Nově poskytnuté spotřebitelské úvěry dosáhly v červnu 11 miliard korun, objem oproti květnu nepatrně zvolnil, ale v meziročním vyjádření jde stále o dvouciferný nárůst. Za první polovinu roku objem nových spotřebitelských úvěrů vzrostl téměř o třetinu.
Příznivý vývoj na poli spotřebitelských úvěrů je dán zlepšující se příjmovou situací domácností, vyšší spotřebitelskou důvěrou a také potřebou vyššího financování z titulu inflačního vývoje posledních let. Průměrná úroková sazba u spotřebitelských úvěrů v červnu činila 9,1 procenta a je tak o půl procentního bodu nižší než před rokem.
Celkově však sazby u spotřebitelských úvěrů zaznamenaly v posledních dvou letech mírnější nárůst v kontextu růstu základních sazeb ČNB. Zatímco průměrná sazba u spotřebitelských úvěrů v roce 2021 činila 7,7 procenta, průměr roku 2023 činil 9,7 procenta.
V případě hypotečních úvěrů pokračuje rovněž výrazný meziroční nárůst, který je však tažen také nižší srovnávací základnou z loňského roku. Za první polovinu roku tak dosáhl meziroční růst hypotečních úvěrů 85 procent.
Za první polovinu letošního roku se tak poskytlo dle oficiální statistiky ČNB skutečně nových hypoték v objemu 89 miliard korun, což je stejný objem, jako ve stejném období roku 2018 a jen sedm miliard korun pod úrovní první poloviny roku 2020.
Data ČBA Hypomonitoru však ukazují, že z pohledu počtu poskytnutých hypoték byla první polovina letošního roku oproti roku 2020 stále o čtvrtinu slabší. Průměrná sazba u nově poskytnutých hypoték se dle statistiky tuzemské centrální banky nachází nepatrně nad 5% hranicí, což je v souladu s daty bankovní asociace.
Autor je hlavní ekonom České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com