Obchodníci zdražují a jejich tržby rostou

Názor
Lidé si začátkem roku dali předsevzetí, že budou dodržovat zásady zdravého životního stylu. V důsledku toho došlo ke skokovému růstu tržeb o 22,9 procenta ve specializovaných prodejnách pro sport a rekreaci. Tomuto vývoji napomohly dobré sněhové podmínky, které zvýšily prodeje lyžařského vybavení.
Nakupování před internet umožňuje zákazníkům jednoduše srovnávat ceny mezi jednotlivými obchody, díky čemuž nakoupí výhodněji. Foto: Pixabay

Rostoucí náklady na nájemné, energie a mzdy nutí obchodníky zdražovat zboží a služby. V ekonomice si můžeme všimnout růstu cenové hladiny, což negativně doléhá na lidi, kterým stagnují či dokonce klesají příjmy.

Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o 4,7 procenta. Díky rostoucím příjmům domácností se zvyšuje spotřeba. Obchodníci současné situace využívají a zdražují své zboží a služby. Chtějí si tak pokrýt rostoucí náklady na nájemné, energie a mzdy zaměstnanců. Tržby rostou především u nepotravinářského zboží, kde byl zaznamenán růst o 7,8 procenta. O 2,9 procenta rostou tržby z prodeje pohonných hmot. K tomuto růstu přispívá vyšší cena nafty.

PSALI JSME:
Kazítka nám rozbíjejí výrobky těsně po záruční době, tvrdí 75 procent zákazníků

Nepříznivě se vyvíjí tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které meziročně klesly o 5,1 procenta. Za automobily a náhradní díly lidé utratili dokonce o 5,7 procenta méně než loni. Vzhledem ke struktuře české ekonomiky by dlouhodobější výpadky tržeb v tomto segmentu mohly ohrozit rozvoj průmyslu.

Postupně se proměňuje spotřební chování lidí. Stále více zboží je nakupováno skrze internetové obchody. Takovýto způsob nakupování umožňuje zákazníkům jednoduše srovnávat ceny mezi jednotlivými obchody, díky čemuž lze nakupovat výhodněji.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nakupování přes internet bude v EU konečně bez hranic

Sdílet:
  1. Ano, obchodníci zdražují a já jako živnostník musím zdražit taky. Kdyby se vše kolem mě nezdražovalo, také nemám potřebu zdražovat, ale holt …je to trend.

  2. Zvedli odvody sociální zdravotní a energie tak se všichni začali chovat jako Babiš ať to zaplatí zákazníci

  3. A právě proto že se vše zdražuje si i já musím říct o vyšší plat. Nic jiného mi ani nezbývá

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Kazítka způsobující poruchu ve spotřebičích neuvidíte, ale jsou tam

Rozhovor
Výrobci televizorů, praček, fénů nebo mobilních telefonů se dušují, že do svých spotřebičů nemontují žádná speciální kazítka, jejichž smyslem je porouchat přístroj, a přimět tak zákazníka, aby si koupil nový. Jenže podle průzkumu projektu Opravme Česko se více než 75 procent dotázaných setkalo s tím, že se zejména elektrické výrobky rozbijí krátce po konci záruční lhůty. Zákazníci jsou přesvědčeni, že nejde o …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru