Odbory se utrhly ze řetězu. Žádají největší nárůst minimální mzdy v tomto tisíciletí

Názor
Odbory se utrhly ze řetězu. Žádají navýšení minimální mzdy letos v červenci a pak v lednu dohromady o 2 200 korun. Dohromady o takřka 13 procent. Šlo by o nejvýraznější procentuální navýšení minimální mzdy od let 1999 a 2000, kdy ji masivně navyšovala tehdejší vláda Miloše Zemana.
Odbory žádají navýšení minimální mzdy letos v červenci a pak v lednu dohromady o 2 200 korun. Dohromady o takřka 13 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jenže nyní panuje rekordně nízká nezaměstnanost, takže trh práce vytváří dostatečný tlak na růst mezd sám o sobě. Na rozdíl od doby přelomu milénia. Pravda, inflace je výraznější než tehdy. Jenže právě také kvůli enormnímu růstu mezd. A i minimální mzdy.

Jestliže začarovaný kruh mezi růstem mezd a inflací nepřetneme, inflace bude trvalejším problémem. A trvaleji bude snižovat životní úroveň nás všech.

Odbory by měly pro jednou být celospolečensky konstruktivní, nehledět jen na své úzké zájmy a vidět společnost jako celek. Pokud toho nejsou schopny, vláda by jim neměla ustoupit. Tentokrát je její neústupnost obzvláště důležitá a zásadní pro zdárný rozvoj české ekonomiky a celé společnosti.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Jak jsou na tom letos tuzemští příjemci minimální mzdy v porovnání se světem?

Zavřít reklamu ×
 1. Z řetězu se utrhli nenažraní obchodníci, kteří zdražováním všeho ždímou peníze od zákazníka. Ceny máme vyšší než na západě, ale nikoliv odpovídající platy !!!

 2. to je strašný nesmysl min mzdy rostla 8 let a nikdy to nebyl důvod růstu inflace

  ta rostla ne kvůli min mzdě ale kvůli zmrazené ekonomice v době viru.

  tohle by platila kdyby inflace rostla například emzi lety 2015 až 2020 kdy se zvyšovala

  ano je to 13 % ale inflace je 16 %.

  jak dlouho by pan ekonom vyžil ze 17300

  je podle vás normální aby min mzda byla brutálně menší než průměrný důchod?

  a dále min mzdu bere do 5 % lidí aby to mělo zásadní vliv na inflaci tak by jí muselo brát přes 50 % lidí.

 3. Dnešní důchody jsou běžně 23000 kč(kdo šel v posledních letech do důchodu). Minimální mzda by měla být 25000 kč ale čistého ne hrubého!

  • Je nutné v této republice konečně dostat mzdy na takovou úroveň, aby ten, kdo pracuje a platí odvody a daně slušně vyžil. I ten s minimální mzdou, bez čerpání sociálních dávek k tomu.

 4. Odbory se utrhly ze retezu? Co to zase za placas autore clanku? Odbory narozdil od tve pravicove vlady reaguji na nicnedelani vlady a reaguji na inflaci. Ti lidi to pri zapdanich cenach potravin, sluzeb a dalsich komodit vydelavaji ceske mzdy jen proto, aby si zamestnavatele predevsim z rad bezpecnostnich agentur, ktere maji byt financovany nadnarodnimi spolecnostmi, ktere si je najimaji, tak dostavaji nehorazne dotace na invalidy a znich si tihle hajzlove kupuju kazdy rok nova auticka… obdobry comon!!! Fandim vam!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.