
Připomeňme si základní fakta. Kriminalisté podezřívají šéfa strany SPD – Svoboda a přímá demokracie z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. A to především na základě plakátu před loňskými krajskými a senátními volbami, který byl zaměřen proti migračnímu paktu EU.
Na plakátu byl muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili a k tomu „vysvětlující“ text: „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu.“ Podle kritiků má plakát jasný rasistický podtext. Tomio Okamura ale jakékoli spojování s rasismem či xenofobií od počátku odmítá.
A právě tady je jádro pudla. Pokud si je šéf SPD natolik jistý, že se ničeho nezákonného nedopustil, že vyobrazení na plakátu je pouze „alegorií“ upozorňující na nebezpečí evropské migrační politiky, proč by se měl bát vyšetřování policie?
Okamura dlouhodobě deklaruje, jakým je zastáncem přímé demokracie a odvolatelnosti politiků, tak proč by tato pravidla neměla platit i na jeho osobu? Proč by se k trestnímu stíhání neměl postavit jako chlap a své názory a veřejné projevy před vyšetřovali a případně i před soudem neobhájil?
Měl sám sdělit svým kolegům v dolní komoře parlamentu, že chce, aby ho vydali policii.
Každý člověk má za své chování nést odpovědnost, poslance a další politiky nevyjímaje. Není důvod, aby se schovávali za imunity, kopali kolem sebe, plácali nesmysly o útoku na svobodu slova a stavěli se do role novodobých mučedníků, jako Jan Hus, o což se Okamura ve svém dlouhatánském projevu ve sněmovně také pokoušel.
Z marketingového a politologického hlediska je pochopitelné, že chce Okamura z kauzy „vrahoun na plakátu“ vytlouct politický kapitál. Ostatně po propadáku v evropských volbách (straně zůstalo pouze jedno křeslo, pozn. aut.) šéf SPD sliboval, že „zařadí turbo“. Jedním z výsledků byl právě plakát s mužem tmavé pleti.
Ale Okamura se mohl pokusit získat politické body pro sebe a svou stranu i tak. Mohl pronést slova od slova totéž, co při svých opakovaných obhajobách v televizi nebo ve sněmovně. Jen s tím rozdílem, že by na závěr řekl, jak si věří, že se ničeho špatného nedopustil, takže chce, aby ho poslanci vydali.
Ono by to totiž vyšlo na stejno, když sněmovna stejně odhlasovala, že orgány činné v trestním řízení mohou pokračovat ve své práci. Možná by si tím v očích svých voličů dokonce šplhnul. „To je chlap, co? Nebojí se postavit té fialové policejní hydře!“
Otázkou ovšem je, jestli si je Okamura tak jistý, že je nevinný. Jestli v něm není malá dušička, protože má reálnou obavu z toho, že by nakonec mohl stanout před soudem a odejít odtud s rozsudkem, který by nebyl zprošťujícím.
pokud se někdo (padni komu padni) chová jako pra-se ,má s ním být zacházeno jako s pra-setem a s tímto polojaponským nedodělkem je to obzvláště povzbuzující……
vy asi budete příbuzný toho pra-sete z řeporyjí stejně hloupý a stejně vulgární vy jste asi nepochopil že lidé mají rádi mučedníky toto SPD přihraje cca 3-5 %
Pokud se někdo chová jako prase, kvičí jako prase, asi to bude prase. Nicméně v podání Tomia Okamury spíše platí že pokud někdo mluví jako rasista, chová se jak rasista, tak to bude rasista.
Legrační je že největší rasisti bojující proti přistěhovalcům, jsou právě přistěhovalci kteří si myslí že mají větší práva než ostatní. Okamura, Babiš, Vyskočilová a další
Dobrý den. Mám na věc trochu jiný pohled. Domnívám se, že si vše dobře promyslel. Kdyby požádal o vydání, své příznivce by stavěl do nepříjemné pozice. Nerozhodnutým by to hodně ulehčil. Jak by ale z reakcí poznali všichni ostatní, kdo to jak s demokracií myslí? Takhle je máme možnost sledovat, a to bude teprve stát za to. Nic lepšího se nám, jako voličům nemohlo před volbami stát.
Komentář byl odstraněn kvůli porušení pravidel diskuse.
Redakce
Komentář byl odstraněn kvůli porušení pravidel diskuse.
Redakce