.

Střechy se solárními panely rozhodně nejsou takovou ránou do přírody jako obří fotovoltaické elektrárny. Foto: Pixabay

Jen dvě procenta účastníků průzkumu uvedla, že už má solární panely, ale 12 procent se již rozhlíží po vhodném řešení a 43 procent o solárním systému uvažuje v určitém časovém horizontu.

PŘEKÁŽKOU JSOU PENÍZE

Překážkou jsou peníze. Pouze 15 procent respondentů uvedlo, že do toho můžou vložit sto tisíc. Většina si může dovolit do třiceti tisíc korun. A to je málo. Opravdu výkonné moderní řešení na rodinný dům přijde minimálně na sto padesát až dvě stě tisíc korun.

„Loni bylo instalováno na střechy 500 fotovoltaik, ale pouze minimum s baterií. Podle odhadů se letos můžeme dostat i na dva tisíce instalací, z toho až 30 nebo 40 procent může být instalováno s baterií,“ sdělil novinářům předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek.

„Mám karavan na stálo v zátoce. Není tam žádné elektrické vedení. Nechal jsem si od kamaráda, fandy do alternativních zdrojů, na střechu dát jeden panel a dvě baterie. I když je zde často stín a do karavanu jezdím často o víkendech, tak bez problémů mi na 220 V jede lednička a světlo. Investice to byla do dvaceti tisíc. Na rodinný dům by to samozřejmě bylo třeba více, ale tohle mne přesvědčilo, že domácí fotovoltaika má smysl,“ říká pan Zdeněk Š., který hledá klid a radost z přírody u Slap nedaleko Hrazan na Sedlčansku.

PANELY DOBŘE SLOUŽÍ

Střechy poseté solárními panely je v praxi vidět třeba v Černošicích u Prahy. Rozhodně nejsou takovou ránou do přírody jako obří fotovoltaické elektrárny a majitelům zjevně dobře slouží.

„Investoval jsem do panelů na svém rodinném domě asi dvě stě tisíc. Nemám baterie. A to je škoda. Dodávám do sítě,“ potvrdil černošický starousedlík Milan Š.

Češi se každopádně podle dalšího průzkumu provedeného CVVM neshodnou, zda obnovitelné zdroje nahradí uhlí. To, že je možné klasické zdroje nahradit, uvedlo 45 procent dotázaných, ale přesně stejný podíl lidí má opačný názor.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru