O rok dříve, v roce 2021, se Praha rozrostla o 15 993 obyvatel. Je jasné, že tento demografický trend bude pokračovat a vedení města by na něj mělo být připravené. Zcela zásadní je nový územní plán s dostatkem rozvojových ploch pro velké rezidenční projekty.
Lákadla hlavního města jsou jednoznačné. Praha je nejbohatší město v Česku a patří k nejbohatším regionům v rámci celé Evropské unie. Nabízí nejlepší profesní uplatnění s nejvyššími mzdami v ČR, nejširší kulturní i sportovní vyžití i nejdostupnější a nejkvalitnější zdravotní péči.
Úroveň infrastruktury se nedá srovnávat s žádným jiným českým městem. Také kriminalita je v porovnání se světem velice nízká, proto se do Prahy stěhuje i spousta cizinců.
Loni se do českého hlavního města přistěhovalo celkem 41 605 lidí, naopak 31 187 se vystěhovalo. Z celkového přírůstku obyvatel tak na stěhování připadlo vysokých 10 418 lidí. Lidé opouštějící hlavní město mířili velmi často do Středočeského kraje, kam se loni přistěhovalo 30 640 lidí.
Mnozí kvůli nedostatku dostupných bytů na pražském trhu. Spousta lidí se sice z Prahy přestěhovala do okolních obcí, přesto do hlavního města stále dojíždí do práce. Což zvětšuje už tak velké problémy s každodenní dopravou.
Řešením by bylo udržet tyto lidi v hlavním městě. Proto ale chybí jedna zásadní věc – aktuální územní plán umožňující pružně reagovat na demografický vývoj. V Praze však stále platí zastaralý územní plán schválený už v roce 1999 (platný je od roku 2000, pozn. aut.), jehož rozvojový potenciál se dávno vyčerpal.
Přestože ho měl po deseti letech nahradit nový územní plán, nestalo se nic. Rozvojový potenciál Prahy tak postupně klesl až k nule. Je takřka zázrak, že se vůbec ještě nějaké byty staví. Aby se tak stalo, musí investor absolvovat martyrium dílčí změny územního plánu. Tento proces se přitom může táhnout dlouhé roky a je velice nepřehledný.
Přestože počet Pražanů každoročně roste, hlavní město s tím nepracuje. Některé městské části naopak developerům, kteří jako jediní ve velkém staví byty nejen pro nové obyvatele hlavního města, hází klacky pod nohy a tolik potřebnou novou výstavbu blokují.
Není divu, že ceny nových bytů rostou a bydlení se stává více nedostupným. Zásadní proto je urychleně schválit nový územní plán s pozemky vhodnými pro výstavbu rezidenčních projektů s tisícovkami bytů. Jen tak bude Praha připravená na nové obyvatele, jejichž příliv jen tak neskončí.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com