Olympijský oheň připomíná plamen, který podle legendy Prométheus ukradl Diovi a daroval ho lidem. Už ve starověkém Řecku byl oheň udržován po celou dobu trvání her. Tento zvyk byl obnoven na letní olympiádě v Amsterodamu v roce 1928, od roku 1936 je součástí této tradice rovněž štafeta olympijské pochodně.
Letos byl jejím členem také jeden Čech – šéf marketingu Toyoty a amatérský běžec Michal Velička. Potřeboval k tomu i slušnou porci štěstí, protože zvítězil ve výzvě, kterou automobilka, celosvětový partner olympiády a paralympiády, vypsala. A nakonec rozhodl los.
Úspěch ve výzvách
Toyota coby partner největšího sportovního svátku může do štafety obsadit přibližně 20 procent zaměstnanců, vylosovaných z řad úspěšných absolventů výzev, které automobilka vypisuje. Každého čtvrtroku v rámci programu Start Your Impossible vypisuje výzvy nové. Ty jsou buď sportovní, nebo vědomostní.
„Vloni v červnu byly tři výzvy. Když jsem je splnil, byl jsem zařazen do slosování, ve kterém se pak určili všichni běžci s pochodní. Takže v konečném důsledku trochu štěstí,“ konstatoval s Michal Velička. Jeho čas nastal šestnáct dní před zahájením her v Paříži. Do Francie se oheň dostal z Řecka na historické plachetnici.
Šťastný běžec podle svých slov žil v domnění, že každý účastník štafety běží s 1,5 kilogramu těžkou pochodní několik kilometrů. Ve skutečnosti běželo na 2,5 kilometru dlouhém úseku 14 nosičů, kteří se střídali zhruba po 200 metrech. Jeho ranní úsek se běžel zhruba od osmi dvaceti do devíti ráno. Sraz na místě byl ale už v deset minut po šesté.
Záložní lucerny
„Nejdříve jsme vyfasovali teplákovky, převlékli jsme se do nich a hned poté jsme měli první možnost si osahat pochodeň a udělat první fotky. Pak následoval briefing, na kterém nám vysvětlili, jak to všechno probíhá, jakým způsobem si máme předat oheň a podobně,“ popsal Velička.
Následovalo vzájemné seznámení s ostatními členy štafety. „Vedle mě tam byli i další zástupci jiných partnerů olympiády, ale i bývalí profesionální sportovci, studentka sportovní školy, kterou přihlásila její učitelka, i pár lidí přímo z města a nejbližšího okolí,“ přiblížil proces Velička.
Samotný běh byl spíš rychlejší chůze, zhruba čtyři kilometry v hodině. Tempo udržovalo vozidlo jedoucí před běžci. Součástí štafety bylo i několik záložních luceren pro případ, kdyby oheň zhasl. Každý účastník dostal na památku kroužek z pochodně v bílé kazetě s poděkováním od organizátorů. Kazeta je číslovaná a je jich vyrobeno deset tisíc – podle počtu běžců.
Michal Velička byl jediným českým nosičem olympijské pochodně na území Francie. Další dva Češi se účastnili zapálení olympijského ohně v Řecku. Velička se na olympiádu už těší a věří, že česká výprava získá rekordních dvanáct medailí. Cenný kov by přál například plavkyni Barboře Seemanové.
Olympiáda v Mostu
Pařížských her se ale vlastně může – byť nepřímo – zúčastnit každý Čech, a ani nemusí opustit území republiky. Jak informoval Český olympijský výbor (ČOV), u jezera Most se totiž uskuteční tzv. Olympijský festival. Jeho součástí bude největší tuzemská fanzóna, zájemci si ale budou moci vyzkoušet některý z více než padesáti olympijských i neolympijských sportů, součástí bude i zábavný doprovodný program.
Oficiální start festivalu je naplánován na 25. červenec, tedy den před zahajovacím ceremoniálem XXXIII. Letní olympiády v Paříži. „Olympijský festival vždy začínal stejně jako olympijské hry, ale trochu nás to zastiňovalo. A my chceme zářit, proto jsme zahájení naplánovali na čtvrteční večer 25. července,“ uvedl místopředseda ČOV Libor Varhaník zodpovědný za Olympijský festival.
„Bude to velkolepá show a něco výjimečného,“ slíbil Varhaník. Primátor města Marek Hrvol uvedl, že se na olympijskou akci už všichni těší. „Festivalem žijeme od té doby, co jsme oznámili, že se bude konat u nás. V našem regionu nejsme na takové akce zvyklí a jsme vděční, že ji můžeme pořádat,“ řekl primátor.