Octavia RS poprvé jako hybrid. A tím to nekončí

Nejprodávanější model z Mladé Boleslavi dostal novou generaci a ta zase novou vrcholnou variantu. Připravte se na větší míru elektrifikace.
Zvenčí vůz poznáte podle černých doplňků a kol, případně červených třmenů brzd, za volantem s páčkami pro řazení podle tužšího podvozku a progresivnímu řízení, jež se vzrůstající rychlostí tuhne. Foto: Škoda Auto

Kdo chce vyjít vstříc požadavkům Evropské unie na emise oxidu uhličitého, musí nutně ve velkém prodávat elektromobily nebo plug-in hybridy. Škoda Auto není výjimkou, takže nepřekvapí, že nové sportovní provedení RS dostalo přídomek iV, jenž značí, že lze kus cesty jet pouze na elektřinu a akumulátor v případě potřeby strčit do zásuvky.

Ostrá verze kombinuje benzinový čtyřválec 1.4 TSI se 110 kilowatty a elektromotor o výkonu 85 kilowattů, obě ústrojí dají dohromady 180 kW. Točivý moment činí 400 N.m. Sila přes šestistupňovou dvouspojkovou převodovku DSG míří na přední kola. Zásoba elektřiny se ukládá do 13kWh Li-ion akumulátoru a stačit by měla až na 60 kilometrů jízdy bez exhalací. Ve výsledku tak RS iV vykazuje emise CO2 ve výši 30 gramů na kilometr.

Zrychlení, o nějž se stará především elektromotor se 330 N.m, je na stovce za 7,3 sekundy a zastaví se až na 225 km/h. Zvenčí vůz poznáte podle černých doplňků a kol, případně červených třmenů brzd, za volantem s páčkami pro řazení podle tužšího podvozku a progresivnímu řízení, jež se vzrůstající rychlostí tuhne.

Obyčejný plug-in

Nabíjecí hybrid můžete v octavii dostat také v krotší verzi, a to ve výbavách Ambition a Style. Zde systémový výkon činí 150 kilowattů, točivý moment 350 newtonmetrů. I zde lze baterii dobít doma z běžné domácí zásuvky nebo pomocí wallboxu. Liftback pojme 450 litrů zavazadel, kombi 490. Objem benzinové nádrže činí 40 litrů.

Mild hybrid

Když elektromotor jen lehce pomáhá spalovací jednotce, jde o mild hybrid. U řady Octavia má tato varianta název e-TEC a výkon 81 nebo 110 kilowattů. Jde o vůbec první zástavbu takového ústrojí do vozu Škoda, na trhu se objeví v létě. Slabší verze používá tříválec 1.0 TSI, silnější 1.5 TSI. Řemenový startér-generátor a i lithium-iontový akumulátor s kapacitou 0,6 kWh pracují s napětím 48 voltů. Systém umožňuje i tzv. plachtění, kdy se vůz díky spalovacímu motoru rozjede na určité tempo a po rovině ho udržuje už jen pomocí elektrické trakce. K dispozici je též systém start-stop. Celkově mild hybridní technologie snižuje spotřebu paliva až o 0,4 l na 100 km.

PSALI JSME:
Nová generace sportovně laděného „ereska“ Škoda Octavia letos v Ženevě premiéru mít nebude

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Automobilky hlásí obří propady prodejů

Škodovce se propadají prodeje nových vozidel méně, než ostatním značkám na evropském trhu. Díky tomu vzrostl její tržní podíl, takže každý sedmnáctý nově prodaný automobil má logo s okřídleným šípem.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru