Objevte Švédsko: Testování modelů Škoda 4×4 na sněhu a ledu

Škoda Auto objevuje Švédsko! Automobilka pořádá ve středním Švédsku akci 4×4 Winter Experience. V království s téměř 100 000 jezery, které se může pochlubit rozvinutým průmyslem a energetickým sektorem, který se svou udržitelností řadí k světovým lídrům, se představí kompletní portfolio modelů Škoda s pohonem všech kol, včetně plně elektrické řady Enyaq iV.
Vrcholem akce bude spolujízda s vozem Fabia RS Rally2 a pokus o překonání světového rekordu v nejdelším nepřetržitém driftu na ledu s vozem Enyaq RS iV. Foto: Škoda Auto

Účastníci se mohou těšit na vyhlídkové jízdy nedotčenou krajinou a vzrušující aktivity zaměřené na ovladatelnost vozů na zamrzlém jezeře. Vrcholem akce bude spolujízda s vozem Fabia RS Rally2 a pokus o překonání světového rekordu v nejdelším nepřetržitém driftu na ledu s vozem Enyaq RS iV.

Švédsko má prosperující ekonomiku s vysoce rozvinutým lesnictvím a průmyslem. Polovinu země pokrývají lesy, zemědělská půda tvoří asi deset procent celkové rozlohy. Švédská krajina, která je poměrně rovinatá, je poseta téměř sta tisíci jezery, která jsou bohatým zdrojem vody.

Ve středošvédském kraji Jämtland stojí na břehu pátého největšího jezera v zemi, Storsjön, město Östersund. Tam a na nedalekém ostrově Frösön pořádá Škoda Auto akci 4×4 Winter Experience. Univerzitní město Östersund s přibližně 50 000 obyvateli je zejména díky biatlonu a rychlobruslení známé i jako dějiště zimních sportů.

Švédsko v posledních letech prochází významnou energetickou transformací s důrazem na nízkouhlíkovou výrobu. V první polovině roku 2022 bylo největším exportérem elektřiny v Evropě, když vyvezlo 16 terawatthodin elektrické energie. Většina švédské elektřiny pochází z jaderných elektráren, hydroelektráren a biopaliv.

Nízkouhlíková výroba energie může výrazně snížit emise znečišťujících látek ve velké části severní Evropy. Švédsko zároveň výrazně zvyšuje efektivitu průmyslové výroby: přestože průmysl neustále roste, je současná spotřeba energie přibližně stejná jako v 80. letech 20. století, kdy byla průmyslová výroba ve Švédsku mnohem nižší.

V rámci akce 4×4 Winter Experience bude možné vyzkoušet celé portfolio modelů značky Škoda s pohonem všech kol – vozy modelových řad Octavia, Karoq, Kodiaq a Superb a také verze 80x a RS čistě elektrických vozů Enyaq iV a Enyaq Coupé iV. Testovací jízdy se uskuteční na malebných trasách s minimálním dopadem na přírodu.

Na zamrzlém jezeře budou probíhat exkluzivní aktivity: Nácvik brzdění, slalom, zkouška ovladatelnosti vozidla na testovací dráze a v nabídce bude také škola driftu. Díky zapojení týmu Škoda Motorsport budou mít účastníci dokonce možnost vyzkoušet si jako spolujezdci zcela nový model Fabia RS Rally2. Novináři se budou moci svézt se známými jezdci, jako jsou Andreas Mikkelsen a Emil Lindholm.

Jako vrchol akce se chce Škoda Auto pokusit o překonání světového rekordu v nejdelším nepřetržitém driftu na ledě a také o vytvoření nového rekordu v nejdelším nepřetržitém driftu na ledě s elektromobilem, a to s nově představeným vozem Enyaq RS iV.

Týmy Škoda Motorsport i značky Škoda pracující na technickém vývoji sériových vozů, jezdí do Švédska pravidelně testovat své automobily, a to včetně prototypů. Stranou však nezůstávají ani ostatní skandinávské země. Poslední podobná akce, zaměřená na tehdy dostupné portfolio modelů s pohonem všech kol, se konala v roce 2018 ve Finsku. Nyní nastal čas pozvat zájemce na další kolo testovacích jízd.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB