Obavy z inflace rostou, hlavní roli hrají mzdové tlaky

Analýza
Loni se všeobecně očekávalo, že v roce 2023 klesne inflace zpět na vytyčenou míru, a umožní tak centrálním bankám zpomalit tempo zpřísňování. My ale patřili do tábora těch, kteří počítali s „vyšší inflací na delší dobu“ už tehdy, když se o inflaci tvrdilo, že bude jen „přechodná“.
Lednová data o inflaci ve Spojených státech a v eurozóně podpořila názor, že centrální banky se budou muset víc snažit, aby dostaly ceny pod kontrolu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Teď se trhy dočkaly nepříjemného probuzení a inflační očekávání rostou. Lednová data o inflaci ve Spojených státech a v eurozóně podpořila názor, že se budou muset centrální banky víc snažit, aby dostaly ceny pod kontrolu. Také mzdy zůstávají vysoké, protože na trhu práce zatím nebyla nastolena rovnováha mezi nabídkou a poptávkou, což dál zvyšuje obavy z inflace.

Obavy z americké inflace rostou

Oblíbený inflační ukazatel Fedu (americké centrální banky, pozn. red.), deflátor PCE (výdaje na osobní spotřebu či spotřebitelské výdaje, jsou měřítkem výdajů obyvatel USA za zboží a služby, pozn. red.), byl v lednu vyšší, než se očekávalo.

Zvýšení ukazatelů oproti předcházejícímu měsíci navíc vyslalo trhům silný jestřábí signál, který dál podpořil poselství Fedu, že se máme připravit na vyšší inflaci po delší dobu. Jádrový PCE vzrostl meziročně o 4,7 procenta, přičemž původně to měla být jen 4,3 procenta a ani po úpravách se neočekávalo víc než 4,6 procenta.

PSALI JSME:
Chytá inflace druhý dech?

Cílem Fedu jsou přitom dvě procenta. Meziměsíčně ukazatel vzrostl o 0,6 procenta, i když se původně očekával růst o 0,4 procenta. Když k tomu připočteme vysoké lednové indexy CPI (americký index spotřebitelských cen), a PPI (index cen výrobců), jsou jasně patrné neustávající inflační tlaky, které přinutí Fed pokračovat v navyšování sazeb.

Problémy dodavatelských řetězců ustupují, ale rizika nezmizí

Náklady na dopravní kontejnery už nedosahují závratné výše covidové éry. Spotové sazby za dopravu z Asie na západní pobřeží USA, které během pandemie vzrostly více než 15násobně, se již stihly vrátit na úroveň před covidem.

Obecně však ceny zůstávají výrazně vyšší než před pandemií a například krátkodobé ceny kontejnerů z Evropy na východní pobřeží USA jsou oproti konci roku 2019 ještě více než dvojnásobné. Ještě důležitější však je, že se svět rychle deglobalizuje a stále v něm panují zvýšená rizika.

PSALI JSME:
Vysoký srovnávací základ snižuje výrobní inflaci. Pokles zažívají i ceny v námořní dopravě

Geopolitické napětí, které s sebou loni přinesla ruská invaze na Ukrajinu, nikdy úplně nezmizelo a v posledních týdnech se naopak s blížícím se výročím zahájení války znovu výrazně zvýšilo. Zároveň se upírá čím dál větší pozornost na rostoucí napětí kolem Tchaj-wanu a americko-čínských vztahů.

A i když spotové ceny v přepravě klesají, v letech 2021 a 2022 byly uzavřeny kontrakty za výrazně vyšší ceny a vzhledem k současnému rizikovému prostředí se do zlevňování zatím nikdo nehrne.

To je také jedním z hlavních důvodů, proč se dezinflační trend cen zboží, který na únorové schůzce FOMC (Federální výbor pro otevřený trh) zdůrazňoval předseda Fedu Jerome Powell, rychle obrátil a dál zůstává přinejlepším nevypočitatelný. Inflační trendy v oblasti zboží jsou znepokojující a v oblasti služeb rostou ceny ještě rychleji.

