Od listopadu k dnešku: Na kilo banánů dnes vyděláme za sedm minut. Za totáče to byla skoro hodina

Téma týdne
Před listopadem lidé s průměrným platem vydělávali na kilogram banánů téměř hodinu. Dnes jim na to stačí sedm minut, pokud jsou banány v „akci“, a z průměrného platu si můžeme koupit skoro až tunu a půl tohoto exotického ovoce. Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční, která je největším tuzemským distributorem reklamních letáků.
Na kilo banánů dnes vyděláme za sedm minut. Před listopadem to byla skoro hodina. Foto: Depositphotos.com

Na kilogram pomerančů před sametovou revolucí lidé pracovali 45 minut, v současnosti je to jen osm minut. Dva druhy ovoce, symbolizující ekonomickou nedostatečnost minulého režimu, letos zařadily tuzemské obchodní řetězce do speciálních akcí věnovaných oslavám výročí 17. listopadu. V akčních nabídkách tak lze banány koupit až osmkrát levněji než za socialismu.

„Banány a pomeranče jsou malý symbol velké změny. Zatímco dříve bylo exotické ovoce dostupné jen před Vánoci, dnes si jej můžeme pořídit po celý rok a díky volné soutěži už zákazníci nemusejí stát hodinovou frontu na banány,“ říká Petr Sikora, ředitel České distribuční.

Vybírat si dnes můžeme z mnoha druhů banánů i pomerančů, letáky spotřebitele informují o zemi původu nebo o způsobu jejich pěstování. Kromě ovoce s označením bio je možné zakoupit i tzv. férové banány (fair product).

PSALI JSME:
Dříve se stály fronty na banány, teď na cihly

Před deseti lety si v rámci příprav na Majáles vyzkoušeli ve Zlíně na náměstí, jak taková fronta na banány vypadala. Říkalo se tomu „vítězství všedního dne“, napsal Zlínský deník, který se během dopolední promo akce dotázal několika svých čtenářů, jak na dobu minulou vzpomínají.

Technolog Petr Vyorálek, jemuž v době sametové revoluce bylo dvanáct, si vybavil: „Pamatuju si, že naši chodili do fronty na banány hlavně na Vánoce. Jsem rád, že už to teď nemusím zažívat.“ O třicet let starší důchodce Pavel Zaoral ironicky zavzpomínal: „Na fronty vzpomínám velice rád. Hlavně na tu, když jsem na náměstí byl dvoustý v řadě, protože mě matka poslala pro banány.“ A důchodkyně Věra Slezáčková konstatovala: „Do fronty na banány jsme chodili všichni. Mně osobně ty banánové fronty až tak nevadily, horší byly ty na maso.“

Deník E15 v této souvislosti připomíná vzpomínky Evy Spáčilová z Přerova, která někdy stála před masnou už ve tři hodiny ráno, aby si v síťovce odnesla flák vepřového na neděli. Kdyby přišla pozdě, mohla si jen prohlédnout mastné háky a pověšenou řeznickou zástěru.

PSALI JSME:
V Kolumbii se nebezpečně šíří „banánový mor“. Může markantně zdražit banány v Česku

V historických kronikách vyhledali analytici z České distribuční informace o cenách potravin v roce 1989 a porovnali je s aktuální nabídkou současných obchodníků. Zjistili, že v poměru k průměrnému platu zlevnily banány od revoluce pětkrát, pomeranče čtyřikrát. V akčních nabídkách se dají sehnat banány až osmkrát levněji, než za socialismu.

Tak třeba v kronice města Kolína za roky 1965-1970, je k vidění ceník potravin z roku 1969 a z následujícího roku. Ceny banánů a pomerančů se nezměnily. Kronika obce Tisem z let 1979-2003 uvádí, že od 3. listopadu 1990 došlo k první změně cen exotického ovoce. Pomeranče zdražily ze 14 na 23 Kčs za kilogram, banány ze 17 na 25 Kčs, citrony z deseti na 17 Kčs a grepy z 12 na 14 tehdejších československých korun.

A pokud byste si chtěli připomenout (anebo se dozvědět), jaká byla průměrná mzda v roce 1989, podívejte se třeba na tento dokument Českého statistického úřadu.

Zajímavé je z dnešního pohledu i porovnání toho, jak se za od socialismu změnily ceny zeleniny a ovoce. „Kupní síla průměrného Čecha vzrostla za třicet let o dvě třetiny. Čistý příjem průměrného obyvatele ČR včetně dětí a důchodců stoupl od roku 1989 o více než 600 procent z necelých 2000 korun na více než 15 tisíc korun v roce 2018,“ upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Lidé konzumují více ovoce a zeleniny. Spotřebu masa omezili

Zavřít reklamu ×
  1. No, banány mít nemusím, ale kolik stojí k platu kubík vody nebo nájem v nájemním bytě 3+1 třeba v Praze, hm????

  2. Banány jsou sice dobré, ale každý se bez nich určitě obejde a je chválihodné, že v akci jsou skoro stejně drahé jako za totáče. Ale neobejdeme se bez léků za které doplácíme horentní ceny, třeba pro alergiky, neobejdeme se bez vody, plynu atd. A potraviny o tom je zbytečné mluvit. Lidé s průměrným platem nebo důchodem se mají co otáčet od výplaty k výplatě.

    • Nepište naše generace a nebo označte která ta starší věřím tomu že takhle s potravinami nezachází a ti hloupí novináři stále budou srovnávat ceny snad i za sto let proč nesrovnáte ceny s r.39 až 48

  3. a za jak dlouho se dnes vydělá na třípokojový byt 1.kategorie, pane Erben ????
    Přestaňte s těmi přiblblými srovnávačkami ai s těmi vašimi pseudonázory !!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.