Odklad financování již schválených projektů jako další rána pro malé a střední podniky

V dnešní nelehké době přichází bohužel pro firmy další potenciální ohrožení v podobě odkladů financování již schválených dotačních projektů. Zejména progresivní a inovativní firmy jsou informovány o tom, že jejich již schválené a probíhající dotační projekty jsou ohroženy.
Odklad financování již schválených projektů je podle asociace další ranou pro malé a střední podniky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kvůli rozpočtovému provizoriu (dále RP) je ohroženo financování těchto projektů, na které však už byly ze strany firem finanční prostředky vynaloženy. Dle názoru Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) tato situace ohrožuje jak dotčené firmy, tak jejich partnery a zejména budoucí konkurenceschopnost českých výrobků. Cash flow firem je velice napjaté, k vysokým cenám energií, materiálu a tlaku na mzdy se přidává další negativní vliv.

Vláda počítá s tím, že nezkrácené dotace se budou vyplácet koncem března. To znamená, že firmy, které dostávaly dotace koncem února, budou muset čekat. Administrativní náklady na vyplacení jedné dvanáctiny nebo jiné alternativy jsou vysoké a nejsou realizovatelné.

RP a na něj navázaná rozpočtová regulace je důvodem pro nedodržení povinnosti poskytovatele začít poskytovat podporu 60 kalendářních dnů ode dne nabytí účinnosti smlouvy o poskytnutí podpory nebo ode dne vydání rozhodnutí o poskytnutí podpory.

Někteří poskytovatelé dotací, jako např. Technologická agentura ČR, předpokládají tři možnosti: Posun termínu poskytnutí podpory na daný kalendářní rok, změnu Závazných parametrů či vypovězení smlouvy o poskytnutí podpory. Nejpravděpodobnější je varianta posunu termínu poskytnutí podpory. I ta je ovšem pro podniky zásadně negativní.

RP může mít vliv na Národní program Životního prostředí (NPŽP) a analogicky i projekty Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) předfinancovaných ze státního rozpočtu – apelovali na příjemce, aby žádosti o platbu (ŽoP) podali ještě v roce 2021. Primárně dle pravidel musí po Novém roce (a tedy v provizoriu) vyrovnat závazky z minulých období – a tedy proplatit ŽoP z roku 2021 (31. 12. 2021 včetně).

Na základě dostupných informací lze tedy usuzovat, že v rámci rozpočtového provizoria je odbor státní správy povinen primárně financovat náklady mandatorní povahy, závazky z minulých období a zároveň využívat pouze jednu dvanáctinu prostředků reálně hospodařených v roce 2021.

Z pohledu firem je zde však další významný moment. Není možné vypisovat nové dotační tituly – nejsou rozpočtově zabezpečeny (pro otevření výzvy je nutné mít zabezpečenou celou alokaci – to nemusí být v rámci jedné dvanáctiny 2021 rozpočtu zajištěno).

Předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš k tomu uvádí: „Vzhledem k obecně celkovému značnému zpoždění vyhlašování nových výzev k předkládání projektů je situace neúnosná a AMSP ČR apeluje na vládu k urychlenému řešení situace.“

U Národního plánu obnovy vůbec nedošlo k vyhlášení slibovaných programů zaměřených na podporu fotovoltaiky, cirkulárního hospodářství, nakládání s vodou, přičemž nám není znám další plánovaný vývoj, programy měly být vyhlašovány již od září 2021.

V operačním programu OPTAK je plánované vyhlášení výzev v květnu 2022, nejsou však ustanoveny ani avizované pracovní skupiny a platformy pro plánování výzev. Pracovní skupiny nyní nefungují. Podobná situace je i u resortu MPSV, kde u operačního programu OP Zaměstnanost+ se komise PROP prezenčně ani online neschází po celou dobu Covidu, tj. již dva roky a jsou blokovány informace k přípravám tohoto programu pouze pro MPSV.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.