Oddlužení Michala Mičky? Insolvenční perpetuum mobile

Názor
Městský soud v Praze v pondělí 24. ledna 2022 povolil podnikateli Michalu Mičkovi jako fyzické osobě řešení úpadku formou oddlužení. Už v dubnu loňského roku, kdy na sebe majitel skupiny C2H podal insolvenční návrh, přitom bylo jasné, že jeho dluhy dosahují minimálně 120 milionů korun. Výsledná částka se přitom po dvouměsíční lhůtě na přihlašování pohledávek zřejmě ještě zněkolikanásobí. 
Městský soud v Praze povolil podnikateli Michalu Mičkovi jako fyzické osobě řešení úpadku formou oddlužení. Foto: C2H

Rozhodnutí soudu samozřejmě musím respektovat a respektuji, jakožto zástupce věřitelů a také insolvenční správce se zvláštním povolením ale příliš nerozumím tomu, proč bylo panu Mičkovi oddlužení povoleno.

Naprosto se ztotožňuji s tím, co napsalo hned několik věřitelů k přihlášeným pohledávkám za panem Mičkou, tedy že jeho snaha o oddlužení touto formou je vedena nepoctivým záměrem. Nemohu souhlasit s tím, co stojí v odůvodnění od Městského soudu v Praze, tedy že v chování pana Mičky lze spatřovat lehkomyslnost. Připravit věřitele o stovky milionů korun podle mého mínění opravdu není pouze lehkomyslnost.

Záměry, s kterými Michal Mička požádal o úpadek formou oddlužení, nejlépe ilustrované právě vyjádřením jednoho z věřitelů, které je zveřejněné v insolvenčním rejstříku:

„Dlužník se při osobním předání směnky po splatnosti choval sebevědomě, arogantně a odmítavě s tvrzením, že nikdo věřitele nenutil, aby investoval. Na otázku, proč ještě v březnu 2020 přijímal cizí peníze, lakonicky odpověděl, že je potřeboval. Z těchto důvodů mi připadá jako výsměch jeho žádost o oddlužení.“

PSALI JSME:
Arca byla letadlo. Mička řídil Cessnu, Velič s Krúpou ale pilotovali Boieng

Michal Mička je člověk, který za sebou a svým podnikáním nechal dluhy v hodnotě stovek milionů korun. Pravděpodobně půjde až o jednu miliardu. Do poslední chvíle se navíc neostýchal ručit osobními směnkami.

A takový člověk požádá o osobní oddlužení s tím, že pravděpodobně bude schopen vydělávat méně než 900 tisíc korun ročně, na bankovních účtech má 16 585 korun a na životním pojištění 47 479 korun. Nevlastní žádnou nemovitost, nevlastní automobil. Z movitého majetku má nějakou hodnotu zřejmě jen jeho sbírka obrazů, a to ještě není vůbec jasné jakou. To opravdu není standardní situace, za které by se povolovalo oddlužení.

Se schválením oddlužení se pojí další nesrovnalost. Michal Mička v insolvenčním návrhu uvádí, že v následujících 12 měsících očekává příjmy ve výši 888 000 korun, a to na základě platných smluv o výkonu funkce se společnostmi pietro filipi, s.r.o. a Pure Lingerie s.r.o.

Jestli tomu tedy správně rozumím, pan Mička bude splácet dluhy v osobním insolvenčním řízení penězi, které bude dostávat z vlastních firem, které už předtím poslal do insolvence. Bude tedy peníze do majetkové podstaty posílat z jiné majetkové podstaty. To je dle mého soudu v podstatě insolvenční perpetuum mobile a výsledkem může být, že on sám nezaplatí vůbec nic.

(Autor je majitel advokátní kanceláře Langmeier & Co., která zastupuje část věřitelů v insolvenčních řízeních s firmami ze skupiny C2H)

PSALI JSME:
Stát chrání před exekucemi už i „šmejdy“

Zavřít reklamu ×
  1. No aspoň si příště investoři rozmyslí do čeho budou investovat…holt to je riziko..nakonec mají investovat jen tolik, kolik jsou ochotni ztratit…Proste s nima vy….l, opice obrala opice. A kdyby mu oddlužení nepovolili tak co, bude to splacet z podpory???To taky chytří investoři dostanou pěkný hnědý.

    • Vůbec jste nic nepochopil. Tady je velký otazník nad tím, proč tak soud rozhodl, když dlužník nesplňoval ani jednu podmínku takového oddlužení. Jsou pouze dvě možnosti: 1. zpeněžení majetkové podstaty, tzn., že se prodá majetek dlužníka. tady neměl nic…2. splátkovým kalendářem po dobu pěti let tak, aby splatil ze svých příjmů min. 30% pohledávek. To také nesplňoval ani omylem. Takže tohle rozhodnutí soudu silně smrdí korupcí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Když ve svém bytě bydlíte se sousedy

Konečně ve svém, libujete si při stěhování z nájmu do vlastního bytu. Že to není tak úplně pravda, si uvědomíte ve chvíli, kdy se stanete součástí společenství vlastníků jednotek (SVJ) a začnou vám starosti, o nichž …

Dostali jste pokutu? Braňte se!

Šedesát tisíc! Takovou pokutu dostal náš čtenář ve správním řízení za údajné porušení stavebního zákona. A protože jsme se v dubnu této tématice věnovali, popsal nám potrestaný čtenář své zkušenosti s postupem …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB