Obejdeme se bez ruského plynu? Jaké jsou jeho vhodné alternativy

Analýza
Vysoké ceny zemního plynu i závislost jeho dodávek na nepředvídatelném Rusku, které teoreticky může kdykoliv zavřít kohoutky, trápí řadu Čechů. Pod pojmem „plyn“ se však neskrývá jen zemní plyn, u nějž je Česko v současné době závislé na ruském dovozu. Například zkapalněná varianta zemního plynu (LNG) se do Evropy vozí z Kataru či USA, zkapalněný ropný plyn (LPG) se dokonce vyrábí i přímo v tuzemsku.
Do budoucna by nezávislost na ruském plynu mohlo dle odborníků přinést zaměření se na výrobu zemního plynu z biomasy, která má již dnes slibný potenciál. Ilustrační foto: Pixabay.com

Cena plynu za poslední rok dramaticky vzrostla. Nejprve přišla energetická krize, která začala ceny hnát vzhůru, a letos v únoru situace eskalovala ruskou invazí na Ukrajinu. Právě Rusko je totiž největším dodavatelem zemního plynu do Evropy.

„Plynovody Rusko ročně dodává Evropě 150 miliard metrů krychlových. Tedy desetinásobek objemu, jenž odpovídá navýšení, na němž se minulý týden Washington s Bruselem dohodly. Dalších až 18 miliard metrů krychlových plynu pak navíc Rusko Evropě zajišťuje ve zkapalněné podobě,“ sdělil redakci FAEI.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Rusko v globálním měřítku tvoří 13 procent celosvětové produkce ropy a 17 procent produkce zemního plynu,“ připomněl Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Podle něj je Evropa v rámci závislosti na ruském plynu a ropě velice zranitelná – 59 procent jejích energií pochází právě z ropy a zemního plynu.

Nejexponovanějšími zeměmi jsou, jak uvedl analytik, Nizozemsko, Itálie a Spojené království.

„Rusko je přitom bezesporu klíčovým dodavatelem. Podílí se na 40 procentech dovozu zemního plynu do EU a přibližně na 30 procentech dovozu ropy. Z velkých evropských zemí je na ruském plynu nejvíce závislé Německo, jehož dovoz představoval v roce 2020 65 procent spotřeby,“ doplnil Bechník.

„V případě, že by Rusko zcela uzavřelo kohouty plynovodů vedoucích do Evropy, Česko by bylo společně s Maďarskem a Slovenskem jednou z nejvíce zasažených zemí v rámci EU. ČR by takto přišla téměř o čtvrtinu (24 %) z celkové spotřeby energie, přičemž evropský průměr je devět procent,“ informoval Jakub Cerman, risk director společnosti Euler Hermes Česká republika.

Podle aktuálních dat je v České republice k plynu připojených přes 2,6 milionu domácností, není tedy divu, že se mezi lidmi šíří obavy a strach, jak situaci s cenami zvládnout a zda nemohou skončit od plynu zcela odstřiženi, pokud se Rusko například rozhodne „zavřít kohoutky“.

Podstatné je uvědomit si, že se pod pojmem „plyn“ neskrývá pouze zemní plyn dodávaný plynovodem z Ruska. LNG – jeho zkapalněnou variantu distribuovanou tankery – totiž vyváží řada dalších zemí. Největšími světovými exportéry jsou Austrálie (22 %), Katar (22 %) a USA (13 %). Nejdůležitějšími dodavateli do Evropy jsou v současnosti Katar, Nigérie, Alžír a Spojené státy.

PSALI JSME:
Žádné rubly, žádný plyn. Kreml odmítá posílat Evropě plyn za eura, ta zas odmítá jej platit v rublech

Doprava tankery je dražší, než plynovodem, a momentálně jsou kapacity omezené. Některé členské země EU však již podnikají aktivní kroky ve snaze zajistit vyšší dodávky LNG, připravuje se též výstavba nových terminálů pro jeho příjem. Zajištění společného nákupu zemního plynu na evropské úrovni by pak mohlo zajistit přijatelnější ceny plynu.

Podobně jako LNG není na Rusku primárně závislý ani LPG neboli propan-butan. „Význam LPG postupně roste, protože jde o alternativu zemního plynu hlavně tam, kde není dostupná distribuční soustava. Podíl neplynofikovaných obcí v Česku není nezanedbatelný,“ sdělil redakci Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas. Ta v reakci na okupaci Ukrajiny ukončila dodávky LPG z Ruska.

Jako část mezinárodní skupiny SHV Energy, světového lídra na trhu s LPG, dokáže společnost rychle zajistit zkapalněný ropný plyn z jiných zdrojů po moři nebo železnici. „Běžně plyn nakupujeme z lokálních zdrojů a z našeho terminálu v Antverpách. Plyn může být také nakoupen z našeho námořního terminálu v Gdaňsku,“ uvedl Karlík.

PSALI JSME:
Česko by zastavení dodávek ruského plynu významně poznamenalo

„Prvním a nezbytným krokem na cestě k osamostatnění bude jistě nahrazování ruského plynu vším, co bude po ruce. V dlouhodobějším horizontu se ovšem jeví jako nejrozumnější varianta sázka na zelené plyny, tedy vodík a biometan, které přispívají k energetické soběstačnosti,“ informoval redakci Tomáš Voltra, výkonný ředitele Energy financial group.

Česká republika podle dat ČSÚ v roce 2021 vyprodukovala pouze dvě procenta z celkového objemu plynu, který spotřebuje. Do budoucna by nezávislost na ruském plynu mohlo dle odborníků přinést zaměření se na výrobu zemního plynu z biomasy, která má již dnes slibný potenciál. Bioplynem se ovšem nemusí rozumět pouze zemní plyn vyrobený z obnovitelných zdrojů – biometan.

Počítá se i s rolí bioLPG, jež je možné taktéž vyrábět z obnovitelných zdrojů. Podle studie BioLPG: A Renewable Pathway Towards 2050, kterou loni publikovala evropská asociace Liquid Gas Europe, lze budoucí poptávku, která by měla na evropském trhu činit v horizontu 30 let přibližně osm až 12 milionů tun LPG ročně, zcela uspokojit díky bioLPG vyrobenému kompletně z evropských zdrojů.

PSALI JSME:
Nová vláda počítá s výrobou energie z obnovitelných zdrojů, ale…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 procenta je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 procenta, přesto však nejde o …

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.