Opravdový hit v bydlení poslední doby? Řadové domy blízko měst

Názor
Z Pražanů se postupně stávají Středočeši, upozorňovali před časem urbanisté vybavení nezpochybnitelnými statistickými údaji o zahajovaných a dokončovaných stavbách rodinných domů. Ne že by se trend úplně obrátil, ale ke změnám v poslední době rozhodně došlo.
Víte, z čeho se ve vší tichosti stává opravdový hit? Jsou to řadové domy v rozumné vzdálenosti od Prahy a dalších měst. Ilustrační foto: Pixabay.com

Koronavirová krize pravděpodobně urychlila nástup nového modelu vyvažování pracovní a soukromé sféry života. Změnil se celý náš životní styl a je otázkou, do jaké míry se ještě někdy vrátí do „předcovidového“ stavu.

Z dojíždění do práce se pro mnohé z nás stalo docházení: Z ložnice přes koupelnu do obýváku, v lepším případě pracovny, kde už čeká klíčový výrobní nástroj, počítač. Dalo by se tedy předpokládat, že i lidé se silnými vazbami na hlavní město přestanou řešit, jestli to do Prahy mají 30 nebo 80 kilometrů.

Nadšení, s jakým „paneláková generace“ před lety stavěla domy a zakládala zahrady, ovšem už pominulo. Někteří se ostatně do města zase vrátili a své venkovské bydlení přenechali těm, kteří si je ještě nevyzkoušeli – se všemi klady a zápory.

PSALI JSME:
Satelitní městečka jsou jako malé hřbitovy

Podle statistik loni v celé České republice změnily majitele byty za téměř 150 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o sedm miliard. Zatímco novostavby šly na dračku, počty prodaných bytů z druhé ruky klesly.

Napomohl tomu i rekordní nárůst objemu nově poskytnutých hypoték: těch bylo loni za 217 miliard korun, což je podle dat ČNB meziročně o 34,3 procenta více.

Někdo možná s pořízením vlastního bydlení počkal, protože citelně zlevnily nájmy. Na trhu se totiž objevily byty pronajímané do té doby jen krátkodobě turistům. Ti ovšem poslední rok zůstávají doma.

Víte ale, z čeho se ve vší tichosti stává opravdový hit?

Jsou to řadové domy v rozumné vzdálenosti od Prahy a dalších měst. Jejich řešení totiž obvykle umožňuje stavět na menších pozemcích. Jejich cena totiž v posledních letech dramaticky vzrostla. Zahrádka je příjemným bonusem, její údržba ale nemusí zabrat veškerý volný čas, ani nutně nevyžaduje péči profesionálů.

PSALI JSME:
Postavit domek do milionu. Třeba z kontejneru. Jde to, ale…

V současně době jsme svědky nejen enormního zvýšení poptávky, ale hlavně rychlosti uskutečněných prodejů právě u rodinných domů.

Probíhal-li standardní prodej domu ještě ve druhé polovině loňského roku řádově jeden až dva měsíce, dnes trvá rozhodnutí zájemce o koupi maximálně dva týdny, někdy dokonce jen několik dní.

Především ale celkové řešení tohoto typu bydlení umožňuje jít s dobou právě v oblasti balancování pracovního a soukromého života. Na home office se prostě přesunete do nejvyššího patra, aniž během pracovní doby narušujete chod domácnosti.

Autorka je vedoucí obchodního oddělení společnosti Natland Real Estate
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obývák se změní v kancl jen s vaším souhlasem

Zavřít reklamu ×
  1. Tak je zatím především drahota . A za tu mohou uředníci . Moje zahrada se jedním razítkem zhodnotila obrovsky . Najednou je to stavební pozemek . A za plotem je zase zelená čungle co stojí násobně méně .
    O ceně tedy rozhodují uředníci a nikoliv trh a majitelé .
    Stále o nás rozhoduje vrchnost 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?