Obrat na realitním trhu: Nové byty už narazily na pomyslný strop?

Názor
Podle údajů Eurostatu zveřejněných v úterý – a dlužno dodat i dost zpožděných – začal růst cen bytů na českém realitním trhu prudce brzdit. Celkově byty mezikvartálně podražily jen o 1,3 procenta, což bylo nejméně za posledních pět let. Ceny nových bytů dokonce už jen stagnovaly (+0,1 %), zatímco u secondhandových ještě vzrostly o 1,6 procenta. Zdá se, že nové byty už narazily na pomyslný strop.
Vzhledem ke všeobecně slabší poptávce ovlivněné i nižší dostupností hypoték dochází k výraznému omezování bytové výstavby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výrazné zpomalení inflace na realitním trhu je vidět i v meziročních číslech. Zatímco v první polovině roku byty zdražily skoro o čtvrtinu, ve třetím kvartále to bylo „jen“ o 16,6 procenta. Stále to nicméně stačí na druhou příčku v rámci celé EU.

I v tomto případě je vidět, že lépe na tom byly starší nemovitosti, které ovšem budou postupně reagovat na trend u bytů nových, takže jde spíše o výjimečnou a krátkodobou situaci. V tomto období se finalizovaly transakce, které byly dohodnuté dříve, jak ostatně napovídal i měsíční vývoj nových hypoték a jejich sazeb, takže mnohem lepší obrázek poskytnou až data z přelomu roku.

PSALI JSME:
Trh nemovitostí zamrzl, ceny už klesají

Vzhledem ke všeobecně slabší poptávce ovlivněné i nižší dostupností hypoték dochází k výraznému omezování bytové výstavby, takže nabídka nových bytů bude pro letošní rok chudší. To by samo o sobě mělo zabránit výraznějšímu poklesu cen v tomto segmentu trhu. Jako cenová brzda zafunguje i rozvoj nájemního bydlení, které se pro investory stává stále atraktivnější.

V případě starších bytů bude situace odlišná, protože zde se počty nabízených nemovitostí budou pravděpodobně zvyšovat s tím, jak se pro některé menší investory stane jejich držba a údržba spíše zátěží. Zvlášť pokud půjde o byty či domy vyžadující nemalé investice do energetických úspor. Další pokles cen zaznamenají rekreační nemovitosti, jejich covidový boom dávno skončil.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Developeři se mohou plést a vedle starších bytů nakonec zlevní i novostavby

Zavřít reklamu ×
  1. Nove byty nenarazily na pomyslny strop, ale na tvrdou realitu. Vysoke ceny nemovitosti jsou realne pouze v pripade nizkych uroku. Je rozdil kdyz v Brne developer chce 8M za 2+kk cca 60m2 pri uroku a 2% a minimum vlastniho kapitalu je 10% a mesicni splatka dela cca 26k a dnesni dobe kdy je urok 6% a minimum vlastniho kapitalu je 20% a splatka mesicne dela cca 38k. Ani pro investory takove byty nejsou pri stagnujcich cenach lakave, protoze pri soucasnych najmech bude zisk na nemovitosti za 8M okolo 3% pred zdanenim a naco bude investor riskovat ze hodnota nove nemovitosti pujde dolu, kdyz muze investovat tech 8M a jednoletych statnich dluhopisu co maji zisku 6% bez rizika.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB