Od výplaty k výplatě, třetina Čechů uspoří jen pár tisícikorun

Početná skupina Čechů má tak nízké úspory, že by si nemohla koupit ani novou pračku, pokud by se jim ta stará rozbila. Mají totiž naspořeno jen pár tisícikorun. Ukázal to průzkum agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu. 
Početná skupina Čechů má tak nízké úspory, že by si nemohla koupit ani novou pračku, pokud by se jim ta stará rozbila. Foto: Pixabay

Kdo šetří, má za tři – říká známé přísloví. Velká skupina Čechů se jím ovšem neřídí. Někteří vydělávají tak málo, že si nemohou dovolit odložit stranou prakticky žádný obnos, jiní zase všechno utratí. Pak se ovšem dostanou do finančních potíží při mimořádných situacích, když se třeba porouchá pračka nebo auto.

„Aby se člověk vyhnul finančním potížím a dluhové pasti, musí přemýšlet dopředu a začít včas spořit. Jak se ukázalo, téměř polovina Čechů by měla velké problémy, pokud by musela nárazově vydat větší sumu peněz. Naopak pouhá desetina lidí má velkorysou rezervu více než 200 tisíc korun,“ okomentovala výsledky průzkumu Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Dodala, že v ideálním případě by měl každý mít takzvaný finanční polštář v ideálním případě ve výši asi tří platů.

Index úspor domácností ING Bank – před časem ukázal, že s uloženými penězi na horší časy jsou na tom dlouhodobě nejlépe domácnosti vysokoškoláků, kteří mají finanční rezervu až na šest měsíců. Češi s maturitou by v případě výpadku příjmů přežili čtyři měsíce a lidé se základním vzděláním jen něco přes dva měsíce.

Lidé by si podle finančních poradců neměli spořit pouze pro případ nečekaných výdajů, ale také na důchod, a pokud to rodinný rozpočet dovolí, je dobré pravidelně odkládat určitou částku do budoucna také dětem. Až odrostou, naspořené peníze jim pomohou postavit se na vlastní nohy.

Regionální srovnání zase ukázalo, že nejlépe jsou na tom s úsporami Pražané a Středočeši, kteří mají finanční rezervu na čtyři a půl měsíce.

Graf: Raiffeisen stavební spořitelna

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru