Odliv dividend způsobil rekordní deficit platební bilance

Názor
Běžný účet platební bilance skončil v srpnu v deficitu ve výši 80,63 miliardy korun. Výrazně tak byl překonán i náš na trhu nejpesimističtější odhad. Jde o vůbec nejvýraznější schodek běžného účtu minimálně od roku 2004, od kdy jsou měsíční data k dispozici.
Z hlediska dalšího vývoje kurzu české koruny bude deficit platební bilance bránit jejímu posílení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po sezónním očištění došlo podle našeho odhadu k prohloubení salda z mínus 11,3 miliardy korun v červenci na mínus 57,6 miliardy korun. K srpnovému deficitu běžného účtu přispěla hlavně negativní bilance prvotních důchodů.

V jejím rámci nejvýznamněji působil odliv dividend z přímých zahraničních investic, který stál v srpnu v drtivé většině i za saldem celého běžného účtu.

Mírně negativně nadále přispíval i obchod se zbožím, po sezónním očištění však oproti červenci opět mírněji. Příznivý vliv na zahraniční obchod měl v srpnu zejména obchod s motorovými vozidly v návaznosti na zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích.

PSALI JSME:
Masivní odliv dividend zválcoval běžný účet ČR

V opačném směru zahraniční obchod v nominálním vyjádření naopak srážely vysoké ceny dovážené ropy a zemního plynu, což bylo dále podpořeno i jejich vyšším dovozem.

Z hlediska dalšího vývoje kurzu koruny podle nás představuje deficit platební bilance důležitý fundament, který bude bránit jejímu posílení. Do konce letošního roku navíc identifikujeme riziko dalšího odlivu kapitálu zadrženého v průběhu pandemie z domácího bankovního sektoru.

Kromě výrazného propadu úrokového diferenciálu, který se od svého vrcholu v červenci letošního roku již snížil o více než třetinu, koruně stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance v červenci překvapil méně výrazným deficitem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB