Od ledna do července přibylo v Česku nejvíce živnostníků za posledních pět let

Od začátku roku do července přibylo v ČR celkem 14 883 živnostníků, což odpovídá nejvyššímu čistému přírůstku podnikatelů během prvních sedmi měsíců od roku 2017. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau a již mí redakce FAEI.cz k dispozici.
Nejrychleji letos vznikaly nové živnosti v oboru informačních a komunikačních činností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podnikat v uvedeném období začalo 43 964 fyzických osob – opět nejvíce od roku 2017. Svou živnost naopak ukončilo 29 081 podnikatelů. Celkově v tomto období připadlo 15 nových živnostníků na deset těch, kteří svou činnost ukončili.

„Meziroční nárůst o více než 14 procent poukazuje na to, že i když není ekonomická situace nejlepší, lidé chtějí podnikat a berou zodpovědnost za svou ekonomickou situaci do vlastních rukou,“ sdělila naší redakci analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

Pokud ale bude ekonomika ještě více zpomalovat, popřípadě se objeví další šoky, mohlo by podle jejího názoru zpomalovat také tempo, s jakým se zvyšuje počet živnostníků. Tempo přírůstku nových živnostníků, je letos stejné jako v letech 2021 a 2020.

PSALI JSME:
V prvním pololetí bylo vyhlášeno méně bankrotů, než ve stejném loňském období

Počet živnostníků se od začátku roku zvýšil ve všech krajích s výjimkou Libereckého, ve kterém se snížil o 1 277, respektive na deset živnostníků, kteří svou činnosti ukončili, připadlo pouze šest nových. Naopak krajem, kde počet živnostníků rostl nejrychleji, byla Praha. Zde zahájilo činnost téměř dvakrát tolik podnikatelů, než kolik ji ukončilo.

„Skutečnost, že právě Praha je krajem, kde vzniklo nejvíce nových živností, není tolik překvapující. Hlavní město nejenže nabízí nejvíce příležitostí, ale zároveň se zde bude zpomalování ekonomiky pravděpodobně projevovat nejpozději a kupní síla Pražanů je stále vysoká. Naopak překvapující jsou pozitivní čísla z ostatních krajů,“ uvedla analytička.

Počet živnostníků od začátku roku zvýšil téměř ve všech hlavních segmentech. Nejrychleji vznikaly nové živnosti v oboru informačních a komunikačních činností (na 10 zaniklých připadlo 37 nových). Dále pak v administrativě (na 10 zaniklých připadlo 25 nových) a dopravě a skladování (24 nových na 10 zaniklých).

PSALI JSME:
V lednu začalo podnikat nejvíc lidí za posledních deset let

„Vysoké přírůstky živnostníků v IT souvisí s trendem, kdy je spousta IT činností prováděna externě a stále více IT expertů chce mít možnost pracovat sami na sebe. Zároveň jde o obor, kde je stále rostoucí poptávka a zdá se, že se ho zatím ekonomické problémy tolik nedotýkají,“ vysvětlila Kameníčková.

V období od ledna do července letošního roku připadlo na deset zaniklých podnikatelek 16 nových. V případě podnikatelů to bylo 15 nových. Počet podnikatelek se tak v letošním roce zvýšil rychleji, než počet podnikatelů. Na druhou stranu, v případě žen je tempo přírůstku nových živnostnic meziročně nižší.

Loni za stejné období připadlo na deset zaniklých 18 nových a na deset zaniklých živnostníků 14 nových. Zatímco tedy vloni se během prvních sedmi měsíců na čistém přírůstku podnikatelů podílely ženy a muži stejným dílem, letos podíl žen činil jen 42 procent a podíl mužů 58 procent.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česko to není. Kde mají ženy nejlepší podmínky pro podnikání?

Zavřít reklamu ×
  1. A není to znovu Švarc systém? Přeci jen se tím ušetří platba za jeden měsíc dovolený. Dělník asi dovolenou nepotřebuje, ten přece jen manuelně pracuje ale dříči v kanceláři ti ji zaplacenou mít budou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Vyšší DPH restaurace a hospody nepoloží

Zavedení jednotné snížené sazby DPH, které zvažuje Fialova vláda, by podle úterního stanoviska Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) vedlo k zavírání restaurací a hospod, zejména pak na vesnicích …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.