„Očkování navzdory vysokým protilátkám nedává smysl,“ říká šéfka laboratoře

Rozhovor
Plošné očkování, aniž se člověku změří míra jeho vlastních protilátek proti covidu, nedává z medicínského hlediska smysl, a je to politické rozhodnutí, říká v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) vedoucí laboratoře Synlab Anabela Čížková.
Podle vedoucí laboratoře Synlab Anabely Čížkové zatím nelze říct, jaká hladina protilátek proti covidu je málo a jaká je dost. Foto: Synlab/Jan Rasch

Jak z odborného hlediska hledíte na případy zřejmě tisíců lidí, kterým po prodělání nemoci protilátky rostou, lékaři jim výslovně nedoporučují očkování, přičemž někteří už dokonce mají první dávku za sebou, a přitom nyní nastavený systém je dostává do stejné kategorie jako odmítače očkování?
Bohužel je to tak. Vakcinaci cíleně nemíříme, očkujeme plošně, což je „nejrychlejší“ cesta, ale ne nejlepší. Očkují se tak i lidé, kteří covid prodělali. Za mě to není ideální cesta; respektive ano, pojďme očkovat ty, kteří covid prodělali, ale jen jednou dávkou.
S druhou již u lidí, kteří covid prodělali, vidíme, že mají extrémní množství protilátek, a je otázkou, co to způsobí.
Aplikace vakcíny v době, kdy má pacient ochranu dostatečnou, nebo dokonce vysokou, nedává smysl, zbytečně zatěžuje organismus a může mít i nepříznivý vliv na zdraví, například ve formě sérové nemoci.
Polarizujeme tak zbytečně společnost a i lidé, kteří by se očkovat nechali, jsou systémem natolik znechuceni, že se staví tzv. na druhou stranu bariéry.

PSALI JSME:
Protilátky jí strmě narůstají, očkovaná ale být nemůže

Proč podle vás nejsou protilátky brány na stejnou úroveň jako očkování? Je k tomu nějaký medicínský důvod?
Medicínsky určitě ne. Je to o politické vůli nastavit „různé (jiné)“ podmínky pro lidi s prodělanou infekcí. To znamená vytvořit individuální očkovací plán, určit jakou hladinu protilátek budeme uznávat a případně na jak dlouho, proti jakému proteinu viru mají být protilátky namířené.
Česká společnost alergologie a klinické imunologie doporučuje pro tento účel měřit protilátky proti spike proteinu, který vytváří tvar korony na povrchu viru. Protilátky proti tomuto proteinu dokážou zabránit viru vstoupit do hostitelské buňky a replikovat se.

Proč se podle vás nejprve před nasazením vakcíny automaticky neměří schopnost vlastní obrany, tedy protilátek?
V době, kdy se s vakcinací začínalo, byl počet lidí s prodělaným onemocněním relativně malý. Nedávalo by to smysl, navíc pokud bychom chtěli protilátky provádět ze zdravotního pojištění, výrazně bychom jej zatížili. Primárně to má smysl u lidí, kteří covid prodělali, ale PCR test jim vyšel negativní. Nebo například u lidí s různými nemocemi, pro které znamená vakcinace vyšší riziko.

PSALI JSME:
Válek chce do hry vrátit PCR testování. Jde o epidemiologicky i ekonomicky rozumný krok

Dokáže si určitá míra vlastních protilátek, například po prodělání covidu, vytvořit dostatečnou hradbu proti případným mutacím?
Díky testu IgG BLOT proti covid-19, který provádíme od poloviny září, můžeme konečně posoudit, jestli protilátky vytvořené v období předchozích mutací (alfa, beta či gama) dokážou reagovat i na deltu. Stejně tak prověří účinnost očkování, které je vytvořeno z původního kmene covidu-19. U většiny z testovaných vzorků se přitom schopnost protilátek vázat se, tedy neutralizovat, vůči mutaci delta potvrdila.

Je člověk s vysokou mírou vlastních protilátek infekční pro ostatní, aniž to tuší, stejně jako mohou být lidé očkování dvěma, třemi a více dávkami?
Pokud by i v takovém případě došlo k nákaze, pak ano, i takový člověk může být pro ostatní infekční, ale určitě po kratší dobu a s menší virovou náloží. Není to jenom o protilátkách, buněčné imunitě, ale také o slizniční imunitě, která sehrává v prvních dnech nejdůležitější roli. Což dokazuje malé procento reinfekcí u lidí s prodělaným onemocněním covid-19.
Lidé po očkování primárně chrání sebe před infekcí, respektive těžkým průběhem onemocnění. Pro okolí mohou být infekční, minimálně po nějakou omezenou dobu, než tělo vir zlikviduje.

PSALI JSME:
Čtenáři reagují: Vlastní protilátky proti covidu jako prokletí

Dokážete z vyšetřených vzorků odhadnout, jaká je mezi lidmi míra vlastních protilátek proti covidu?
Ano, dokážeme, máme velký statistický soubor pacientů. Od začátku pandemie, respektive od března 2020, jsme v laboratořích vyšetřili přes 100 tisíc protilátek. Počet pozitivních se měsíc po měsíci zvyšuje, vakcinací a bohužel také promořením v různých vlnách. Počet pacientů s pozitivními protilátkami je přes 83 procent ze všech vyšetřených.

Jaký je zájem ze strany lidí a zdravotnických zařízení o ověřování hladiny protilátek?
Zájem o vyšetření hladiny protilátek je aktuálně enormní. Od pondělka do pátku vyšetřujeme přes tři tisíce pacientů týdně, denně to je přes 500 těchto testů. Mnoho klientů nyní využívá také možnosti nechat si ověřit i účinnost protilátek vůči mutaci delta, což je možné díky našemu vyšetření IgG BLOT proti covid-19.

Jak se protilátky měří, respektive jaké jsou stupnice? Co je málo a co už dost?
Zatím nelze říct, jaká přesně hladina protilátek proti covidu je málo a jaká je dost. Z posledních studií, dat, která máme k dispozici, je evidentní, že jakákoliv pozitivní hladina protilátek snižuje riziko reinfekce a minimalizuje horší průběh onemocnění.

PSALI JSME:
„Mám vysoké protilátky, na druhou dávku nemůžu. Stát to ale nezajímá,“ píše čtenář

Můj vzor je v tomto pan profesor Vojtěch Thon, imunolog, který v rámci své studie otestoval tisíce lidí a snaží se (nejen on) na vládu tlačit, aby šla cestou individuálního přístupu.

Jaký má očkování vliv na tvorbu vlastních protilátek? Podpoří je nebo naopak utlumuje tvorbu vlastních obranných látek?
Očkování nebo reinfekce funguje jako „booster“. Na tom je imunologie založena. Opakovanou stimulací se nejenom zvyšuje množství protilátek, ale také se zesiluje jejich vazba (afinita/avidita) na patogen. Zvyšuje se tak účinnost těchto protilátek.

Zabývají se laboratoře efektivitou rozestupů mezi vakcínami? A případně s jakým výsledkem? Jaký je optimální rozestup?
Efektivitou rozestupů mezi dávkami se laboratoře nemají možnost úplně rutinně zabývat. Ta musí být určena výrobcem vakcíny. Laboratoře můžou sledovat protilátkovou či buněčnou imunitní odezvu a tím třeba dávat zpětnou vazbu, upozornit na pokles imunity v čase. Tento pokles vidíme u všech očkovaných proti SARS-CoV-2, s vyšším věkem sledujeme rychlejší pokles v čase.

PSALI JSME:
Očkujte se. Nejen proti covidu, ale i proti chřipce, apeluje pojišťovna a lékaři

Zavřít reklamu ×
   • Kdybyste tomu aspoň trochu rozuměl, tak byste pochopil, že v podstatě i nižší hladina protilátek Igg Vás celkem bezpečně chrání před reinfekci. V té studií u prof.Thona od 1/21 jsme s manželkou. Protilátky lgg mi po covidu kolísaly od 5nasobku až po jen 2 násobek oproti ref.hranici pozitivity a negativity. Nyní mám po roce protilátky opět zvýšené na 4 násobek oproti této mezi. I v době /v 8/21/, kdy mně protilátky klesly ,,jen“ na dvojnásobek jsem byl v blízkém a dlouhodobem kontaktu se 3 pozitivními na covid
    , a i přesto jsem se nenakazil. Během podzimu opět několik kontaktů s pozitivními. Opět žádný problém. Takže platí to , co píše paní An.Čížková ze SYNLABU, stejné dtto potvrzuje prof Thon. Takže i nižší hladina mě chrání zřejmě před reinfekci, zřejmě v koordinaci s buněčnou a sliznič . imunitou. Takže vaše poslední věta v příspěvku je nesmysl na 2.

   • Kde pracuje tato dáma?Synlab. Kdo vydělá na testech? Synlab.Kdo určí jak často protilátky testovat? Kdo za to zaplatí miliardy korun? ( stát,potažmo všichni z daní)

    • Raději at z našich peněz platíme to, co je opravdu užitečné a ne plošně jednoduché a zbytečné.

    • To je fuk, kde pracuje. Raději bych, aby se z našich peněz platilo to, co je cílené a víc užitečnější než plošné a jednoduché a zbytečné.

    • Ale proč se všichni brání testům na protilátky? Letos jsem si zaplatil tři, kolik očkovaných ví, kolik protilátek má…? Stát je postavil do pozice „nesmyslně bezinfekcnich“, a když jsem jim sám řekl, že jim klidně testy zaplatím, tak nikdo nechce… Proč? Boji se, že fakt musí 3, 4, 5tou dávku, protože se nechali přesvědčit k něčemu, co správně nefunguje ( pro rypaly – neříkám, že nefunguje, ale správně nefunguje…). Lidi, vykaslete se na sortovani očko, neočko, zapojte rozum, instinkt. Nemocní vždy umírají dříve. Jen zkuste shlédnou vyjádření MuDr. Ludvíka při letošním prvním přesunu postižených z JmK do Prahy… Uzdravení z Covid nechtějí z nemocnic, nemají kam jít, úhrada za kov. pacienta je vyšší…
     Sám si ani neuvědomil, že říká pravdu o tom, co ostatní nechtějí slyšet… Nesoucím, nekritizuji, lituji současné situace a…. A nechci rezignovat…
     # a opravdu přeji klidné, pohodové, zdravé vánoce…. Pomáhám lidem přes 33 let, nikdy jsem však horší stav nezažil….

    • Alespoň je to úkrok od fanatického modelu „očkovat ! ,jedině očkovat! a budete poslouchat!“

 1. Prachy, prachy a zase prachy. Naše vláda podepsala Pfizeru pro nás „neobyčejně výhodnou smlouvu“, ve které se m.j. píše, že očkování bude pokračovat i kdyby byl nalezen spolehlivý lék proti kovidu. Divím se jen, že za tuhle prasárnu ještě nikdo nesedí. Budou do vás tyhle sr..ky pumpovat, dokud nenáhnete bačkory!

  • Pane Chalupo, tuto informaci máte ověřenou? Pokud by jste měl pravdu, tak musíme okamžitě zjistit viníka, tedy toho kdo tu předmětnou smlouvu za ČR podepsal a podat na něj trestní oznámení pro spáchaní tr.činu Zneužití pravomoci veřejného činitele a půjde bručet. A v návaznosti na zmíněné s ním i všichni co se na této trestné činnosti podílejí, tedy propagátoři experimentální vakcinace, jako spolupachatele této zrůdnosti. Navíc jde o zneužití zákona ve smyslu naplnění skutkové podstaty tr. činu šíření poplašné zprávy o pandemii v návaznosti na počet úmrtí na území ČR před a po zahájení tkvz. Corona krize. Nechápu, že orgány činné v trestním řízení v tomto smyslu nekonají svou povinnost.

 2. Vláda si jde prostě za svým, vše si zjednoduší a udělá plošně, je vidět, že jim o zdraví lidí vůbec nejde ono uznávání protilátek asi tolik nenese.

 3. „Jak se protilátky měří, respektive jaké jsou stupnice? Co je málo a co už dost?
  Zatím nelze říct, jaká přesně hladina protilátek proti covidu je málo a jaká je dost. Z posledních studií, dat, která máme k dispozici, je evidentní, že jakákoliv pozitivní hladina protilátek snižuje riziko reinfekce a minimalizuje horší průběh onemocnění“

  Tak to je největší perla.

 4. Kubek na pravdu má patent. Za rozdílné názory,
  všechny s gustem vyhodil by ven z lékařské komory.

  Ukázal nám, že se dosti snadno kabát převlíká,
  sám nedávno nechtěl dělat pokusného králíka.

  Možností je tady víc. Buď je slepý strachy,
  nebo, rozum zatemníc, ovládly ho prachy.

 5. Jan Cidrych
  právě teď

  Naivita některých občanů ,že politici dělají akce covid 19 zadarmo mne dojímá. Vy vážně věříte ,že ty smlouvy s Pfaizrem a začerněná data o vedlejších účincích protlačují čeští politici a dosazení jako záštita třeba Flégr, zadarmo ? Zadarmo se starostmi o naše zdraví ? Tak jako obchodních ,nebo zástupce musím znát dobře smlouvy ,kde musí být uvedena data o kvalitě ,o složkách z čeho se skládají ,o množství, o distribuci ,o ceně a o odstoupení smlouvy v případě problémů .Jako obchodník s porcelánem mám hygienické atesty o výluhu kadmia a další .Na tisky mám mezinárodní hygienický atest, jen uvedu ftaláty .Atesty na zlato ,na platinu, barvy je to složitá chemie ale je to O NÁDOBÍ. A já ted zírám ,že se aplikují lidem vakcíny s vedlejšími účinky, jsou začerněná data o zdravotní nezávadnosti .Je pro mne vysoce stresující ,že našim občanům ,dětem aplikuje ministerstvo zdravotnictví něco co neodpovídá našim normám a to nehovořím o Bruselu EU ,kde by ta preciznost a kvalita měla být 100% .Ta honba za financemi přes zdraví občanů ale ted i dětí ,je něco čemu se mi ani nechce věřit. Státní ústav Sklářský Hradec králové tvrdě kontroloval naše hygienické atesty a zde ? Zabíjí se děti ,občané ve jménu jejich zdraví a to je to nejzrůdnější Spíše to je ale ve jménu chamtivosti o penězích . Chtělo by už konečně zveřejnit a odtajnit smlouvy a kteří politici a zdravotníci jsou v byznys COVID 19 zapojeni. Já jsem COVID ,těžký průběh na ÁRU na Štědrý den přežil ,ale právě proto mne ten problém tak zajímá. Mám dost protilátek po roce od covidu bude mi 70 let jsem po 2 operacích ,diabet 2

  • Kde jste vzal ty začerněná data o vedlejších účincích? Ty jsou přece i na schvalovacích dokumentech EMA i našeho SÚKL. A proč se otirate o Prof. Flegra, ten se věnuje evoluci patogenů, takže i proměnám tohoto coronaviru a varoval správně před podceňováním nebezpečí. Podle vašeho textu asi o biologii a medicíně moc nevíte.

   • Flegr v jednom rozhovoru ani na vteřinu nezaváhal „jsem jednoznačně pro očkování dětí ! S tou evolucí patogenů jste se trefil…

   • Vy se naučte číst, pozorně si příspěvek který kritizuje resp. pisatele přečtěte . Ten pán danému tématu rozumí víc než jste z článku“pobral“

  • Nic není zadarmo, nikdy nebylo a nikdy nebude. Vždy vše stojí práci, čas a materiál. Tak to prostě je. A kdo používá rozum to chápe a nepotřebuje publikovat podobné nesmysly.

   Covid tady, je a očkování se dlouhodobě u všech nemocí považuje za nejlepší a prakticky i nejlevnější prevenci. Opět pokud tohle někdo nevnímá, protože se nezajímá a nepřemýšlí, tak považuje doměnky za fakta apod.

   Kdo to nepochopil, tak tento článěk je pěkný PR článek na testy protilátek.
   Ona paní zmíněná hladina protilátek je už zakomponovaná v očkovacím schématu, kdy se očkuje až po těch 6 měsících, kdy je prokázáno, že u většiny populace protilátky klesají na úroveň, která zvyšuje riziko nákazy. (Ano někomu spadnou dřív a někomu vydrží déle, ale my potřebujeme systémové schéma)

   A proto se netestují protilátky před očkováním po uvedené šesti měsíční lhůtě. Prtožeby to bylo neekonomické a hlavně zbytečné.

   Takže než napíšu, jak na nás chtějí vydělávat, tak se zamyslím kdo a čím.

  • Kdo tvrdí že většina nemá pravdu ??? Proč není k nahlédnutí příbalový leták o složeni k tomu očkovacímu sarjartu za který se boji nést všichni trestnou a hmotnou odpovědnost Kubek a všichni co nás do toho nutí !!!!Až bude při očkováni přiložen notářský ověřeny doklad a podpisy všech co nás do toho nutí že v případě vedlejších účinku budou ručit veškerým svým majetkem na uhrazeni poškozených !!!!!! Tak dejte ho do Ostravy do očkovacího centra tento dokument s ověřenými podpisy těchto nejchytřejších a jdu do toho !!!!!!

  • mě by také zajímalo , proč se celou dobu média tak mocně brání veřejným názorům jiných odborníků , a pokud jim dají slovo a prostor, tak jen za účelem zesměšnit je . Proč opravdu novináři nejdou po pravdě jako husa po flusu jak se říká , vždyť to by mělo být jejich posláním , myslím, že za tím je něco hodně výbušného , že mají zakázáno psát opravdu fakta a nestranit jen některým lidem .

 6. Prošli vaše výsledky v nějaké strukturované podobě odborným forem ( seminář, kolkvium, konference ) s povinnou recenzi, nebo publikaci v renomovaném odborném tisku ? Opačné by neměly být předkládány laické veřejnosti!

 7. Když se řekne A musí se říct i B. Na plošné měření protilátek nejsou peníze ani kapacity. Kubek to ví, bez starosti. Tady jsou všechna rozhodnutí špatná. Někdo musí vybrat to nejmíň špatné.

  • Kdo tvrdí že většina nemá pravdu ??? Proč není k nahlédnutí příbalový leták o složeni k tomu očkovacímu sarjartu za který se boji nést všichni trestnou a hmotnou odpovědnost Kubek a všichni co nás do toho nutí !!!!Až bude při očkováni přiložen notářský ověřeny doklad a podpisy všech co nás do toho nutí že v případě vedlejších účinku budou ručit veškerým svým majetkem na uhrazeni poškozených !!!!!! Tak dejte ho do Ostravy do očkovacího centra tento dokument s ověřenými podpisy těchto nejchytřejších a jdu do toho !!!!!!

 8. A ještě to zkomplikuji. Nejsem očkován chodím již dva roky kam chci, kdy chci vč. demonstrací, přišel jsem do styku s kovidovou vnučkou a j. Mám krevňák bez chyby ačkoliv mé Au/ml je 1,9. Jistě je nás takových víc. A vy vládní vaxeři mi můžete… Nebudu si natrvalo ničit svoji přirozenou imunitu.

 9. Jenže žádná laboratoř vám nenapíše, že výše protilátek je dostatečná či ne. Napíše jenom jestli je máte, či ne. Takže nanic.

 10. Rok po prodělání covid-19 jsem měla vysoké protilátky. Ale ten obrovský tlak, včetně řečí o neočkovaných PARAZITECH, spolu se strachem, že ohrozím svého vážně nemocného blízkého, způsobil, že dnes jsem naočkována dvěma dávkami.

 11. Jasne, ze nemaji tyto vladni figurky rizene bruselskymi magory a jinymi mocnari zajem na nejakych protilatkach. Ukol znel jasne…zabodavat a zachranit tim lidstvo i za cenu smrti…

 12. To je jasné od začátku. Nikoho nezajímá, jestli máme protilátky a jsme zdraví, ale jestli jsme naočkovaní. To jsou peníze. Ze zdravýho člověka peníze nemají.

 13. „Vysoké protilátky“ je tedy kolik? Když se s tím operuje jako s argumentem, proč je takový problém to uvést? To jsou informace k ničemu.

 14. Plně souhlasím se článkem, šéfka soukromé laborky se nemusí klepat pod příkazy zhora, k protilátkám – laboratoře mají různou metodiku, proto nemá cenu říkat co je dostačující, Covid jsem měla přesně před rokem / dost šílený / v říjnu jsem měla vyšší hodnoty protilátek než j březnu. Ti co Covid prodělali mají kromě buněčné imunity i tu slizniční , tzn. že jsou optimálně chráněni, z údajů z JIP vyplývá, že lidi po prodělání jsou tam v počtu pár osob v celé ČR. Takže teď tu prolítne Omikron, lidi si odbydou rýmu a bude pokoj s kovidovým šílenstvím. Dnes na XTV super debata mezi Profesorem Beranem a Kubkem / vypadal jako blb /; v Kupředu do minulosti nově 2 díly s profesorem Pirkem. Snad se brzy otevřou oči i těm zfanatizovaným normálním lidem. Lidi jako Kubek nebo Flégr se nezmění, viz. Flégrovo prohlášení, že k dětem se máme chovat jako k biologickému odpadu, nebo Kubkovo požadavek na povinné „očkování “ Za mě teda huhu koktejl určitě ně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.