Odolná poptávka může Fedu ztížit boj s inflací

Analýza
Poptávka amerických domácností podpořená silným trhem práce zůstává robustní, což může Fedu, centrální bance USA, zkomplikovat boj s inflací. Americké maloobchodní tržby v lednu zaznamenaly velmi silný růst.
Zveřejněná ekonomická data tento týden pomohla americkému dolaru, zatímco společná evropská měna ztrácela. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziměsíčně byly vyšší o tři procenta (v nominálním vyjádření, pozn. aut.) po předchozím poklesu o 1,1 procenta. Lednový meziměsíční nárůst tak byl oproti tržnímu konsensu o celý jeden procentní bod vyšší. Významně k tomu přispěla silná čísla prodejů aut, avšak i bez nich maloobchodní tržby rostly svižným tempem o 2,3 procenta meziměsíčně (oproti konsensu více než dvojnásobek).

Oživení spotřebitelské poptávky by v USA bylo v souladu se silným trhem práce (počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zůstává nízký, když se nadále drží pod hranicí 200 tis.), postupně se zmírňující inflací a s tím souvisejícím nárůstem důvěry domácností. Zároveň ale připomeňme, že data amerických maloobchodních tržeb vykazovala v posledních měsících vyšší míru fluktuace.

Případné silnější a trvalejší oživení poptávky amerických domácností by bylo komplikací pro Fed. Ten začátkem února zpomalil tempo, s jakým zvyšuje úrokové sazby na standardních 25 bazických bodů. Otázkou tak je, zdali ve světle posledních silných dat nakonec nebude muset opět šlápnout na plyn.

PSALI JSME:
Spotřebitelská poptávka v USA na začátku roku výrazně ožila. Šlápne Fed na plyn?

Zatímco meziměsíční vývoj amerických spotřebitelských cen za leden byl v souladu s očekáváními (+0,5 %), růst cen průmyslových výrobců byl o poznání vyšší. Výrobní ceny oproti prosinci vzrostly v průměru o 0,7 procenta (nejvíce od června 2022), čekal se však růst o 0,4 procenta. Překvapivě silná cenová dynamika se přitom netýkala pouze energií, ale i tzv. jádrové složky, která lépe odráží poptávkové tlaky v ekonomice.

Zveřejněná ekonomická data tento týden pomohla americkému dolaru, zatímco společná evropská měna ztrácela. Dolar proti euru v průběhu týdne posílil o zhruba půl procenta. Tržní dolarové sazby zaznamenaly zejména vlivem silných čísel lednových maloobchodních tržeb růst po celé délce výnosové křivky, více však v případě delších splatností.

Finanční trh i nadále očekává, že úrokové sazby Fedu dosáhnou v horizontu zhruba půl roku vrcholu mírně nad pěti procenty. Do konce roku pak trh stále zaceňuje možnost jejich snížení. Nově zveřejněná data z USA tak podle investorů spíše povedou k tomu, že Fed bude muset držet sazby vyšší po delší dobu, než aby opět urychlil tempo, s nímž sazby zvyšuje.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká inflace v lednu vzrostla o 6,4 procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB