„Opakované hospitalizace nejsou standard. Ani u srdečního selhání,“ říká profesor Češka

Opakované pobyty v nemocnici jsou pro pacienty se srdečním selháním častým problémem. Téměř polovina pacientů se srdečním selháním je v průběhu dvou let po první hospitalizaci znovu přijata do nemocnice pro akutní stav, nebo dokonce zemře, vyplývá z letos zveřejněné retrospektivní analýzy autorského týmu pod vedením doktorů Marie Pavlušové a Jiřího Klimeše.
Lidé pečující o pacienta se srdečním selháním mohou podle prof. MUDr. Richarda Češky trpět depresemi a úzkostmi, které úzce souvisejí se strachem ze ztráty milované osoby. Foto: Česká internistická společnost

Počty hospitalizací se srdečním selháním navíc nyní rostou i následkem zanedbání infarktů v období pandemie koronaviru. Lidé totiž, jak například ukázal loňský průzkum České asociace farmaceutických firem, během první i druhé vlny koronavirové pandemie výrazně omezili návštěvy lékaře.

Křivka opakovaných hospitalizací se srdečním selháním roste spolu s evidovaným nárůstem onemocnění. Zvlášť v této době, kdy každý pobyt v nemocnici znamenal koronavirové riziko, stoupá důležitost správné léčby, která zbytečné hospitalizaci brání.

„Chronické srdeční selhání způsobuje po celém světě víc hospitalizací u lidí nad 65 let než pneumonie a infarkty, proto je důležité ho neopomíjet. Informovat pacienty o důležitosti dodržování režimových opatření a správné léčbě je pro snížení těchto statistik klíčové,“ informoval naši redakci prof. MUDr. Richard Češka, předseda České internistické společnosti.

Již nyní je v Česku evidováno tři sta tisíc pacientů se srdečním selháním, před deseti lety bylo toto číslo podle Všeobecné fakultní nemocnice v Praze odhadováno na 200 tisíc.

PSALI JSME:
Hazard se zdravím: Každý šestý pacient omezil návštěvu lékaře

„Podle aktuálních predikcí českých kardiologů stoupne počet lidí se srdečním selháním do roku 2030 přibližně na 450 tisíc,“ uvedl profesor Češka. Problém se netýká pouze České republiky, po celém světě jsou každou minutu diagnostikováni dva pacienti se srdečním selháním.

„Správně nastavená léčba je klíčovým krokem pro omezení hospitalizací. Důležité je nezůstávat u medikace, která vám dostatečně nepomáhá, ale posunout se ke správné léčbě, protože ta vás může udržet mimo nemocnici,“ zdůraznil předseda České internistické společnosti.

PSALI JSME:
Světový den srdce: Kardiovaskulární choroby jsou v ČR stále nejčastější příčinou úmrtí

Klíčové je podle něj nepovažovat svůj režim za neměnný, ale naopak hledat dál co nejlepší možnosti řešení. „Medicína se stále posouvá a je velká šance, že nové metody ještě zlepší léčbu srdečního selhání. Podstatné je komunikovat o nich se svým lékařem a pravidelné kontroly nevynechávat,“ doporučil.

Pokrok v léčení podle statistik přinesl dva trendy: Sice se podařilo důslednější a přesnější prevencí výrazně snížit počet úmrtí při akutní příhodě, nicméně roste počet pacientů s chronickými obtížemi tohoto druhu, které je třeba léčit.

PSALI JSME:
Vysoký cholesterol: Přibývá infarktů a mrtvic u čtyřicátníků

Časté pobyty v nemocnici kvůli náhle zhoršenému stavu nejsou podle odborníků náročné pouze pro pacienty, ale také pro jejich příbuzné. Ti, jak uvádí četné medicínské studie, zažívají vzhledem k situaci úzkosti a stres ze strachu o život svých blízkých.

„Opakované hospitalizace také vyvolávají starosti příbuzných o pacienta samotného. Není ničím výjimečným, že lidé pečující o pacienta se srdečním selháním trpí depresemi a úzkostmi, které úzce souvisejí se strachem ze ztráty milované osoby,“ konstatoval prof. MUDr. Richard Češka.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Lidé si často Bechtěrevovu nemoc pletou s bolestí zad

Bechtěrevova nemoc je nenápadná, nevypočitatelná a zákeřná. Tuhnou při ní klouby a postupem času vede k úplnému ztuhnutí páteře. Lidé ji ale často zaměňují za běžnou bolest zad a průměrně trvá až dlouhých devět let, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB