Odklad financování již schválených projektů jako další rána pro malé a střední podniky

V dnešní nelehké době přichází bohužel pro firmy další potenciální ohrožení v podobě odkladů financování již schválených dotačních projektů. Zejména progresivní a inovativní firmy jsou informovány o tom, že jejich již schválené a probíhající dotační projekty jsou ohroženy.
Odklad financování již schválených projektů je podle asociace další ranou pro malé a střední podniky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kvůli rozpočtovému provizoriu (dále RP) je ohroženo financování těchto projektů, na které však už byly ze strany firem finanční prostředky vynaloženy. Dle názoru Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) tato situace ohrožuje jak dotčené firmy, tak jejich partnery a zejména budoucí konkurenceschopnost českých výrobků. Cash flow firem je velice napjaté, k vysokým cenám energií, materiálu a tlaku na mzdy se přidává další negativní vliv.

Vláda počítá s tím, že nezkrácené dotace se budou vyplácet koncem března. To znamená, že firmy, které dostávaly dotace koncem února, budou muset čekat. Administrativní náklady na vyplacení jedné dvanáctiny nebo jiné alternativy jsou vysoké a nejsou realizovatelné.

RP a na něj navázaná rozpočtová regulace je důvodem pro nedodržení povinnosti poskytovatele začít poskytovat podporu 60 kalendářních dnů ode dne nabytí účinnosti smlouvy o poskytnutí podpory nebo ode dne vydání rozhodnutí o poskytnutí podpory.

Někteří poskytovatelé dotací, jako např. Technologická agentura ČR, předpokládají tři možnosti: Posun termínu poskytnutí podpory na daný kalendářní rok, změnu Závazných parametrů či vypovězení smlouvy o poskytnutí podpory. Nejpravděpodobnější je varianta posunu termínu poskytnutí podpory. I ta je ovšem pro podniky zásadně negativní.

RP může mít vliv na Národní program Životního prostředí (NPŽP) a analogicky i projekty Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) předfinancovaných ze státního rozpočtu – apelovali na příjemce, aby žádosti o platbu (ŽoP) podali ještě v roce 2021. Primárně dle pravidel musí po Novém roce (a tedy v provizoriu) vyrovnat závazky z minulých období – a tedy proplatit ŽoP z roku 2021 (31. 12. 2021 včetně).

Na základě dostupných informací lze tedy usuzovat, že v rámci rozpočtového provizoria je odbor státní správy povinen primárně financovat náklady mandatorní povahy, závazky z minulých období a zároveň využívat pouze jednu dvanáctinu prostředků reálně hospodařených v roce 2021.

Z pohledu firem je zde však další významný moment. Není možné vypisovat nové dotační tituly – nejsou rozpočtově zabezpečeny (pro otevření výzvy je nutné mít zabezpečenou celou alokaci – to nemusí být v rámci jedné dvanáctiny 2021 rozpočtu zajištěno).

Předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš k tomu uvádí: „Vzhledem k obecně celkovému značnému zpoždění vyhlašování nových výzev k předkládání projektů je situace neúnosná a AMSP ČR apeluje na vládu k urychlenému řešení situace.“

U Národního plánu obnovy vůbec nedošlo k vyhlášení slibovaných programů zaměřených na podporu fotovoltaiky, cirkulárního hospodářství, nakládání s vodou, přičemž nám není znám další plánovaný vývoj, programy měly být vyhlašovány již od září 2021.

V operačním programu OPTAK je plánované vyhlášení výzev v květnu 2022, nejsou však ustanoveny ani avizované pracovní skupiny a platformy pro plánování výzev. Pracovní skupiny nyní nefungují. Podobná situace je i u resortu MPSV, kde u operačního programu OP Zaměstnanost+ se komise PROP prezenčně ani online neschází po celou dobu Covidu, tj. již dva roky a jsou blokovány informace k přípravám tohoto programu pouze pro MPSV.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.