Odměny také za zvýšenou teplotu

Poradna
Nemocenská? Tu si dovolit nemůžu, protože bych doslova splakal nad výdělkem. Od ledna sice nastaly změny u nemocenských dávek, ošetřovného a byla prodloužena otcovská podpůrčí doba, ale zmíněný povzdech na platnosti moc neztratil. Na druhou stranu se hlavně zaměstnancům s nízkými příjmy marodit vyplatí o něco víc než loni a také zajistit péči o blízkou osobu je od letoška jednodušší.
Marodit se letos vyplatí o něco víc než loni hlavně zaměstnancům s nízkými příjmy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oproti loňskému roku se nemění minimální nemocenské (147 Kč), měsíční příjem zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (3 500 Kč, pro dohody o provedení práce nad 10 000 korun) ani minimální vyměřovací základ pro nemocenské pojištění OSVČ (7 000 Kč).

Co se ale razantně zvýšilo, jsou redukční hranice pro nemocenské dávky a náhradu mzdy v prvních 14 dnech nemoci či karantény.

Což znamená, že nemocní dostanou o něco více peněz.

Zvýšení o necelou desetinu

Dávky nebo náhrady příjmu se totiž nevypočítávají z celé mzdy či platu, ale jsou redukovány (zohledňuje se pouze část výdělku).

Obecně platí, že čím větší příjem, tím méně se nemocenská „vyplatí“.

A právě redukční hranice byly letos zvýšeny, takže při poměrně složitém výpočtu dávky se nově využívají o zhruba 9,4 procenta vyšší položky.

Valorizují se i další dávky nemocenského pojištění, ale zatímco u ošetřovného se do 1. redukční hranice započítává 90 procent denního vyměřovacího základu, v případě peněžité pomoci v mateřství, otcovské poporodní péče a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství se započte celý vyměřovací základ.

Nárok na zvýšení nemocenských dávek mají všichni oprávnění pojištěnci, ať jim vznikl nárok na dávku ještě v roce 2021 (před účinností valorizace redukčních hranic), nebo až v roce 2022 (po účinnosti valorizace).

Pro otce dva týdny

U tzv. otcovské (dávka otcovské poporodní péče) se od ledna prodloužila podpůrčí doba, po níž se otcovská vyplácí, z dosavadního jednoho na dva kalendářní týdny. Otcovskou nelze vybírat po dnech ani přerušovat, ale je nutné ji naráz vyčerpat v celé délce.

PSALI JSME:
Novela zákona o nemocenském pojištění: Prodloužení otcovské dovolené

Zatímco dosud bylo možné nastoupit otcovskou pouze do šesti týdnů věku dítěte, nyní se v případě hospitalizace dítěte nebo matky ze zdravotních důvodů toto období prodlužuje o dny pobytu v nemocnici, které spadají do šestinedělí (dokládá se potvrzením lékaře o době hospitalizace). Za toto prodloužení se však nepovažuje pobyt matky s dítětem v porodnici po porodu, při kterém je poskytována standardní péče.

Na dávku mají nárok otcové, kteří se v den nástupu na otcovskou účastní nemocenského pojištění. Pro podnikatele to znamená, že si tzv. dobrovolné nemocenské pojištění platili alespoň tři měsíce před nástupem na otcovskou dovolenou. Otec musí být zapsán v rodném listě dítěte, rodiče ale sezdaní být nemusejí.

Padla podmínka hospitalizace

U dlouhodobého ošetřovného dochází k několika změnám, které mají ulehčit péči o těžce nemocné. U osob v nevyléčitelném stavu už nebude pro přiznání dlouhodobého ošetřovného nezbytná předchozí hospitalizace ošetřované osoby. Rozhodnutí vystavuje ošetřující lékař ode dne, kdy potřebu dlouhodobé péče zjistil, na základě žádosti ošetřované osoby nebo jejího zástupce.

PSALI JSME:
Placeným sirotkem až do 26 let

U dlouhodobé péče o osoby po propuštění z hospitalizace se dřívější podmínka nejméně sedmi po sobě jdoucích dní pobytu v nemocnici zkracuje na čtyři dny.

Zatímco dříve muselo být rozhodnutí o vzniku potřeby dlouhodobé péče vydáno lékařem v den propuštění z nemocnice, nyní je možné o ně zažádat i zpětně až osm dní od ukončení hospitalizace.

Nový příspěvek pěstounům

Změny v odměňování pěstounské péče od letošního ledna zvýšily měsíční příjem až o tisíce korun tzv. zprostředkovaným pěstounům. To jsou ti, které pro nezletilé dítě vybral krajský úřad z takzvané evidence žadatelů o pěstounskou péči. Odměny pěstounům se letos navýšily díky rostoucí minimální mzdě.

Tzv. nezprostředkovaní pěstouni, tedy obvykle příbuzní či blízcí nezaopatřeného dítěte, si mohou od ledna zažádat o novou dávku – příspěvek při pěstounské péči. Jde o případy, kdy si pěstoun sám dítě vybere, protože se už navzájem znají, a požádá o jeho svěření do své pěstounské péče, třeba v rámci širší rodiny nebo komunity (úřad nerozhodoval o zařazení žadatele do příslušné evidence).

PSALI JSME:
Jak na ošetřovné? Zaměstnanci se mohou doma střídat, OSVČ musí žádat o provozní dotaci

Tento příspěvek je klasická sociální dávka, která nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění a dani z příjmů. To znamená, že pěstoun není z titulu pobírání příspěvku při pěstounské péči zdravotně a sociálně pojištěn.

Končí krizová opatření

Koncem února skončí některá krizová opatření zavedená v souvislosti s covidem. Krizové ošetřovné mohli od listopadu 2021 čerpat rodiče v případě, že jejich dítě onemocnělo nemocí codid-19, bylo v karanténě nebo školy zavedly distanční výuku v souvislosti s epidemií. Krizové ošetřovné dosáhlo 80 procent denního vyměřovacího základu, minimálně však 400 korun na den při plném úvazku.

Také příspěvek v době karantény a izolace, tzv. izolačka, bude poskytován nejdéle do konce února. Příspěvek přísluší zaměstnanci, kterému byla nařízena karanténa nebo izolace podle zákona o ochraně veřejného zdraví, maximálně za prvních 14 kalendářních dnů karantény ve výši 370 korun. Pokud by ale součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhl 90 procent průměrného výdělku za odpovídající počet zameškaných hodin, příspěvek se o tento rozdíl sníží.

PSALI JSME:
Zaměstnanci marodí 16krát častěji než živnostníci a podnikatelé

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.