Od sochy vetřelce k postapokalyptickým autům jako z Šíleného Maxe

Před pár lety zaujal ocelovou sochou vetřelce, inspirovanou slavnou filmovou sérií, kterou vytvořil za pouhých deset dnů. Petr Vaněk dokáže z kovu, tedy přesněji řečeno z kovového odpadu, vytvořit cokoliv, a proto sobě sám říká, že je „umělcem-recyklátorem“. Nejnověji svým dílům z odpadu znovu vdechuje život: Postavil si dva vlastní automobily, které jsou skoro jako vystřižené z filmů Mad Max.
Na tvorbu Petra Vaňka upozornila společnost Hornbach, která letos umělce zařadila do seriálu Machr Stories. Reprofoto: Hornbach

„Jedno je původně Grand Cherokee, je v něm pětilitrová vé osmička, je to čtyřkolka a je to spíš terénní záležitost,“ říká Petr Vaněk a dodává: „Na hodně velkou srandu v blátě a po polích a různých terénech.“

Druhý, novější vůz, je přestavěná 16 litrová tatrovka. „Užívám si burácení motoru, když je přístroj v pohybu, když všechno funguje podle toho, jak to navrhnu, a vznikají tak živé, dravé a surové Rat Rody,“ říká. „Ovšem tohle už je silniční nebo letištní záležitost. Protože s váhou čtyři tuny si nedovolím vjet s tím kamkoliv,“ vysvětluje, „jenom na trávník“.

Vaněk má velké štěstí v tom, že kolem svého domu a dílny má poměrně velké pozemky. „Auta můžu testovat v praxi. A můžu se vyřádit. Dělám to, protože musím. To jsem já, kdybych to nedělal, tak to nebudu já. Kdybych chodil do práce, po večerech bych stejně trávil život tím, že bych dělal tohle.“

„Nová“ auta staví Vaněk ze šrotu tak, aby „všechno fungovalo a aby to bylo hodně živé a dravé a byla s tím sranda“. Jeho statické ocelové sochařství v určitou chvíli přerostlo z lásky k mrtvému motoru k tomu živému. „Miluju mechaniku motoru, to burácení a tu mechaniku, která je v pohybu,“ svěřuje se umělec, který až dosud vytvořil na 25 velkých soch a několik set menších. „Proces tvorby soch je poměrně zdlouhavá věc,“ vysvětluje.

Za svůj největší úspěch považuje to, že Karen a Bill Davidsonovi (Karen je pravnučkou zakladatele motorkářské firmy Harley Davidson – pozn. red.) mají doma na stole vystavenu jeho sochu a jeho dílo ocenili i v prestižním časopisu Forbes.

Tvorba je Petrovou vášní a zároveň obživou. Pracuje střídavě na dvou místech: V Podkrkonoší, kde vyrostl, a v Praze na ostrově Štvanice. S jeho originálními výtvory, kdy ze starého železa vznikají nová umělecká díla, se můžete setkat pod značkou Sector 66. „Jsem v podstatě samouk. Až posléze jsem přišel na to, že se tento styl v 80. letech zrodil v punkových kulturách ve Velké Británii,“ přiznal Vaněk před čtyřmi lety pro iDnes.

PSALI JSME:
Netradiční výstavy: Ocelová krása nebo rozverní animáci?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Radim Klabal posiluje tým ComSource

Česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, rozšířila svůj tým. Novým Delivery Directorem se stal Radim Klabal. O změnách firma informovala portál …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.