Olympijský „podvod“. Zlaté medaile jsou hlavně ze stříbra

Sice se o tom píše během každé olympiády, ale i tak si lidé stále myslí, že zlaté medaile z olympiády jsou z opravdového zlata. Pravdou totiž je, že zlaté medaile jsou ze stříbra a zlatem jsou jen potaženy. Ty letošní šesti gramy zlata. Poslední hry, na nichž byly udělovány medaile z ryzího zlata, proběhly v roce 1912 ve švédském Stockholmu.
Zlaté medaile z olympiád jsou ze stříbra a zlatem jsou jen potaženy. Ilustrační foto: Olympics.com

Každá zlatá medaile, kterou letos sportovci za své úspěchy na olympiádě obdrží, se skládá z 99 procent stříbra a z pouhých šesti gramů zlata. Celkem tak zlatá medaile váží 556 gramů. Pokud odečteme šest gramů zlata, získáme hmotnost stříbrné medaile, tedy 550 gramů. Bronzová je o sto gramů lehčí a 95 % její hmotnosti představuje měď a pět procent zinek.

Medaile z jihokorejského Pchjongčchangu byly těžší: Zlatá vážila 586 gramů, stříbrná 580 gramů a u obou bylo použito ryzí stříbro (99,99 %). Bronzová medaile, složená z 90 procent mědi a deseti procent zinku, měla hmotnost 493 gramů. Medaile z brazilského Ria byly naopak mnohem lehčí a nebyly tak ryzí.

Zlatá medaile z Ria obsahovala 5,5 gramu zlata, 381,1 g stříbra a navíc ještě 25,5 g mědi. Celková hmotnost zlaté medaile je 412,1 gramu. Obsah stříbrné medaile tvoří 381,1 g stříbra a 30,9 gramů mědi. Bronzová medaile se skládá z 346,3 gramů mědi, 8,9 g zinku a 1,8 g cínu. Podle brazilské mincovny byly zlaté medaile vyrobeny ze stříbra s čistotou 95,5 procenta, z toho 30 procent tvořily recyklované kovy.

PSALI JSME:
Začala nejztrátovější olympiáda dějin

Japonsko, které má nerostných surovin poskrovnu, se jako pořadatel letní olympiády rozhodlo, že veškeré medaile pro nejlepší sportovce vyrobí ze starých mobilních telefonů a dalších spotřebičů. Přístroje totiž obsahují, i když v relativně malém množství, veškerý potřebný materiál: Zlato, stříbro i bronz, ale také platinu, lithium, kobalt nebo nikl.

K výrobě několika tisíc medailí byly zapotřebí asi dvě tuny těchto cenných kovů. Organizátoři olympiády v Tokiu už před několika lety vyzvali Japonce, aby vysloužilé mobily a další malé spotřebiče odevzdávali do speciálních boxů na úřadech a v prodejnách s telekomunikační technikou. Akce skončila, až když se podařilo shromáždit dostatek materiálu na olympijské medaile.

Cena použitého stříbra na zlatou medaili z olympiády představuje aktuálně zhruba deset tisíc korun a šest gramů zlata na pozlacení vyjde na 350 dolarů, tedy cca 7600 Kč. Zlatá medaile z Tokia bude mít tedy „komoditní“ hodnotu necelých 18 tisíc korun. Tržní hodnota kovů ve zlaté medaili z Ria činila ve své době zhruba 14 000 korun.

PSALI JSME:
Olympiády jsou prý předražené. Ale co s tím?

Zavřít reklamu ×
  1. Opravte si prosím ta procenta hned v první větě pod obrázkem – 6g z 556g je zhruba setina, tedy jedno procento, na stříbro zbývá 99%. Těch 99,9% je možná čistota stříbra 😉 Kdyby to byl podíl stříbra, musela by mít medaile 6 kg 😉

  2. Pokud je tzv. „bronzová“ medaile z mědi a zinku, jedná se o „mosaznou“ medaili, protože bronz je slitina mědi a cínu. To se učí v 8. třídě ZŠ, pane redaktore.

    • Pane čtenáři, děkujeme za komentář. Svou reklamaci směřujte na Mezinárodní olympijský výbor. My jsme si to nevymysleli 🙂
      Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.