PSALI JSME:
USA: Základní inflační tlaky stále polevují

Klíčové jsou mzdové tlaky

Lednový nárůst počtu pracovních míst o 517 tisíc navzdory široce rozšířeným zprávám o propouštění v technologických firmách trhy překvapil. Poskytovatelé služeb rozšiřují své aktivity, a míra nezaměstnanosti tak dosáhla 53letého minima.

Podobně i průzkumy nezaměstnanosti a údaje o nových žadatelích o podporu ukazují, že bude počet nově přijímaných pracovníků dál stoupat, stejně jako jejich mzdy. Nerovnováha poptávky a nabídky na trhu práce trvá, a tak firmy cítí, jak jim mzdové tlaky ukrajují z marží.

A protože se americký spotřebitel navzdory vysoké inflaci a úrokovým sazbám stále drží, firmy, které mají tu možnost, přesouvají břemeno vyšších mezd na spotřebitele. Tím vytvářejí další tlaky, které ženou inflaci výš, a mohou způsobit vznik spirály cen a mezd.

PSALI JSME:
Iluzorní příběh silné ekonomiky a klesající inflace

Další zrychlení cyklického růstu

Postupný přechod od recesního narativu k narativu rozumné úrovně či měkkého přistání až k současnému narativu akcelerace, kdy se žádné přistání konat nebude, není pro trhy jen přínosem.

Podle modelu atlantského Fedu GDPNow činí teď odhad růstu reálného hrubého domácího produktu (HDP) za letošní první čtvrtletí 2,7 procenta, zatímco dříve to bylo 0,7 procenta. To rozhodně není známka recese ani stagnace.

Celkově ekonomické údaje z poslední doby napovídají, že se americká ekonomika znovu rozehřívá a trh to začíná v cenách zohledňovat. Zvyšuje prognózu konečné sazby, a pokles sazeb, který se měl projevit už na letošních cenách, se tak odkládá až na rok 2024.

PSALI JSME:
Nálada v eurozóně i USA se zlepšuje

Spolu s tím se vrací i riziko vyšší inflace. Také opětovné otevření čínské ekonomiky s sebou nese obavy z dalšího inflačního impulsu kvůli zvýšení cen surovin a komodit.

Ekonomové Randal Verbrugge a Saeed Zaman z clevelandského Fedu prohlašují, že dostat americkou inflaci zpátky ke dvěma procentům, aniž bychom vyvolali hlubokou recesi, nejspíš potrvá mnohem déle, než centrální bankéři a finanční trhy očekávají.

Očekávání od Fedu se mění

Kromě cyklických rizik čelíme dál také hrozbě růstu inflace kvůli strukturálním faktorům, ať už jde o nedostatek pracovních sil, deglobalizaci nebo energetickou krizi. Americké rovnovážné sazby znovu rozdmýchaly obavy, že inflace zůstane v nejbližší době zvýšená.

PSALI JSME:
Odolná poptávka může Fedu ztížit boj s inflací

Dvouletá rovnovážná sazba je poprvé od srpna 2022 nad třemi procenty a desetiletá rovnovážná sazba se drží kolem 2,5 procenta. V souvislosti s tím se dramaticky změnila tržní očekávání ohledně dalšího chování americké centrální banky.

Zatímco dříve se čekalo pozastavení či dokonce obrat současné politiky, dnes se počítá s konečnou sazbou 5,4 procenta. Ještě před měsícem to bylo necelých pět procent. Ozvalo se i volání po konečné sazbě ve výši šesti až sedmi procent.

Ale Fed už zvyšuje sazby jen po 25 bazických bodech, a kdyby se měl vrátit zpět ke zvyšování po 50 bazických bodech, mohlo by to poškodit jeho důvěryhodnost. Takže se jako nejpravděpodobnější jeví delší cyklus zpřísňování.

Autorka je tržní stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Americká inflace v lednu vzrostla o 6,4 procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB