Ojetina ze zahraničí? Dovozem se často nevědomě legalizuje stočený tachometr

Podle policejních statistik má v Německu stočený tachometr každé třetí prodané ojeté auto. Snížení počtu najetých kilometrů vůz „omladí“ a v průměru zvýší jeho hodnotu o 3000 eur. Jen v Německu tak noví majitelé ojetin přicházejí ročně téměř o šest miliard eur. Pro srovnání: Čeští řidiči ročně kvůli stočeným tachometrům zaplatí za ojetá auta o 6 miliard korun více než je jejich reálná hodnota.
Nejvíce na přetáčení tachometrů doplácejí lidé, kteří kupují ojetý vůz od soukromého inzerenta. Foto: Pixabay

U našich západních sousedů je přetáčení zakázáno zákonem od roku 2005. Pachatelům za ně hrozí vysoké pokuty nebo trest odnětí svobody až na jeden rok. Zákon však „stáčecí mafii“ od podvádění řidičů neodradil.

Protože je Německo z hlediska ojetin obecně považováno za poctivou zemi, řada překupníků neváhá zaregistrovat zde auto třeba i na jediný den, aby papírově pocházelo odtud. Cílem je zvýšit hodnotu ojetého automobilu při prodeji nebo se vyhnout penalizaci v rámci leasingu.

„Až třetina vozidel, které mají deklarovaný původ v Německu, ve skutečnosti pochází z jiné země,“ upozornil již před dvěma lety předseda Asociace obchodu s ojetými automobily Jiří Grund.

PSALI JSME:
Německé papíry často maskují, že ojetina křižovala Balkán nebo jih Evropy

Stočení tachometru trvá obvykle jen pár vteřin, a i když je ze zákona zakázáno, nabízí jej mnoho „poskytovatelů“. Ceny začínají na zhruba 50 eurech za vůz. Přetáčení je celoevropským problémem, s kterým se zatím účinně daří bojovat jen v Belgii, Nizozemsku a na Slovensku.

„Nejvíce na přetáčení tachometrů doplácejí lidé, kteří kupují ojetý vůz od soukromého inzerenta,“ uvádí německý autoklub ADAC. Podle odhadů se to aspoň jednou stalo skoro každému druhému Čechovi, který si koupil ojetý automobil pocházející ze zahraničí.

„Dokud nebude fungovat celoevropská databáze, ve které bude možné dohledat servisní záznamy a stavy tachometru v průběhu „života“ daného auta, bez ohledu na zemi jeho původu, tak budou zákazníci nadále ve velkém podváděni,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel Aures Holdings, která provozuje autocentra AAA AUTO.

PSALI JSME:
Od zítřka hrozí za stáčení tachometrů až půlmilionové pokuty

V poslední době jsou podle firmy auta stočena již v zahraničí. Tyto vozy pak v České republice pouze projdou dovozovou technickou a stočený tachometr se tak de facto legalizuje, tvrdí Aures Holdings.

„Již delší dobu pozorujeme odklon zákazníků od zahraničních ojetin. Dávno již totiž neplatí, že auta ze západní Evropy jsou kvalitnější. Naopak, jakmile auto přejede hranice, zpravidla přijde o historii a dovozce tak potenciálním zákazníkům může o autě tvrdit v podstatě, co chce,“ konstatuje Vaněček.

Jeho slova potvrzuje i statistika: Od začátku letošního roku se do České republiky dovezlo ze zahraničí téměř o 2500 ojetých aut méně než za první pololetí loňského roku. Vzhledem k příznivé ekonomické situaci se lidé začínají orientovat na mladší ojetiny s českým původem, u nichž je jasně doložena historie.

PSALI JSME:
Každé druhé ojeté auto v Evropě je přelakovaný šrot nebo skrývá levárnu

  1. Přehnané… Kamarádka před měsícem kupovala ojetinu dovezenou z Německa. Dotaz na firemní servis – a měla kompletní servisní knihu, kilometry samozřejmě seděly.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru