AKTUALIZOVÁNO: On-line sčítání nefunguje. Česko už má kvůli elektronizaci z ostudy plný šatník kabátů

Připomíná to špatný vtip, ale bohužel je to česká realita. Webové stránky Českého statistického úřadu www.scitani.cz, na nichž od půlnoci ze včerejška na dnešek mělo běžet historicky první on-line sčítání lidu, nefungují. Úřad na Twitteru uvedl, že „sčítací formulář je dočasně nedostupný kvůli enormnímu zatížení systému“ a že od dnešních 8:15 je sčítání pozastaveno.
Webové stránky Českého statistického úřadu www.scitani.cz, na nichž od půlnoci ze včerejška na dnešek mělo běžet historicky první on-line sčítání lidu, nefungují. Foto: FAEI.cz

Na webové stránky není možné se přihlásit ani jedním ze způsobů, které statistici nabízeli, tedy prostřednictvím formuláře nebo přes bankovní či elektronickou identitu či datovou schránku. Úřad dnes ráno informoval, že analyzuje příčiny a že pracuje na zprovoznění stránek, omluvil se a poděkoval za pochopení.

Česko tak bohužel opět dalším smutným příkladem potvrzuje, že pro své občany neumí dobře připravit velké IT projekty.

Stačí vzpomenout na nedávné problémy se spuštěním internetové registrace na očkování proti onemocnění covid-19 nebo nezdařený start elektronických dálničních známek a následný víkendový hackathon několika desítek IT dobrovolníků, kteří státu mj. ukázali, že to jde lépe.

Z Česka se tak, pokud jde o elektronizaci veřejné správy, stává chronický pacient, který za poslední roky není schopen dotáhnout do bezproblémového spuštění ani jeden celospolečensky významný projekt. To je prostě fakt, stejně jako to, že Česko už začíná mít z ostudy plný šatník kabátů. Jasně, budou se hledat důvody, viníci… a také vhodné argumenty, proč se to opět nepodařilo.

Stránky on-line sčítání se přitom testovaly už loni v září na 25 tisících domácností. Zkušební sčítání podle statistického úřadu odhalilo několik technických nedostatků, které by mohly skutečné sčítání zkomplikovat.

Šlo např. o nedostupnost sčítacího on-line formuláře pro některé operační systémy mobilních telefonů, nejasné instrukce v tzv. našeptávačích pro vyplnění některých otázek ve formuláři či složitou identifikaci cizinců podle některých typů dokladů.

PSALI JSME:
Sečtěte se, ať vám to pak nespočítají

Na mnohem závažnější možný problém ale před pár dny upozornil ministr vnitra Jan Hamáček, který varoval před zhroucením tzv. základních registrů, v nichž stát shromažďuje údaje o občanech. Řada údajů v letošním on-line sčítání má být přebírána právě z registrů veřejné správy, aby je lidé nemuseli ve formuláři vyplňovat.

„Mezi čtvrtým a šestým měsícem roku 2021 se systémy dostanou na hranici svých výkonových možností,“ citovaly Novinky.cz dokument ministerstva vnitra. V době spuštění před devíti lety byly registry testovány na maximální zátěž 150 transakcí za hodinu, nyní už jich musí zvládnout mnohem více, uvedl server.

Sčítání lidu (ale i říjnové volby do sněmovny – pozn. aut.) budou podle vnitra znamenat pro registry velký nápor. Resort přitom na provoz a obnovu technologií od roku 2018 ze státního rozpočtu nedostal ani korunu. Pro bezchybný chod základních registrů je prý nyní třeba nejméně tři čtvrtě miliardy korun.

PSALI JSME:
Impaktové investice? Neslibují zisk, ale pomáhají odhalovat problémy. Třeba pochybné zakázky

AKTUALIZACE: Kybernetický útok na sčítání vyloučen

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes analyzoval příčiny nedostupnosti aplikace on-line sčítání. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že nešlo o kybernetický útok. Ke stejnému závěru dospěl také státní podnik Státní pokladna Centrum sdílených služeb, který je provozovatelem zabezpečeného prostředí informačního systému letošního prvního on-line sčítání.

O výsledcích prověření byl rovněž informován Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, uvedl ČSÚ.

„Pravděpodobnou příčinou enormního přetížení byla závada v modulu pro vyplnění adres, která zapříčinila přílišnou zátěž databázových serverů a způsobila jejich přehlcení. Tento nedostatek nebyl ani při náročném testování identifikován,“ informovala dnes odpoledne portál FAEI.cz tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová.

Opakované výkonnostní testy podle mluvčí probíhaly jak ze strany dodavatele systému, společnosti OKsystem, tak i dalších smluvních partnerů ČSÚ. Dodavatel systému intenzivně pracuje na odstranění problému. Úřad současně ujistil veřejnost, že údaje z již odeslaných vyplněných sčítacích formulářů nejsou žádným způsobem ohroženy.

Zavřít reklamu ×
  • Nefunguje, nesčítám se, problém není na mé straně a chci deset tisíc za marnou snahu se několik hodin přihlásit.

 1. Zkusila jsem to dneskabve 4.45, fungovalo to, odešlo bez problémů.
  Když jsem se ovšem vrátila na začátek, zase to hlásilo přetížení systému …

 2. Hlavně, že vyhrožují pokutou, když se nesečteme. Kdyby raději věnovali tu energii tomu, aby to fungovalo. Už jsem to zkoušela 4x a nepovedlo se mi se sesčítat. To si fakt myslí, že každý má čas a chuť se k tomu vracet několikrát?

 3. Nedělejte z toho takový problém,je přece na to dost času.Včera to nešlo,mleli to pořád ve zprávách,tak jsem to nezkoušela.Večer jsem se dívala dlouho na TV ,kolem půlnoci jsem jen tak na zkoušku zapnula počítač a bylo to v pohodě.Během 10 minut jsem vše vyřídila.Žádné problematické otázky,šlo to rychle a mám vyřízeno.Dnes už zase ve zprávách o tom stále mluví.Dokonce Babiš to bude řešit zítra ve sněmovně,jakoby nebyly vážnější a důležitější věci k řešení.Nesečtete se dnes ,tak to zkusíte jindy,nelámala bych si s tím už hlavu.

 4. Když to půjde,zaregistruji i další členy rodiny,kteří mě požádají.Když to nepůjde,tak se sečtou až jim přinese někdo papírový dotazník a hotovo.

 5. Po čtyřech pokusech to vzdávám, já snahu měl, ale končím. Ať si mě přijdou spočítat domu, pokud mě zastihnou.

 6. tak mám dojem, že pod tím burešem nic nefunguje, jedině že by si založil pohřební službu-aby to nepropásl ?? lípužbylo, siola

 7. V sobotu po osmnácté hodině jsem k tomu sednul a rodinu jsem sečetl zcela bez problémů a napsal jsem si přesné časy a čísla protokolu. A pokud se u nás po online sčítání objeví komisař s tištěným sčítacím formulářem, tak asi dostane přes hubu.

 8. K čemu je ta akce v dnešní době? Lámu si hlavu, co o mě stát ještě neví? Máme tolik registrů a rejstříků. Stačí PC a přístup. Nebo má ČSÚ ještě sálový počítač? Navíc v době covidu, kdy se mění skoro všechno. Všude mají ajťáky a stejně to zadají soukromé firmě! To se to utrácí!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čtyřlístek posil v konzultační skupině FLO

Podle informací poskytnutých portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) se digitální konzultační skupina FLO rozhodla rozšířit svůj management. Šéfem strategie se stává Pavel Špryňar, datový tým posiluje …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.