Odkladů splátek úvěrů už bylo dost, myslí si Češi

Průzkum
Podle statistik České národní banky (ČNB) tuzemské bankovní domy odložily splátky u téměř 359 tisíců úvěrů, přičemž moratorium na splátky končí na konci října. Dvě třetiny Čechů si v tuto chvíli myslí, že by plošná možnost odkladu neměla být prodlužována, a to zejména z důvodu, že není dobré si zvykat na neplacení svých závazků a dluhy se mají platit, vyplynulo z průzkumu Česká bankovní asociace (ČBA).
Odkladů splátek úvěrů už bylo dost, myslí si Češi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Necelá čtvrtina dotázaných v průzkumu uvedla, že v případě problémů se splácením je vhodnější individuální domluva. Banky jsou podle asociace na individuální řešení potíží klientů připraveny.

Smyslem splátkového moratoria bylo podle hlavního poradce ČBA Vladimíra Staňury dát lidem, kteří to potřebují, dostatečný čas se nadechnout a stabilizovat svou finanční situaci: „Když nás zasáhl koronavirus, nikdo netušil, jak se promítne do ekonomiky, včetně financí domácností.“

„Teď běží poslední měsíc, po který klienti, kteří možnosti odkladu využili, nemusejí splácet,“ připomíná poradce a dodává, že z aktuálních údajů bank je zřejmé, že řada lidí se již ke splácení bez problémů vrátila.

Od listopadu se již ale k pravidelným splátkám musejí vrátit všichni úvěrovaní, neboť zákon dal plošně klientům možnost si splácení svých úvěrů u bank i nebankovních poskytovatelů (tzv. moratorium) odložit maximálně do konce října.

Z průzkumu ČBA vyplývá, že pouze třetina Čechů (především mladí do 26 let) by moratorium na splátky prodloužila. Jako nejčastější důvod, který uvádějí, je, že to pomůže dlužníkům (26 %), případně ekonomice (sedm procent).

PSALI JSME:
Banky rychlejší než stát, odložily splátky statisícům lidí

Naopak dvě třetiny Čechů jsou toho názoru, že by plošná možnost odkladu již prodloužena být neměla. Podle skoro třetiny (31 %) proto, že dluhy se zkrátka mají platit a není dobré si zvykat na jejich neplacení. Asi osm procent si myslí, že stávající odklad stačil, a necelá čtvrtina (23 %) je názoru, že v podobných případech je lepší, aby se klient domluvil s bankou individuálně.

Podle dostupných údajů si klienti u zhruba 158 tisíců úvěrů si odložili splácení pouze po dobu tří měsíců (resp. do 31. července). U sto tisíc z nich se klienti bezproblémově vrátili ke splácení a u dalších 58 tisíců úvěrů klienti využili možnost prodloužit odklad splátek do 31. října.

Z celkového počtu odložených úvěrů (necelých 359 tisíc) se dle údajů bank ke konci září již klienti vrátili ke splácení u 120 tisíců. „Jde o klienty, kteří si splácení svých úvěrů odložili jenom o tři měsíce a pak také ty, kteří si své splátky odložili do konce října, ale v průběhu odkladu si to rozmysleli a začali se splácením dříve, než původně zamýšleli. Těch je zhruba dvacet tisíc,“ upřesňuje Staňura.

PSALI JSME:
Češi kvůli pandemii změnili přístup k financím, tvrdí průzkum

To znamená, že v listopadu by se mělo vrátit do normálního režimu splátek přibližně 239 tisíc úvěrovaných klientů bank. Vzhledem k tomu, že v česku jsou více než tři miliony lidí, kteří mají nějakou formu úvěru, jde o osm procent lidí s úvěrem.

Staňura říká, že je možné, že někteří se mohou dostat do potíží, ale podle něj rozhodně nemůže jít o „závratná“ procenta. „Je jasné, že svoji roli může hrát další vlna koronaviru, ukončení programů vládní pomoci a vyšší nezaměstnanost. Ani tyto vlivy by však neměly mít na schopnost klientů bank splácet své závazky zásadní dopad,“ dodává hlavní poradce asociace.

Nicméně banky jsou podle ČBA na tuto situaci připraveny a disponují celou řadu nástrojů, jak v takové situaci postupovat. „Naprosto podstatné ovšem je, aby se klienti v případě, že mají pocit, že své splátky nezvládnou, co nejdříve obrátili na svou banku a komunikovali s ní. Doporučit mohu také služby Poradny ve finanční tísni, kde s finančními problémy lidem bezplatně pomáhají profesionálové,“ uzavírá Vladimír Staňura.

PSALI JSME:
Dluh obyvatel ČR už překročil hranici 2,5 bilionu korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru