Ochranu před inflací nejspíše poskytne stříbro, umění, víno, zlato nebo bitcoin, nikoli však akcie nebo nemovitosti

Analýza
Český statistický úřad v pondělí zveřejní čísla k březnové inflaci. Bude obří. Alespoň tedy na poměry tohoto tisíciletí. Nejpravděpodobněji vykáže hodnotu 12,4 procenta, nejvyšší od května 1998. Nelze ovšem vyloučit, že bude vyšší i než třináct procent.
Drahé kovy zatím patří mezi surovinami spíše k těm, které zaostávají. Což může znamenat, že je boom teprve čeká. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V krajním případě může dokonce překonat hodnoty ze začátku roku 1998, kdy dvakrát po sobě vykázala úroveň 13,4 procenta. To by znamenalo, že ceny v Česku rostou nejvýrazněji od prvního roku jeho existence, konkrétně od prosince 1993.

Podle nejnovější prognózy České národní banky (ČNB), zpracovávané ovšem převážně už letos v lednu, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, měla březnová inflace činit 9,8 procenta. Invaze však změnila zejména vývoj v oblasti cen pohonných hmot.

Ty kvůli invazi zdražily na svůj historický rekord, a to v důsledku sankcí Západu vůči Rusku a až panické obavy z odvetných opatření, z odpojení Evropy od ruské ropy a plynu.

Ceny pohonných hmot v Česku sice včera klesly na nejnižší úroveň za více než měsíc, 43,16 koruny za litr benzínu a 45,79 koruny za litr nafty, avšak to nemění nic na tom, že jejich březnové ceny byly doposud zcela rekordní.

PSALI JSME:
Češi i v době vysoké inflace věří koruně

Z února na březen vzrostly ceny u čerpacích stanic o více než patnáct procent. Je to převážně právě toto zdražení – a také tedy zdražení dopravy a ovšem i výraznější než předpokládaný růst cen potravin –, které vyženou inflaci výrazně nad úroveň prognózovanou ČNB.

Nejvyšší inflace za poslední skoro čtvrtstoletí – možná za takřka 30 let – vyvolává u české veřejnosti stále častěji otázky, jak se proti takovému růstu cen bránit. Jak chránit kupní sílu svých úspor. Inflace totiž do jednociferného pásma klesne nejdříve koncem letošního roku, a to ještě spíše pouze tehdy, pokud se nevyhrotí válečná situace na Ukrajině.

Přikázáním číslo jedna pro inflační časy je nenechávat peníze na účtu v bance. Místo spoření investovat. Jenže každé investování je rizikové. Navíc, jak ukazuje historická zkušenost, ani investování rozhodně vždy není zaručenou pojistkou proti inflaci.

Jedna z mezinárodně nejvíce stahovaných odborných studií posledních dvanácti měsíců, „Nejlepší strategie do inflačních časů“, vychází z amerických, britských a japonských dat za poslední takřka století.

PSALI JSME:
ČNB řešila hlavně ekonomické dopady ukrajinské války

Tým autorů – zastoupeni jsou akademici i praktičtí ekonomové – v ní hledá odpověď právě na to, jak v době vysokého růstu cen investovat tak, aby výnos investice předčil tempo inflace. Bohužel, akciové ani dluhopisové investování, které je i v Česku nejčastější, rapidní inflaci nepřebíjí.

Například v USA během osmi poválečných období vysoké inflace přinášely akcie průměrně záporný roční výnos minus sedmi procent. Dokonce ani nemovitosti před inflací neochrání. I ony zaznamenaly záporný výnos, byť ne tak výrazný, jako akcie.

Jednou z mála investic, která historicky poměrně spolehlivě inflaci přebíjí, jsou suroviny. Ty během období výrazné inflace dosahují kladného reálného výnosu čtrnácti procent, tady jejich ceny rostou po očištění o inflaci právě o čtrnáct procent ročně.

Obyčejný drobný investor se může na vlně růstu cen surovin docela snadno svézt například investicí do zlata nebo stříbra. Tyto drahé kovy zatím patří mezi surovinami spíše k těm, které zaostávají. Což může znamenat, že je boom teprve čeká. Ze surovin, které v posledních dvanácti měsících nejvíce zdražily, patří zemní plyn, nikl, ropa, káva, bavlna, pšenice, kukuřice, hliník a cukr.

PSALI JSME:
ČNB zvyšuje své investice do zlata. Je to prozíravé i z hlediska drobného investora

Pro drobného investora je prakticky nemožné přímo obchodovat se zemním plynem nebo s niklem. Na surovinovém boomu se tak může mnohem snáze podílet investicí do akcií firem, které suroviny těží nebo se jinak účastní byznysu s nimi.

Jenže akcie surovinových firem už historicky nejsou zdaleka tak spolehlivou ochranou proti inflaci, jako samotné suroviny, dokumentuje zmíněná studie.

Takže ve finále drobnému investorovi nezbude než kromě zlata či stříbra vsadit na ještě exotičtější investování. Na takzvané alternativní investice. Ty podle zmíněné studie ochranu proti inflaci představují. Umění, víno či známky poskytují sběratelům v čase rapidní inflace výnos průměrně pět až devět procent nad ní.

Dařit se během rapidní inflace může také bitcoinu a obecněji kryptoměnám. To je však stále příliš mladý druh investic na to, aby bylo možné dát dohromady časově delší statistickou řadu, jako je tomu u výše zmíněných investic.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak investovat za války?

Zavřít reklamu ×
  1. Nemovitosti až na výjimky (pokud např. nemáte/nekupujete nemovitost vyžadující rekonstrukci která se řádně prodraží) byly a budou dobrou investicí. Není mi jasné proč by měly být méně lukrativní než zlato a stříbro, které jsou stejně jako nemovitosti na dlouhodobém cenovém maximu. Očekávat zlevnění nemovitostí je zbytečné, situace na trhu není taková, aby šly ceny dolů. Naopak, lze očekávat že vlastníci nemovitostí díky inflaci postupně začnou zvyšovat ceny nájmů. Jediným rizikem je to, že se vláda rozhodne zastropovat ceny nájmů. Dalším možným scénářem je to, že velké množství lidí upadne do chudoby a přijdou o své nemovitosti které mají na hypotéku. Tyto nemovitosti se následně dostanou na trh, nicméně je otázka, jestli to stlačí ceny nemovitostí dolů.
    Asi na nemovitostech nikdo extra nevydělá, ale stále je to dobrá investice se zaručeným výnosem (možná ne za 1-5 let, ale třeba za 15-20 let určitě) a prakticky bez rizika.

    • Souhlasím, ale dovolím si upozornit na u nás extrémně nízké zdanění. A pokud zavedou progresivní zdanění u následných vašich nem., nejste schopen tyto přenést na nájemníky a pokud jsou pořízeny na páku (hypotéku), tak máte problém. Tímto elegantním způsobem vás, s jásajícím davem netáhel v zádech, dotlačí k prodeji. A najednou tu budou tisíce volných bytů, které půjdou s cenou dolů. Výstavba nových bytů může nadále zůstat opožděná. I toto je třeba brát v úvahu. Hodně štěstím.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

OPEC+ svými činy zvyšuje riziko stagflace

Ropa Brent dosáhla nového desetiměsíčního maxima poblíž 93 dolarů, zatímco WTI se blíží 90 dolarům. Produkční omezení kartelu OPEC+ zvyšují napětí na trzích a vyvolávají otázky ohledně jeho skutečných záměrů. OPEC …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?