On-line nakupuje přes 60 procent Čechů. Hlavně oblečení a zájezdy

Do slevové akce Black Friday se letos zapojilo 61 procent ze zhruba 160 největších obchodních řetězců v ČR. Právě rovněž zhruba šedesát procent české populace má zkušenosti s nákupy on-line, s nimiž je Black Friday v Česku nerozlučně spojen. Jak vyplývá z nových čísel Eurostatu, podíl Čechů ve věku od 16 do 74 let, kteří v roce 2018 provedli alespoň jeden nákup prostřednictvím e-shopu, činí 59 procent. Před deseti lety, v roce 2008, to bylo pouze 23 procent.
Zhruba 45 % Čechů nakupuje on-line zájezdy a ubytování. Foto: Depositphotos.com

Nejpopulárnější jsou on-line nákupy v Dánsku – tak jako před deseti lety. Loni tam on-line nákup uskutečnilo 84 procent populace ve věku od 16 do 74 let. Nejméně populární jsou on-line nákupy v rámci zemí EU v Rumunsku, kde je uskuteční pouze 20 procent lidí.

Před deseti lety bylo na chvostu Bulharsko, kde v roce 2008 nakupovala on-line pouhá tři procenta populace.

Ve všech zemích EU bez výjimky došlo v posledních deseti letech k rozmachu on-line nakupování, nejvýraznější nastal v Estonsku, kde mezi lety 2008 a 2018 stoupl podíl populace nakupující on-line z pouhých deseti na 61 procent.

Právě Estonsko společně s Belgií v posledních deseti letech předběhly Česko v podílu on-line nakupující populace, takže Česko si oproti roku 2008 v žebříčku zemí EU dle tohoto podílu mírně pohoršilo. Z bývalého východního bloku se společně se Slovenskem dělí o druhé místo, právě za Estonskem. Obecně se na špici žebříčku umísťují bohatší ekonomiky starých zemí EU, kde obyvatelstvo disponuje vyšší kupní silou a bývá tam i lepší dostupnost rychlého internetu, případně pokrytí mobilními sítěmi nové generace.

V rámci jednotlivých druhů zboží objednávaného on-line se v rámci EU Češi obzvláště vysoko umisťují v případě potravin. Více než třetina Čechů loni nakupovala potraviny prostřednictvím e-shopu, což v rámci celé EU, s průměrným 25procentním podílem, stačí na třetí místo, za Británií a Estonskem. Češi on-line nakupují ve vyšším počtu případů také oděvy a sportovní zboží (61 procent Čechů), zájezdy a ubytování (45 procent) a potřeby pro domácnost (35 procent).

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V on-line obchodech dnes Češi utratí zhruba 800 milionů korun

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru