Obavy centrálních bankéřů v USA

Názor
Písemný záznam z posledního zasedání amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) zachytil obavy centrálních bankéřů z toho, že by inflace mohla zůstat zvýšená po delší dobu. Někteří centrální bankéři oproti proinflačním rizikům však již zmiňovali i riziko možného zhoršení hospodářského vývoje.
Centrální bankéři v USA mají obavy z toho, že by inflace mohla zůstat zvýšená po delší dobu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jednota názorů mezi členy FOMC (Federální výbor pro otevřený trh) tak byla ve srovnání předchozími zasedáními menší. Přes výše zmíněná pozitivní data z reálné ekonomiky USA nakonec dolarové sazby na krátkých splatnostech zůstaly v mezitýdenním srovnání v podstatě beze změny.

Finanční trhy tedy další zvyšování úrokových sazeb Fedu nadále nečekají (zvýšení sazeb na následujícím zářijovém zasedání dávají šanci pouze ve výši 10 %, zatímco pro listopadové zasedání je to zhruba 25 %, pozn. aut.). K mírnému nárůstu tento týden došlo pouze u sazeb s delšími splatnostmi (2 až 3 roky), a to o zhruba deset bazických bodů.

Prozatímní odolnost americké ekonomiky tedy spíše podle investorů povede k tomu, že úrokové sazby zůstanou vyšší po delší dobu, než aby dále rostly. První snížení amerických úrokových sazeb finanční trhy aktuálně zaceňují zhruba na jaře příštího roku. Další informace ohledně kroků centrálních bank by mohlo v příštím týdnu přinést symposium v Jackson Hole, které je na programu od 24. do 26. srpna.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Recese: Žádná dieta nebude!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB