
Na evropskou občanskou iniciativu Stop falšovaným potravinám upozornila Finanční a ekonomické informace (faei.cz) Agrární komora České republiky, která se na vzniku mezinárodní petice podílela. „Nyní platí pravidlo, že na výrobku musí být malý ovál, v němž je kód země. Ten ovšem nemusí mít se skutečnou zemí původu vůbec nic společného. Jde pouze o místo poslední operace s výrobkem, což může být i pouhé přebalení zboží,“ uvedla Agrární komora.
Dodala, že změna je nutná i kvůli dovozům z takzvaných třetích zemí. „Zejména kvůli levným obilovinám z Ukrajiny nebo dovozu cukru a hovězího masa z Jižní Ameriky. V těchto zemích totiž výrobci nemusí dodržovat naše přísné standardy produkce,“ vysvětlila komora.
Milion podpisů
Organizátoři vyzvali k podpoře i největší české zemědělské organizace. Pokud se totiž podaří sehnat pod petici milion podpisů, bude se muset iniciativou zabývat Evropská komise. V únoru byla petice na čtvrtině požadovaného počtu. Lhůta ale vyprší až v září.
Za iniciativou stojí italská zemědělská nevládní organizace Coldiretti, podílely se na ní též sdružení z Visegrádské skupiny. Podporují ji i Zemědělský svaz ČR nebo Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků.
Základním požadavkem je zajistit lepší přístup zákazníků k informacím o zemědělských produktech a potravinách tím způsobem, že na etiketě bude uveden původ každého produktu vstupujícího na společný evropský trh.
„Evropští spotřebitelé včetně českých mají podle nás právo znát původ všech produktů na společném trhu. V Evropě máme velmi přísné normy, díky nimž jsme schopni garantovat vysokou kvalitu a zdravotní nezávadnost potravin,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal.
„Zatajením skutečné země původu tak vlastně dochází ke klamání spotřebitele. Když bude mít zákazník všechny informace o potravinách v nabídce obchodu, je to už jeho rozhodnutí, čemu dá při nákupu přednost,“ dodal Doležal.
Farmáři upozorňují, že se v posledních letech evropský trh stále více otevírá levnějším dovozům z neunijních zemí, kde se nemusí dodržovat tak přísné standardy. Evropští zemědělci a potravináři to považují za nespravedlivou konkurenci.
„Pokud mají lidé vědět, co skutečně kupují, musí být označování původu potravin jasné a férové. Není normální, aby evropští výrobci dodržovali přísná pravidla a zároveň na trhu čelili konkurenci produktů, které žádné takové standardy splňovat nemusí,“ řekl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.
Nadlimitní pesticidy
Spotřebitelé mají dnes obrovskou sílu – pokud budou chtít kvalitní evropské potraviny, poctivě označené a vyrobené udržitelně, bude se tomu muset přizpůsobit i trh,“ konstatoval Pýcha. V podobném duchu zní i vyjádření Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků.
„Evropské požadavky na produkci potravin jsou oproti mnohým jiným zemím nadstandardní a rozdíly mezi domácími výrobky a těmi z dovozu existují, i když nemusí být zřejmé na první pohled, a promítají se do výsledné kvality a bezpečnosti potravin,” uvedl předseda iniciativy Martin Šebestyán.
Česká zemědělská a potravinářská inspekce pravidelně informuje o závadných potravinách z třetích zemích. Například loni v květnu objevila v exotického ovocí atemoya thompson z Brazílie koktejl šesti nadlimitních pesticidů, přičemž některé překročily povolený limit sedmkrát.
„Dle průvodní dokumentace nevyhovující šarže představovala celkem 2,64 tuny ovoce. S kontrolovanou osobou zahájí Potravinářská inspekce správní řízení o uložení pokuty,“ sdělila inspekce.
Širší nabídka přináší zlevnění potravin. A o to spotřebitelé stojí. Prvovýrobce chápu, ti na tom zájem nemají, ale měli by spravedlivě přiznat, že výrobci mimo EU zase nedosáhnou na dotace, které poskytuje EU a jednotlivé státy.
Svět naruby. Místo aby zemědělci a potravináři požadovali standardy jako v zemích mimo EU, prostě meně buzerací a komplikací, tak chtějí zase ochranu. U nás i v EU byly taky nižší nároky a ničemu to nevadilo. Jinde potraviny s normálnimi standardy jedí stamiliony.
Na prvním místě jsou peníze, vše ostatní je přípustná ztráta.
A kde je ta petice,ať ji můžeme podepsat????