Opětovný pokles nových zakázek v českém průmyslu

Zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu trvá již více než dva roky a nic se na tom nezměnilo ani v červnu. Index nákupních manažerů (PMI) zůstává jako na houpačce, kdy povzbudivější výsledek střídá vystřízlivění.
Zhoršování podmínek v tuzemském zpracovatelském průmyslu trvá již více než dva roky a nic se na tom nezměnilo ani letos v červnu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po květnovém nárůstu tentokrát došlo k poklesu z 46,1 bodů na 45,3 bodů, což bylo zcela v souladu s naší prognózou. Trh ale očekával, že snížení hodnoty indexu bude mírnější (45,8 bodů).

Zpracovatelský průmysl stále čelí mnohým výzvám, kdy tou hlavní je pokles nových zakázek. Jejich tempo poklesu oproti předcházejícímu měsíci zrychlilo, na druhé straně bylo nejpomalejší za poslední dva roky. Firmy nadále trápí nízká domácí i zahraniční poptávka.

Především utlumené ekonomické podmínky na hlavních proexportních trzích, jako jsou Evropa a Spojené státy americké, vedly k poklesu nových zakázek ze zahraničí.

Navíc nelze opomenout v tomto směru ani náznaky začínající obchodní války mezi EU a Čínou a potenciálně do budoucna více izolacionistickou politiku Spojených států amerických i vůči EU v případě vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách.

Nižší počet nových zakázek se projevil v několika oblastech. Vzhledem k nižší poptávce se intenzita výroby snížila, míra rozpracovanosti byla na nejnižší úrovni od letošního února a došlo k navýšení zásob hotových výrobků na skladech. Snížil se optimismus firem týkající se výroby v příštím roce na nejnižší úroveň od února, což mělo negativní dopad na zaměstnanost v tomto sektoru.

Jelikož poptávka v průmyslu i nadále zůstává utlumená, firmy v nižším množství nakupují vstupy. Zároveň jejich ceny rostou pátý měsíc v řadě, když zvláště od května je evidován výraznější nárůst zejména u potravin a kovů.

To není dobrá zpráva z pohledu dalšího vývoje spotřebitelské inflace, kdy zejména ceny potravin mohou být proinflačním rizikem. Dále firmy uvedly, že finanční zátěž vzrostla nejvíce za poslední rok, což ukazuje na stále velmi restriktivní měnovou politiku České národní banky.

Firmy mimo jiné kvůli vyšším nákladům na dlouhodobé financování odkládají investice na rozvoj své činnosti. I přes tyto potíže se firmy zdráhají zvyšovat ceny svých výstupů, jelikož chtějí zůstat konkurenceschopné a povzbudit své prodeje. Pozitivním faktorem je další zlepšení na straně dodavatelských řetězců.

Situace ve zpracovatelském sektoru zůstává i nadále napjatá, když firmy působící v tomto odvětví limituje zejména nízká poptávka. Nicméně oživení ekonomiky Německa a celé eurozóny nám dodává na mírném optimismu, že ve druhé polovině roku dojde ke zlepšení v tomto zcela klíčovém segmentu české ekonomiky. Rostoucí ceny vstupů však ale mohou mít negativní dopad na zdejší inflaci.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB