Období chat a chalup je v plném proudu. Pozor však na vady objektů.

Poptávka po rekreačních objektech převyšuje nabídku. To zjistíte, jakmile začnete shánět chalupu. Zajímavé nemovitosti jsou obratem pryč. Zarážející je ale skutečnost, že noví majitelé se často takřka vůbec nezajímají o technický stav objektu, který si hodlají pořídit. Zatímco u domů je to již standard, u rekreačních objektů je tomu právě naopak.

Nejvíce chat a chalup se prodává ve středních Čechách, skokově roste zájem v Libereckém kraji. „Hlavním důvodem je blízkost Prahy, z níž to do vybraných lokalit autem trvá maximálně hodinu. Na území středních Čech se nachází řad atraktivních oblastí jako je okolí Berounky, Posázaví či Křivoklátsko. Třetím důvodem je skutečnost, že chalupy a chaty mohou pro řadu lidí znamenat zajímavou investiční příležitost,“ říká Milan Vršecký z realitní kanceláře RE/MAX Synergy.

Chalupa za milion

I když jsou pořizovací ceny chat a chalup v Čechách většinou nižší, než je tomu u bytů či domů, i při koupi takové nemovitosti je vhodné se zajímat o její technický stav. Na chalupách mohou být specifické závady, které pozdější užívání značně prodraží. „Typické závady pro rekreační nemovitosti jsou vlhké zdi a plísně. Jejich odstranění se může pohybovat v rozmezí desítek tisíc korun. Závady typu zatékání střechou, problémy se statikou nebo prosakující vlhkost se může dle rozsahu a velikosti domu vyšplhat i ke statisícům,“ vysvětluje Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space, která provádí certifikované prohlídky budov. Přitom průměrná pořizovací cena rekreačního objektu se, podle realitní sítě RE/MAX pohybuje okolo milionu korun.

Pozor na dřevo!

Z hlediska průměrných cen se za nejvyšší ceny v posledních letech prodávaly chalupy pod Ještědem, kde průměrná cena atakovala dva miliony. Naopak na druhém konci cenového žebříčku se podle statistik RE/MAX nacházejí rekreační objekty v Karlovarském a Ústeckém kraji. Zde se za poslední rok prodávaly chaty či chalupy v průměru za 734 až 752 tisíc korun. I tak je počet rekreačních objektů, které si Češi nechávají při koupi zkontrolovat certifikovanou společností je stále málo. „Lidé to většinou neřeší, protože tyto objekty nejsou většinou určeny k trvalému bydlení. U kupovaných bytů a domů si kupující na tzv. Zdravotní audit nemovitosti zvykají, u chat a chalup jim to přijde zbytečné,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space. Přitom domy v podhůří hor jsou často z velké části dřevěné. Nemusí jít zrovna o roubenku a přesto je v takových objektech velkou neznámou stav dřevěných prvků a konstrukcí. „Rozhodně bych při koupi doporučoval udělat kontrolu stavu, v jakém použité dřevo je. Může být napadeno škůdci nebo dřevomorkou, což může mít na výsledný stav nemovitosti naprosto zásadní dopad,“ uzavírá Lošťák.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB