bool(false)

O střešní fotovoltaice uvažuje polovina majitelů domů

Více než polovina majitelů rodinných domů v Česku uvažuje o tom, že si koupí fotovoltaické panely na střechu svého domu, a případně je doplní i bateriemi. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos na vzorku 1050 respondentů.

Střechy se solárními panely rozhodně nejsou takovou ránou do přírody jako obří fotovoltaické elektrárny. Foto: Pixabay

Jen dvě procenta účastníků průzkumu uvedla, že už má solární panely, ale 12 procent se již rozhlíží po vhodném řešení a 43 procent o solárním systému uvažuje v určitém časovém horizontu.

PŘEKÁŽKOU JSOU PENÍZE

Překážkou jsou peníze. Pouze 15 procent respondentů uvedlo, že do toho můžou vložit sto tisíc. Většina si může dovolit do třiceti tisíc korun. A to je málo. Opravdu výkonné moderní řešení na rodinný dům přijde minimálně na sto padesát až dvě stě tisíc korun.

„Loni bylo instalováno na střechy 500 fotovoltaik, ale pouze minimum s baterií. Podle odhadů se letos můžeme dostat i na dva tisíce instalací, z toho až 30 nebo 40 procent může být instalováno s baterií,“ sdělil novinářům předseda dozorčí rady Solární asociace Jan Fousek.

„Mám karavan na stálo v zátoce. Není tam žádné elektrické vedení. Nechal jsem si od kamaráda, fandy do alternativních zdrojů, na střechu dát jeden panel a dvě baterie. I když je zde často stín a do karavanu jezdím často o víkendech, tak bez problémů mi na 220 V jede lednička a světlo. Investice to byla do dvaceti tisíc. Na rodinný dům by to samozřejmě bylo třeba více, ale tohle mne přesvědčilo, že domácí fotovoltaika má smysl,“ říká pan Zdeněk Š., který hledá klid a radost z přírody u Slap nedaleko Hrazan na Sedlčansku.

PANELY DOBŘE SLOUŽÍ

Střechy poseté solárními panely je v praxi vidět třeba v Černošicích u Prahy. Rozhodně nejsou takovou ránou do přírody jako obří fotovoltaické elektrárny a majitelům zjevně dobře slouží.

„Investoval jsem do panelů na svém rodinném domě asi dvě stě tisíc. Nemám baterie. A to je škoda. Dodávám do sítě,“ potvrdil černošický starousedlík Milan Š.

Češi se každopádně podle dalšího průzkumu provedeného CVVM neshodnou, zda obnovitelné zdroje nahradí uhlí. To, že je možné klasické zdroje nahradit, uvedlo 45 procent dotázaných, ale přesně stejný podíl lidí má opačný názor.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

Levné byty došly již i v Brně

Za první čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo jen 88 nových bytů, zájem byl především o dispozici 1+kk. Lidé vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách a na trhu tak zůstávají jen ty dražší, …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru